Breaking News

Uchwyt MIG/MAG. Jak prawidłowo wybrać ten element?

Spawarki elektrodowe to zdecydowanie najpopularniejszy wybór wśród wszystkich urządzeń spawalniczych. To właśnie tego typu sprzęt można spotkać nie tylko w dużych zakładach, ale także, a może przede wszystkim, w domowych warsztatach. Niektórzy uważają, że jest im potrzebna spawarka 300A, inni zadowalają się słabszymi urządzeniami. W wydajnej i bezproblemowej pracy istotna jest jednak nie tylko moc sprzętu, ale także technika, którą operuje. Wśród spawarek elektrodowych mamy do wyboru trzy metody spawania: MMA, TIG oraz MIG/MAG. Każda ma swoje wady i zalety, ale wiele osób decyduje się na tę ostatnią. To właśnie spawarki półautomaty, zwane popularnie migomatami, pozwalają na najszybszą pracę. Jednocześnie nie trzeba martwić się o jakość spoiny. Dla komfortu i wydajności naszej pracy ważny będzie jednak również uchwyt MIG/MAG. Wybór odpowiedniego rozwiązania ułatwi manewrowanie w czasie spawania. Poza tym uchwyt powinien być dostosowany do mocy spawarki. Co jeszcze warto wiedzieć o tym elemencie? Podpowiadamy!

Co wyróżnia spawanie techniką MIG/MAG?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, osoby wybierające spawarki elektrodowe mają do wyboru kilka rozwiązań. Podstawowym rozróżnieniem jest wybór spawarki transformatorowej bądź inwertorowej. Te pierwsze były popularne w Polsce przed laty – są proste w obsłudze, ale ciężkie i niezbyt wydajne. Dlatego od pewnego czasu zdecydowanie więcej zwolenników mają urządzenia inwertorowe.

Za najprostsze z nich uważa się sprzęt przystosowany jedynie do spawania MMA. To mało skomplikowana metoda, od której zaczyna większość majsterkowiczów. Na drugim biegunie znajduje się technika TIG. Do obsługi takich urządzeń, które pozwalają na bardzo dużą precyzję działania, potrzeba już sporo doświadczenia. Nawet profesjonalni spawacze korzystający ze spawarek TIG pracują jednak dość powoli – to charakterystyczna cecha tego urządzenia.

Dużą szybkość spawania zapewnia natomiast technika MIG/MAG. To jedna z najbardziej wydajnych metod spawania, ale duża prędkość w tym przypadku nie jest powiązana ze spadkiem jakości. Spawanie MIG/MAG zapewnia bowiem solidne spoiny i wytrzymałe łączenia metalowych elementów. Atutem tego trybu jest również spora uniwersalność – taki sprzęt poradzi sobie bowiem z materiałami różnej grubości. Można więc nim spawać cienkie blachy, ale i grube elementy konstrukcyjne. W dodatku spawarki MIG/MAG umożliwiają pracę w różnych płaszczyznach. To właśnie te zalety w dużej mierze decydują o popularności tej metody. Nie zmniejszają jej odpryski, które generuje spawanie w towarzystwie gazów aktywnych, ani konieczność stosowania dodatkowych osłon, gdy praca odbywa się w otwartej przestrzeni.

spawarki elektrodowe

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-220a-mig-mag-tig-mma-pm-img-220l-pro.html

Jak zbudowane są migomaty – gdzie podłącza się uchwyt?

Spawarki korzystające z metody MIG/MAG działają nieco inaczej niż te przystosowane wyłącznie do spawania w trybie MMA lub TIG. W tym przypadku rolę topliwej elektrody spełnia drut spawalniczy, który pracuje w osłonie gazów dostarczanych z butli. Metoda MIG/MAG to tak naprawdę połączenie dwóch technik – przy spawaniu MIG używa się gazów obojętnych, takich jak hel i argon, a przy spawaniu MAG aktywnych, czyli przede wszystkim dwutlenku węgla.

Drut używany do spawania jest zazwyczaj wbudowany w źródło prądu spawarki, ewentualnie stanowi dodatkową, zewnętrzną część migomatu. W takiej sytuacji jest z nim połączony tak zwanym przewodem zespolonym. Kolejny przewód doprowadza do drutu spawalniczego prąd – na końcu tego kabla znajduje się uchwyt MIG/MAG, którym operuje spawacz. Ważny jest także przewód masowy, który łączy spawany przedmiot ze źródłem prądu. Istotnym elementem migomatów jest układ chłodzenia. Ma on spory wpływ na cykl pracy spawarki – a to od tego parametru zależy, jak długo można operować sprzętem bez konieczności przerw w spawaniu.

Spawarki elektrodowe MIG/MAG często są wybierane do domowych warsztatów. Są bowiem dość łatwe w obsłudze, a ich wszechstronność sprawia, że poradzą sobie właściwie w przypadku każdego rodzaju spawania, jaki stosujemy na własny użytek. To sprzęt niezastąpiony przy różnego rodzaju naprawach, który mocno usprawnia pracę. Profesjonaliści doceniają migomaty zwłaszcza w przemyśle samochodowym, ale także na liniach montażowych, gdzie można zautomatyzować proces spawania tą techniką.

Uchwyty do spawarek MIG/MAG

Wybór właściwego uchwytu spawalniczego ma spory wpływ na pracę spawacza. Zły dobór tego elementu nie tylko sprawi, że będziesz szybciej się męczyć. To także wydatne problemy z wykorzystaniem pełnej mocy spawarki. Nie należy zatem sięgać po pierwszy lepszy uchwyt, a spokojnie prześledzić jego parametry. Przede wszystkim trzeba jednak dbać o to, by był w pełni sprawny – przepalony uchwyt czy przewody to prosta droga do awarii spawarki. Dobierając uchwyt spawalniczy do urządzenia MIG/MAG, możemy skorzystać z dwóch podstawowych typów tego elementu: uchwytów chłodzonych gazem oraz cieczą.

spawarki elektrodowe

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/przewod-spawalniczy-uchwyt-mig-mag-mb-15ak-euro-5m.html

Uchwyty chłodzone gazem

Uchwyty do spawarki chłodzone gazem składają się z kilku części. Oprócz końcówki prądowej, sprężyny i palnika, w ich skład wchodzi dysza gazowa, przewód spawalniczy oraz korpus rękojeści. To kształt i wykonanie tej ostatniej części w dużej mierze decyduje o tym, czy uchwyt będzie wygodnie leżeć w dłoni.

Modele tego typu są przeznaczone przede wszystkim do mniejszych spawarek. Świetnie sprawdzają się w mobilnych urządzeniach, których możemy używać również w otwartej przestrzeni. Z tego powodu majsterkowicze bardzo często decydują się właśnie na takie rozwiązanie, dlatego to uchwyty chłodzone gazem są najpopularniejszym produktem na rynku.

Wśród tych przedmiotów można jednak wyróżnić kilka opcji, które są przystosowane do pracy ze spawarkami o różnej mocy. Do wyboru mamy uchwyty MB 15, MB 24, MB 25 i MB 36. Pierwszy model będzie dobrze współpracować ze słabszymi urządzeniami, które operują prądem o maksymalnym natężeniu do 180 A. Z tego powodu dla dużej grupy amatorskich użytkowników migomatów będą odpowiednie. Z urządzeniami o największym amperażu, które spawają prądem o natężeniu 350 A, współgrają natomiast uchwyty MB 36. Pozostałe rodzaje są przystosowane do pośrednich rozwiązań i spawarek o mocy 200-300 A. Wyższa numeracja uchwytów jest powiązana z możliwością stosowania grubszego drutu spawalniczego w czasie pracy.

Interesujesz się majsterkowaniem? Ciekawostki i porady związane z elektronarzędziami znajdziesz również na stronie gorlice.info.pl

Uchwyty chłodzone cieczą

W domowym warsztacie wyższe natężenie prądu najprawdopodobniej nie będzie nam potrzebne, chyba że zajmujemy się spawaniem na bardzo dużą skalę. Wówczas powinniśmy sięgnąć po uchwyty do MIG/MAG chłodzone cieczą. To rozwiązania konstruowane z myślą o intensywnej pracy. W porównaniu do uchwytów chłodzonych gazem, zamiast sprężyny i przewodu spawalniczego w ich skład wchodzi łącznik prądowy oraz przewód prądowo-wodny, a także tak zwana tulejka izolacyjna.

Uchwyty chłodzone cieczą pozwalają na pracę z prądem o natężeniu przekraczającym 400 A. Bardzo często używa się ich w zakładach przemysłowych. W porównaniu do elementów chłodzonych gazem są wyraźnie cięższe, ale znacznie wolniej się nagrzewają. Ich minusem jest z pewnością wysoka cena. W zamian otrzymujemy jednak bardzo solidne uchwyty, które zużywają się wolniej niż ich konkurenci i powinny służyć znacznie dłużej.

Najważniejsze rodzaje uchwytów chłodzonych cieczą kryją się pod oznaczeniami MB 240, MB 401 i MB 501. W tym przypadku obowiązują podobne zasady, jak przy elementach chłodzonych gazem: wyższe numery oznaczają możliwość pracy z mocniejszymi spawarkami i grubszym drutem. Dla uchwytów MB 501 może to być nawet 550 A. Wysokiej jakości uchwyty chłodzone cieczą umożliwiają także ciągłe spawanie, czyli operowanie z profesjonalnymi spawarkami, które nie potrzebują przerw na chłodzenie.

A czym spawać miedź? Przeczytaj w kolejnym artykule: Najlepsze sposoby spawania miedzi. Na jakie urządzenia postawić?

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *