Breaking News

Spawanie aluminium, żeliwa i stali nierdzewnej – najważniejsze różnice

Spawanie pozwala na łączenie różnych materiałów. Czasami możliwości tego procesu mogą zaskakiwać – wyspecjalizowane spawarki pozwalają nawet na spawanie tworzyw sztucznych. Zdecydowanie najczęściej w ten sposób łączy się jednak różnego rodzaju metale. Do wykonywania takich zadań wystarczą popularne na polskim rynku spawarki elektrodowe. Nie zawsze jednak nawet solidna spawarka 300A podoła zadaniu. Trzeba bowiem dobrać parametry urządzenia oraz metodę spawania do materiału, którym zamierzamy się zająć. Bardzo często, nawet w domowych warsztatach, spawa się stal nierdzewną. Efektywne może być też spawanie aluminium oraz żeliwa. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym trzem popularnym metalom i sprawdzić, czym różni się proces spawania każdego z nich.

Czym charakteryzuje się spawanie aluminium?

Aluminiowe przedmioty towarzyszą nam niemal na każdym kroku. To materiał, który obecnie stosuje się w różnego rodzaju branżach, nic więc dziwnego, że istnieją różne metody wykonywania aluminiowych połączeń. O ile jednak puszek czy kapsli nikt nie ma zamiaru spawać, o tyle aluminiowe elementy konstrukcyjne, profile okienne czy balustrady już jak najbardziej. Przed przystąpieniem do tego typu pracy trzeba przede wszystkim pamiętać o dokładnym oczyszczeniu aluminiowej powierzchni, zwłaszcza z tłuszczu czy korozji.

Przy spawaniu aluminium musimy pamiętać o używaniu prądu przemiennego, a nie, jak dzieje się to w przypadku większości innych metali, prądu stałego. Poza tym łączenie aluminiowych elementów może sprawić pewne trudności z powodu niskiej temperatury topnienia tej substancji, która wynosi nieco ponad 660 stopni Celsjusza. Dlatego zazwyczaj nie spawa się czystego aluminium, a stopy tego metalu.

Jakie spawarki nadają się do aluminium?

Jeżeli zamierzamy spawać elementy wykonane z aluminium, już na wstępie możemy odrzucić spawarki pozwalające wyłącznie na pracę w trybie MMA. Takie proste urządzenia, zarówno transformatorowe, jak i inwertorowe, nie poradzą sobie z tym materiałem. Musimy zaopatrzyć się w spawarkę, która operuje metodą MIG/MAG lub TIG. Mogą to być wyspecjalizowane urządzenia lub po prostu spawarki 3w1, łączące w sobie możliwości wszystkich najpopularniejszych urządzeń spawalniczych.

Początkującym spawaczom pracującym z aluminium poleca się przede wszystkim spawarki TIG. Ta metoda spawania pozwala bowiem na spokojne, bardzo precyzyjne ruchy. To przydaje się przede wszystkim do spawania cienkich elementów, a przecież takie właśnie często bywają choćby drobne elementy aluminiowych barierek. Spokojne ruchy ułatwia stabilnie jarzący się łuk.

spawarki

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-220a-mig-mag-tig-mma-pm-img-220t.html

Do spawania aluminium nadają się też popularne migomaty. Metodą MIG można łączyć fragmenty tego metalu, które mają grubość co najmniej jednego milimetra. Dzięki tej technice spawanie aluminium przebiega znacznie szybciej niż w przypadku spawarki TIG, ale pewne prowadzenie spawu wymaga nieco więcej umiejętności i doświadczenia. Oprócz spawarek TIG i MIG/MAG, aluminium można też spawać specjalnymi palnikami gazowymi.

Odwiedź też portal lubie.com.pl – znajdziesz tam porady wnętrzarskie, biznesowe i lifestyle’owe.

Spawanie żeliwa – najważniejsze informacje

Żeliwo to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najstarszych stopów żelaza używanych przez człowieka. Powstaje dzięki dodatkowi węgla i stosuje się je do odlewania szerokiego wachlarza przedmiotów. Można wyróżnić kilka rodzajów tego materiału – między innymi żeliwo białe, szare oraz ciągliwe. Różnią się one niektórymi właściwościami i składem chemicznym. Proces spawania żeliwa nie należy do najłatwiejszych, zazwyczaj zajmują się tym profesjonalni spawacze, ale przy odpowiednim doświadczeniu można próbować takich działań również w domowym warsztacie.

Najczęściej spawanie żeliwa ma na celu naprawę przedmiotów wykonanych z tego materiału, choć możliwe jest także łączenie go z innymi metalami i ich stopami. Z powodu obecności węgla żeliwo jest narażone na pęknięcia – trzeba o tym pamiętać również w czasie spawania. Należy zatem odpowiednio schłodzić je po spawaniu, unikając skokowej zmiany temperatury. Żeliwne przedmioty często spawa się łukiem elektrycznym w dwóch formach: na zimno i na gorąco.

Jakimi narzędziami najlepiej spawać żeliwo?

Spawanie żeliwa na zimno polega na rozpoczęciu pracy bez wcześniejszego podgrzewania materiału. W miejscu spawu ma on temperaturę około 60 stopni Celsjusza, ale już kilkadziesiąt centymetrów dalej jest o 20-30 stopni chłodniejszy. Spawy wykonuje się prądem o możliwie najmniejszym natężeniu, na krótkich odcinkach. Nadają się do tego wszystkie najpopularniejsze spawarki łukowe – MMA, MIG/MAG oraz TIG. Można więc korzystać zarówno z elektrod otulonych, jak i nietopliwych. W czasie spawania żeliwa na zimno trzeba też pamiętać o tym, że po każdym wykonanym odcinku spoiny powinno się delikatnie przekuć ją młotkiem. To zapewni jej odpowiednią trwałość i usunie z powierzchni ewentualne zanieczyszczenia.

spawarki

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-210a-mig-mag-mma-lift-tig-pm-imgts-210s-synergy.html

W przypadku spawania żeliwa na gorąco, trzeba rozgrzać powierzchnię spawanego przedmiotu do około 700 stopni Celsjusza. Należy to jednak robić powoli, taką temperaturę żeliwo powinno osiągnąć dopiero po kilku godzinach podgrzewania. Do spawania używa się prądu stałego o dużym natężeniu. Po zakończeniu pracy przedmiot trzeba dodatkowo rozgrzać, a następnie bardzo powoli ostudzić. Spawanie żeliwa na gorąco najczęściej wykonuje się za pomocą spawarki inwertorowej TIG z wolframowymi, nietopliwymi elektrodami.

Jeśli wybierzesz spawanie żeliwa metodą MMA, powinieneś lepiej się z nią zapoznać. Najważniejsze wskazówki znajdziesz w kolejnym artykule: Spawanie elektrodą otuloną. Jakich błędów unikać?

O czym pamiętać przy spawaniu stali nierdzewnej?

Armatura kuchenna, przemysł ciężki, części silników, okucia statków – zastosowanie stali nierdzewnej jest bardzo szerokie. Nic dziwnego: ten stop żelaza i węgla radzi sobie nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a także w wysokich temperaturach, co zawdzięcza przede wszystkim sporej zawartości chromu. Przede wszystkim jest jednak w wysokim stopniu odporny na korozję.

Przed rozpoczęciem spawania elementów wykonanych ze stali nierdzewnej należy sprawdzić skład chemiczny materiału. To tworzywo występuje bowiem w kilku rodzajach, a właściwości chemiczne np. stali ferrytycznej i martenzytycznej będą się od siebie różnić i wpływać na trwałość spawu. Stalowe przedmioty trzeba też zabezpieczyć przed odpryskami spawalniczymi, najlepiej specjalną folią ochronną.

Stal nierdzewna – z jakiej spawarki warto skorzystać?

Do obrabiania tego typu stali nadają się spawarki operujące w trybie MIG/MAG oraz TIG. Ta druga metoda pozwala na otrzymywanie gładkich spoin wysokiej jakości. Elektrodami wolframowymi będziemy w stanie połączyć nawet niewielkie i cienkie stalowe elementy. Trzeba nimi operować w osłonie z gazów obojętnych. Hel i argon, które najczęściej wykorzystuje się w takich sytuacjach, dostarcza się do pracy za pomocą specjalnych butli. Operowanie spawarką TIG będzie niezwykle precyzyjne, ale też dość powolne.

Przy spawaniu większych fragmentów stali nierdzewnej praktyczniejszym wyborem będzie więc sięgnięcie po tak zwane migomaty. Takie spawarki umożliwiają wyraźnie szybszą pracę. Na prędkość spawania wpływ ma także średnica drutu elektrodowego. Ten jednak szybko się topi, co dodatkowo usprawnia spawanie. Warto pamiętać, że przy metodzie MIG/MAG korzysta się z prądu stałego. Dzięki niej można głęboko przetopić stalowe fragmenty i wykonać solidną spoinę.

Należy też pamiętać o swoim bezpieczeństwie, o czym można poczytać w artykule –https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2021/02/02/srodki-ochrony-oczu-i-twarzy-w-pracy-z-odpryskujacymi-materialami-jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-w-takich-warunkach/ 

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *