Breaking News

Jaki makaron wybrać będąc na diecie?

Zapewne każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która ciągle mówi o tym, że jest na diecie. Niektóre osoby ograniczają jedzenie pewnych posiłków ponieważ pracują nad osiągnięciem idealnej sylwetki, inne natomiast są zmuszone zrezygnować z niektórych dań ze względów zdrowotnych. Są jednak posiłki, którym nie sposób się oprzeć. Należą do nich przede wszystkim makarony włoskie i dania, które można dzięki nim przygotować. Oprócz takich produktów spożywamy zapewne także różne inne makarony. Sklep osiedlowy, czy wiejski oferuje jednak mniejszy ich wybór niż duży supermarket. Oczywiście, możemy także zamówić makaron w Internecie. Znajduje się on np. w asortymencie firmy Veneziana. Sklep internetowy oferujący włoskie przysmaki to wygodny sposób kupowania produktów, które ciężko znaleźć w zwykłym sklepie stacjonarnym. Zapewne jednak chcecie wiedzieć, czy tak pyszne dania przygotowywane na bazie makaronów są zdrowe i mogą być dobrym wyborem pod względem kaloryczności. Jaki makaron na diecie będzie wskazany? Dowiesz się tego czytając kolejne akapity artykułu!

Makaron a dieta – zalecany czy wręcz przeciwnie?

Wiele osób uważa, że przechodząc na dietę, zwłaszcza tę redukcyjną, koniecznie należy zrezygnować ze spożywania makaronu. Jest to jednak błędne przekonanie. Makaron sam w sobie nie spowoduje przybierania na wadze – może to spowodować dopiero jego nadmiarowe spożycie. Mimo że makarony nie zaliczają się do produktów niskokalorycznych, mogą stanowić bardzo dobrą bazę do sycących dań, zapobiegających podjadaniu. Sytość podczas odchudzania jest podstawą wytrwania w postanowieniu, a dobrze dobrany makaron pomoże o nią zadbać. 

Skąd zatem wzięło się przekonanie o jego złym wpływie na sylwetkę? Zastanówmy się przez moment, z czym najczęściej jadamy potrawy przygotowywane na bazie makaronu. Otóż, zapewne większość z nas podaje takie dania z różnymi sosami. To właśnie one są zdecydowanie bardziej kaloryczne niż, dopuszcza to dieta redukcyjna. Jaki makaron na diecie? Z pewnością nie ten skąpany w śmietanie, oleju, ze smażonym boczkiem i toną parmezanu. 

Wbrew pozorom makaron jest zdrowym produktem spożywczym, który może nam dostarczyć energii na wiele  godzin. Jest przede wszystkim źródłem węglowodanów – podstawowego paliwa organizmu. Nie wystarczy jednak jeść samych węglowodanów, by czuć się sytym. Skoro więc wiemy już, że sosy są dodatkami wysokokalorycznymi pojawia się pytanie: z czym jeść makaron na diecie? Najlepiej połączyć go z warzywami, chudym mięsem pełnym białka i sosem własnej roboty na bazie jogurtu naturalnego lub śmietany o niskiej zawartości tłuszczu. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo przepisów na dietetyczne sosy, wystarczy jedynie poświęcić chwilę czasu i poszukać tego, który będzie odpowiedni do przygotowywanego przez nas dania. 

Jaki makaron na diecie aby był zdrowy i niskokaloryczny?

Kolejną kwestią jest to, jaki makaron na diecie najlepiej pomoże tracić na wadze, a przy tym będzie zdrowy?

Przede wszystkim sa to makarony pełnoziarniste. Zawierają duża ilość błonnika pokarmowego oraz witamin i minerałów niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu. Warto zaznaczyć, że makaron pełnoziarnisty posiada niższy indeks glikemiczny niż zwykły makaron pszenny, tak więc będzie to idealny produkt spożywczy w diecie insulinoopornych, cierpiących na Hashimoto oraz cukrzyków. Także osoby aktywne, które uprawiają sporty, powinny włączyć do swojej diety makarony z pełnych ziaren. Dzięki nim do organizmu zostaną dostarczone liczne węglowodany, w tym skrobie, które zapewnią sportowcom mnóstwo energii przez wiele godzin. Właśnie takimi makaronami powinny zainteresować się osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy.

Wielu dietetyków twierdzi, że makaron w diecie odchudzającej powinien być kolorowy, ponieważ posiada ciekawy smak i będzie apetycznie wyglądał na talerzu. Będąc na diecie redukcyjnej, warto sięgać po makarony pełnoziarniste z różnych ziaren, komponując własne mieszanki smaków. Będą satysfakcjonujące smakowo i sycące na długo. Makarony z pszenicy durum, orkiszowe, gryczane, pszenne z mąki z pełnego przemiału zawierają mnóstwo witamin grupy B, żelaza, cynku oraz są bogatym źródłem błonnika.

jaki makaron na diecie - kolorowy durum
Kolorowy makaron z pszenicy durum, źródło: sklep Kuchnia Włoska

Jaki makaron na diecie – najwięcej białka i błonnika

Białko i błonnik to najważniejsze makroskładniki podczas odchudzania. Odpowiadają one bowiem za sytość posiłku. Im więcej protein i błonnika będziemy spożywali, tym rzadziej dopadnie nas głód.

Pod względem zawartości białka i błonnika szczególnie dobrze wypadają makarony z roślin strączkowych – fasoli, grochu, ciecierzycy oraz soczewicy. Doskonale spisują się na dietach, szczególnie w wytrawnych potrawach. Zawartość białka w tym rodzaju makaronu dorównuje mięsu z piersi kurczaka – 20-25 gramów na 100 gramów suchego produktu.

Bardzo dużo białka i błonnika znajdziesz także w ciemnych makaronach pełnoziarnistych. Warto wymieszać w potrawie dwa typy makaronów, bo ich smaki fenomenalnie się uzupełniają.

Jaki makaron na diecie – najniższa kaloryczność

Czy makaron może mieć niemal zerową kaloryczność? Tak. Makaron konjac zwany tez makaronem shirataki dostarcza tylko 9 kcal na 100 gramów. Powstaje z rośliny o tej samej nazwie. Składa się głównie z wody oraz nierozpuszczalnego błonnika. Można go znaleźć w hipermarketach na dziale z żywnością azjatycką.

Na podstawie makaronu konjac przygotujemy danie o dużej objętości i bardzo niskiej kaloryczności. Trzeba tylko mieć na uwadze, że ten rodzaj makaronu nie smakuje podobnie do standardowego, więc nie usatysfakcjonuje miłośnika prawdziwie włoskich past. Mimo tego warto go spróbować podczas cięcia kaloryczności diety. Niektórzy decydują się na przygotowywanie makaronu z… cukinii, który jest w istocie po prostu cukinia pokrojoną w cieniutkie paski (są do tego specjalne obieraczki). Jaki makaron na diecie, jeśli nie zależy nam na wrażeniach kulinarnych rodem z Italii? Cukinia pomoże przemycić do dania dodatkową porcję warzyw o niskiej kaloryczności i dużej objętości.

Pozostałe makarony ze zbóż i strączków maja bardzo podobną kaloryczność – 340-380 kcal na 100 gramów suchego produktu.

Jaki makaron na diecie – różne warianty diet

Popularne diety nie stronią od dań makaronowych. Jaki rodzaj pasty wybierać w zależności od jadłospisu?

Makaron w diecie lekkostrawnej – na jaki rodzaj warto zwrócić uwagę?

Dieta lekkostrawna to rodzaj diety, jakiej należy przestrzegać np. po przebyciu operacji wyrostka. Oczywiście nie tylko pacjenci, którzy mieli wykonywany taki zabieg mogą stosować tę dietę. Każdy z nas może zdecydować się na spożywanie posiłków lekkostrawnych, które nie powodują niekomfortowego uczucia ciężkości. Taka dieta zalecana jest przede wszystkim osobom starszym, podczas przechodzenia wielu chorób (w tym chorób jelit oraz żołądka).

Jaki makaron na diecie lekkostrawnej wybrać? Podczas takiej diety można spożywać m.in. makarony kukurydziane, ryżowe oraz jaglane. U osób z wrażliwym żołądkiem nie zaleca się natomiast makaronów bogatych w błonnik, czyli pełnoziarnistych, strączkowych i konjac.

Niektórych przejście na dietę lekkostrawną może zniechęcać. Bardzo często kojarzy się ona z tym, że wszystko, co świetnie smakuje, jest zakazane. Nie jest to jednak prawdą. Przecież niemal każdy lubi sałatki makaronowe czy zupę, w której pływa makaron. Dieta lekkostrawna dopuszcza spożywanie takich posiłków. Warto jednak pamiętać, że makaron w diecie lekkostrawnej powinien być drobny (lub drobno pokrojony i dokładnie pogryziony przed przełknięcim). Najlepiej wybierać zatem takie rodzaje makaronów jak: fale, nitki, muszelki czy też gwiazdki.

lekkostrawny makaron kuleczki na diecie
Drobny makaron kuleczki, źródło: sklep Kuchnia Włoska

Makaron zdrowy dla bezglutenowców

Jaki makaron na diecie wykluczającej gluten z jadłospisu? Przy celiakii i alergii na gluten, jedyny zdrowy makaron to ten całkowicie pozbawiony białka pszenicznego. Świetnie zatem sprawdzi się np. makaron ryżowy, sojowy, kukurydziany, gryczany i jaglany – są bezpieczne na diecie bezglutenowej. Bezglutenowe są również makarony ze strączków.

bezglutenowy makaron z kukurydzy kuchnia włoska
Bezglutenowy makaron kukurydziany, źródło: sklep Kuchnia Włoska

Makaron w diecie Dukana – czy jest dozwolony?

Dieta Dukana jest jedną z bardziej restrykcyjnych diet. Nie każdy jest w stanie jej sprostać. Trwa kilka tygodni i dokładne określa jakie posiłki powinniśmy spożywać i które produkty możemy jeść na danym etapie. W trzecim tygodniu diety Dukana dozwolone jest spożywanie skrobi, w tym makaronów, ale kaloryczność wciąż jest bardzo niska. Z tego powodu, jednym z najbardziej zalecanych produktów tego typu jest makaron konjac (shirataki). Jeśli kaloryczność jadłospisy na to pozwala, warto postawić na makaron z pełnych ziaren lub strączków – są najbardziej wartościowe odżywczo dzięki dużej zawartości białka.

Makaron w diecie Dukana powinien charakteryzować się niską zawartością tłuszczu, glutenu oraz cukru – te kryteria spełnia szczególnie makaron shirataki, ale wybór makaronu o wyższej kaloryczności, bogatego w białko, zwiększy sytość posiłków, co niezwykle ważne przy trzymaniu tak rygorystycznej diety. Dieta Dukana, jest surowa, nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować ze spożywania makaronów. Dozwolone jest przygotowywanie takiego obiadu 2 razy w tygodniu, oczywiście w rozsądnej porcji, zważonej, z obliczoną kalorycznością.

Jaki makaron na diecie – czy można go spożywać na diecie ketogenicznej?

Chociaż nie każdy z nas słyszał o diecie ketogenicznej z pewnością powinien dowiedzieć się kilku informacji na jej temat. Otóż jest ona uznawana za dietę idealną dla odchudzajacych się. Polega na ograniczeniu pieczywa, kasz, makaronów oraz owoców dominimum. W założeniu, na tej diecie przstajemy spozywać węglowodany praktycznie całkowicie. Jest to dieta wysokotłuszczowa, tak więc zalecane jest na niej spożywanie czerwonego mięsa, tłustych morskich ryb, jaj oraz rozmaitych olejów.

Jednakże czy to oznacza, że nie można jeść żadnego rodzaju makaronu? Oczywiście, że nie. Pojawia się więc pytanie: jaki makaron na diecie keto można spożywać? Podobnie jak w diecie Dukana, tak i w diecie keto, rekomendowane jest spożywanie makaronu konjac (shirataki). Właśnie w takim produkcie nie ma węglowodanów, co czyni je dobrym wyborem dla diety ketogenicznej. Jaki makaron na diecie tego typu, jeśli konjac nam nie zasmakuje? Zamienniki makaronu z cukinii, lub omlety jajeczne pokrojone w cienkie paseczki na wzór spaghetti.

Dieta Cohena – czy w jadłospisie znajdują się makarony?

Dieta Cohena wywodzi się z Paryża, ma 3 fazy i trwa 2-3 miesiące. Zdaniem jej twórcy stosując się do założeń tej diety i przestrzegając jadłospisu sporządzonego zgodnie z jej zasadami, możemy skutecznie zrzucić zbędne kilogramy i nie obawiać się o powstawanie efektu jojo. Dieta Cohena zyskuje coraz większą popularność z uwagi na założenia, jakimi się kieruje. Główną zasadą jest to, że spożywane posiłki powinny być zwyczajnie smaczne. Wielu dietetyków uważa, że makaron na diecie redukcyjnej to niewłaściwy wybór. Cohen dementuje jednak tego typu zalecenia, opracowując przepisy na zdrowe dania z makaronem.

Jaki makaron na diecie Cohena jest szczególnie dobry? W wszystkich 3 fazach diety, jadłospisy są bardzo niskokaloryczne. Warto postawić na makaron shirataki oraz odżywcze makarony z pełnych ziaren, gryki i orkiszu.

Dieta Colette – makaron głównym składnikiem obiadowym!

Ostatnią dietą, w której rekomendowane jest spożywanie makaronów, jest dieta Colette. Jest to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, dla osób, które nie lubią ograniczać się w rodzajach spożywanych posiłków. Co prawda, nie jest to szybki sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki, jednakże z pewnością jeden z najprzyjemniejszych. Podstawową zasadą diety Colette jest niełączenie białek z węglowodanami. Warto jednak wspomnieć, że w przykładowym jadłospisie opartym na założeniach tej diety, w obiedzie każdego dnia znajdują się makarony – to idealna dieta dla miłośników włoskich przysmaków!

Bardzo ważne jest to, by wybierać ciemne produkty o jak najniższym stopniu przetworzenia, a więc makarony z mąki z pełnego przemiału. Im ciemniejsze, tym więcej wartości odżywczych wniosą do diety.


Makaron nie przeszkodzi nam w osiągnięciu wymarzonej wagi – wystarczy wiedzieć, jaki makaron na diecie wybrać, by dobrze dopełnił nasz jadłospis. Szczególnie dobre są makarony pełnoziarniste i strączkowe oraz niskokaloryczny makaron konjac. Na diecie bezglutenowej należy wybierać makarony z roślin strączkowych, gryki, ryżu, kukurydzy oraz makarony jaglane – pszenica jest kategorycznie zakazana.

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *