Breaking News

Jak dbać o spawarki? Najważniejsze zasady eksploatacji i konserwacji

W warsztatach i piwnicach prawdziwych miłośników majsterkowania można zwykle znaleźć cały katalog przeróżnych urządzeń. Znajdzie się tam miejsce dla piły elektrycznej lub spalinowej. Na półce, zaraz obok wkrętarki, zapewne będą leżeć narzędzia wielofunkcyjne. Do tego śrubokręty, młotek, klucze… Czasami trudno utrzymać wszystkie narzędzia w należytym porządku. Ważne jest jednak nie tyle odpowiednie ułożenie wszystkich przedmiotów w szafkach i szufladach, co ich prawidłowa konserwacja.Ta zasada dotyczy również spawarki, która także bardzo często znajduje swoje miejsce w wyposażeniu majsterkowiczów. W przypadku tego urządzenia ważne będzie zarówno regularne czyszczenie poszczególnych części oraz ich okresowa wymiana, jak i rozważna eksploatacja. Nieumiejętne korzystanie z takiego sprzętu może sprawić, że nawet najlepsze spawarki elektrodowe szybko trzeba będzie oddać do serwisu. O czym więc pamiętać, by spawarka służyła jak najdłużej?

Odpowiedni wybór spawarki – jakość ma znaczenie

W wielu warsztatach spawarki bywają mocno eksploatowane. Przydają się bowiem zarówno w niewielkich naprawach, jak i w czasie poważnych prac remontowych czy budowlanych. Niektórzy samodzielnie są w stanie wyspawać elementy ogrodzenia bądź balustradę balkonów czy schodów. Inni używają spawarki do tworzenia ozdób do wnętrz. Najwięcej osób korzysta z niej jednak doraźnie, przy różnego rodzaju drobnych pracach. Każdemu zależy jednak na tym, by jego sprzęt spawalniczy pracował wydajnie i bezawaryjnie.
Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, tak i ze spawarkami duże znaczenie ma jakość sprzętu, na który się zdecydujemy. Cena nie powinna być tutaj głównym wyznacznikiem, jednak nieco droższe spawarki z reguły są narzędziami bardziej żywotnymi i wytrzymałymi niż najtańsze modele. Dają więc nadzieję, że będą działać dłużej i lepiej. Szczególnie warto stawiać na sprawdzone marki, które specjalizują się w produkcji spawarek, a także innych narzędzi. Zazwyczaj urządzenie, które wyszło z taśmy produkcyjnej uznanej fabryki, będzie górować nad najtańszym modelem ze spożywczego marketu.

Które spawarki będzie łatwiej naprawić?

Przy wyborze spawarki warto również zwrócić uwagę na dostęp do serwisu. Każde takie urządzenie posiada bowiem dwuletnią gwarancję. Ewentualnymi awariami w tym czasie musi zająć się producent. Nawet samodzielna naprawa drobnych usterek może przyczynić się do utraty gwarancji, dlatego nie warto tego robić. Jeśli więc serwis znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania, jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji. Jeżeli bowiem nawet przy najmniejszych problemach spawarkę trzeba będzie odsyłać gdzieś daleko, korzystanie z niej będzie mocno ograniczone.
Co po upłynięciu okresu gwarancyjnego? Tutaj wiele zależy od rodzaju spawarki. Łatwiej będzie naprawić urządzenie transformatorowe. To sprzęt używany w warsztatach od lat. Ma kształt sporych, ciężkich skrzynek, ale równocześnie prostą konstrukcję. Wiele ewentualnych problemów można zatem rozwiązać samodzielnie. Spawarki transformatorowe od pewnego czasu są jednak wypierane z rynku przez urządzenia inwertorowe. Te są zwykle mniej awaryjne, co jest ich zdecydowanym atutem. Mają także wiele przydatnych funkcji ułatwiających pracę. Jeśl jednak już dojdzie do usterki, raczej nie będziemy w stanie nic zdziałać i trzeba będzie szukać pomocy u specjalisty.

Co robić, by spawarki długo działały bez zarzutu?

Równie ważne, co wybór odpowiedniego urządzenia, będzie jednak prawidłowe korzystanie ze spawarki. Niewłaściwa eksploatacja nawet z najdroższej, wielofunkcyjnej spawarki inwertorowej szybko może bowiem uczynić niezdatną do niczego skrzynkę. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które przedłużą żywotność naszego sprzętu.

Regularna wymiana części

Kiedy zepsuje się coś wewnątrz spawarki, przeważnie o dalszej pracy nie ma mowy. Inaczej jest jednak z elementami zewnętrznymi, takimi jak uchwyty spawalnicze oraz kabel zasilający. Często nie zwracamy na nie uwagi, tymczasem ich stan może przyczynić się do powstawania kolejnych usterek. A do tego spowalniać lub poważnie zakłócać pracę całego urządzenia.
W przypadku uchwytu trzeba zwracać uwagę zwłaszcza na to, by nie korzystać z przepalonych elementów. To niezbyt droga część spawarki, warto więc regularnie ją wymieniać. Podobnie należy robić z kablem zasilającym. Oprócz przepalenia przewodu często zdarza się, że jest on połamany lub pognieciony. Wówczas zdarzają się problemy z dopływem prądu do urządzenia. Przy oględzinach kabla warto również zwrócić uwagę na stan wtyczki – także ona może być źródłem problemów z napięciem.

Dbanie o odpowiednie chłodzenie spawarki

Wczytując się w parametry spawarki, znajdziemy wśród nich informację o sprawności urządzenia. To tak zwany cykl pracy spawarki, który określa, jak długo sprzęt może pracować bez przerwy. Wartość ta jest wyrażana w procentach – na przykład 60 procent oznacza sześć minut pracy i cztery minuty wymaganej przerwy. Po przekroczeniu czasu pracy urządzenie będzie się przegrzewać i przestanie działać właściwie. Większość modeli po chwili się wyłączy.
Regularne doprowadzanie do takiej sytuacji może jednak trwale uszkodzić spawarkę. By spawarka w pełni się wychłodziła, czasami warto poczekać nawet chwilę dłużej niż zalecane cztery czy pięć minut. Warto dodać, że zdecydowanie wyższą sprawnością charakteryzują się spawarki inwertorowe. W przypadku sprzętu transformatorowego wymagany czas chłodzenia jest zazwyczaj wyraźnie dłuższy.

Prawidłowa konserwacja urządzenia

Niemal każde urządzenie zacznie szwankować, kiedy nie będzie w prawidłowy sposób konserwowane. Spawarka pozostawiona sama sobie na kilka czy kilkanaście miesięcy również będzie znacznie bardziej awaryjna niż zadbany sprzęt. Trzeba przechowywać ją w suchym miejscu i regularnie oczyszczać z kurzu. Spawarki są też, jak mało które urządzenia, narażone na oddziaływanie metalicznego pyłu, który może wydzielać się w czasie ich pracy.
Najgorzej, gdy dostanie się on do środka urządzenia. By temu zapobiec, po zakończeniu spawania i wychłodzeniu sprzętu warto profilaktycznie go przedmuchać. Najlepiej posłuży do tego sprężone powietrze. Taki środek można kupić w sklepach z narzędziami lub sprzętem elektronicznym. Ewentualnie można go zastąpić pompką, ale tylko wówczas, gdy jest ona niewielka i będziemy delikatnie z niej korzystać.

Stosowanie się do zaleceń producenta

Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta może wydawać się oczywistością, ale nie zawsze jest regułą. Tymczasem instrukcja obsługi dołączona do opakowania może być ciekawą lekturą nie tylko dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze spawaniem, ale i bardziej doświadczonych użytkowników. Producent w tym dokumencie zwykle umieszcza wiele przydatnych wskazówek. Dzięki temu łatwiej unikniemy podłączania spawarek w nieodpowiedni sposób lub do nieprzystosowanych do tego celu gniazd elektrycznych. Poznamy też zakres temperatur, w którym urządzenie będzie działać bez zarzutu, oznaki potencjalnych problemów czy dokładną specyfikację sprzętu. Kilkanaście minut poświęconych na przestudiowanie instrukcji w dłuższej perspektywie z pewnością się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *