Breaking News

Czemu drewno we wnętrzach jest tak popularne? Poznaj 5 powodów

Aranżując wnętrza często zastanawiamy się nad wyborem różnych materiałów. Wśród różnych katalogów jedno tworzywo pojawia się najczęściej. Drewno było używane od setek lat i dalej nie traci swojej popularności. Najczęściej widujemy meble drewniane do salonu lub sypialni, ale coraz częściej można je spotkać również w kuchni czy łazience. Co sprawia, że większość osób decyduje się na zakup konkretnie tego materiału?

Stoły i krzesła drewniane –  czyli jak urządzić pokój reprezentacyjny

Jeśli pomyślimy o pokojach, które służą do ugoszczenia od razu widzimy przed oczami duże stoły drewniane i ciężkie krzesła. Może nasze wrażenie w pewnym stopniu nawiązuje do naszej kultury biesiadnej. Patrząc na wystrój większości polskich karczm możemy bez problemu zauważyć, że całe sale są wykonane z różnego rodzaju drewna. Ma to nawiązywać do rodzimej tradycji, a zarazem dodawać wnętrzom odpowiedniego, przytulnego charakteru. Drewno jest wplecione w naszą kulturę. W Polsce można wymienić kilka zagłębi, gdzie produkowano piękne drewniane meble, pewnie wiele z nas kojarzy popularne meble z Kalwarii. Aktualnie produkowane meble idą  głównie na import, jako towar luksusowy. Więc może warto docenić rodzime produkty, skoro są doceniane na całym świecie?

Jedyne w swoim rodzaju

Czemu warto docenić meble drewniane? Są unikatowe i wyjątkowe. Oczywiście kupując od danego producenta decydujemy się na zakup danego modelu, ale to co sprawia, że nikt nie będzie miał dokładnie takiego samego stołu lub krzesła jak my jest faktura drewna. Każde drzewo jest inne, dzięki czemu powstałe z niego meble też będą się różnić. Po pierwsze mamy bardzo dużą ilość gatunków drzew – brzozy, dęby, sosny i wiele innych. Już samo to potrafi sprawić, że ten sam model mebla, ale wykonany z innego drewna będzie wyglądał zupełnie inaczej. Co więcej, nawet wśród tego samego gatunku, a nawet tej samej partii drewnianych belek nie znajdziemy dwóch identycznych kawałków. Różnić się będą kolorem, wielkości i rozłożenie słojów rocznych czy różnych innych detali.

Dopasowanie do każdego typu wnętrz

Nie ma stylu aranżacji wnętrz, do którego drewniane meble nie będą pasowały. Dzięki swojej uniwersalności i możliwości dowolnego łączenia z każdym materiałem sprawiają, że ten sam mebel będzie dobrze wyglądał w skrajnie różnych pokojach. Dla przykładu mamy wnętrza industrialne czyli typowe dla amerykańskiego stylu aranżacje wnętrz po starych fabrykach. Wśród materiałów dominujących znajdziemy tutaj ciemne metale oraz cegły. Aby przestrzeń była bardziej przytulna i ocieplona może tutaj pięknie wkomponować drewniane elementy. W stylu loftowym ciepła dodadzą nowoczesne, a zarazem klasyczne drewniane stoły lub blaty.

Z kolei wracając do opisywanego wyżej przykładu pochodzącego z Polski, mamy typowo górskie chaty. Wykorzystywane w nich meble prawie zawsze są wykonane z drewna. Nawiązuje to do tradycji, ale wiemy, że drewno można spokojnie łączyć z metalem i szkłem. Takie kombinacje nadają nowoczesnego charakteru wnętrzom, które chcą pozostać wierne tradycji, ale nie boją się eksperymentować i chcą skorzystać z aktualnie modnych rozwiązań. Oczywiście można i nawet często widujemy chatki i domy, które korzystają z drewna od podłogi, przez meble aż po sufit. Takie rozwiązania również wyglądają świetnie, ale trzeba je dokładniej przemyśleć, ponieważ całe wnętrze wykonane z drewna może być przytłaczające.

Jeszcze innym podejściem jest wykorzystanie drewna, ale w bardziej nietypowych kolorach. Bardzo popularny styl skandynawski lub minimalistyczny uwielbia naturalne materiały. Jeśli chodzi o meble najczęściej w takich wnętrzach znajdziemy jasne drewno np. dąb, sosna i buk. Zakup takich mebli łączy się z całą filozofią ruchu, który nie chce korzystać z masowo produkowanych plastikowych dodatków.

Trwałość

Wszyscy wiemy, że drewno to materiał długowieczny. Udowodnić to mogą nam drzewa, które pięknie rosną przez kilkadziesiąt lat lub meble z domów dziecinnych, które przetrwały dzieciństwo nasze, naszych rodziców, a czasem nawet naszych dziadków. Odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych sprawia, że z każdym rokiem nabierają charakteru. W przypadku mebli produkowanych z tańszych materiałów dużo szybciej dochodzi do obić, rys oraz odpryskiwania się. Jak najlepiej zauważyć tą trwałość? Wystarczy porównać czas, w którym możemy cieszyć się meblami drewnianymi oraz czas korzystania z mebli wykonanych z innego tworzywa. Jeśli popatrzymy na to w ten sposób inwestycja kilku tysięcy nie jest tak astronomicznie duża. Żeby jeszcze bardziej przybliżyć tą kwestię można wykonać proste obliczenie. Cenę mebla podzielmy przez ilość miesięcy lub lat, podczas których mogliśmy z niego korzystać. Bardzo często okaże się, że droższe meble w dłuższej perspektywie okażą się być bardziej ekonomiczne!

Naturalność

O tym argumencie nie wolno zapomnieć! Drewno jest naturalne, dzięki czemu posiadacze takich mebli mogą skorzystać z kilku cudownych właściwości. Po pierwsze będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików lub osób wyczulonych na zapachy. Meble, które nie zostały wykonane z drewna najczęściej są lakierowane, malowane itp. Wykorzystane farby często uwalniają substancje drażniące, czego nie powinniśmy obserwować przy zakupie mebli drewnianych konserwowanych naturalnymi substancjami.

Meble drewniane pozytywnie wpływają na wilgotność powietrza w pomieszczeniu – czasem ją zwiększając lub zmniejszając. A w dodatku, nie gromadzą dużo kurzu!

Jeśli jesteś alergikiem i cały czas szukasz sposobów, które pomogą w zmniejszeniu objawów warto wyeliminować z domu wyżej wspomniany kurz. Może odpowiednim rozwiązaniem będzie odkurzacz centralny, o którym dowiesz się więcej w artykule – „Filtry do odkurzaczy centralnych – co warto o nich wiedzieć„?

A czy wyroby drewniane mają jakieś minusy?

Wyroby drewniane jak widzicie z powyższej części są idealny rozwiązaniem z wielu powodów. Jednak oprócz chwalenia wszystkich zalet należy też wspomnieć o kilku rzeczach, które sprawiają, że zakup mebli może być dla niektórych kłopotliwy.

Po pierwsze cena mebli drewnianych jest dużo wyższa niż tych wykonanych ze sztucznych materiałów. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie. Drewno to materiał naturalny, i aby móc z niego skorzystać najpierw należy włożyć dużo pracy podczas całego procesu hodowli i obróbki. Kolejną rzeczą jest sam fakt, że aby pozyskać drewno musimy czekać przynajmniej kilkanaście lat. W dodatku nawet po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu może się okazać, że duża część drzew nie będzie mogła być wykorzystana do celu, w którym było hodowane. Każdą sadzonkę badamy pod względem różnych właściwości, aby upewnić się, że może ona być wykorzystana do konkretnych celów. Jeśli drewno okaże się być niższej klasy musimy poczekać na następną partię. W przypadku sztucznych materiałów, gdzie wszystkie parametry ustalamy z góry nie ma takich problemów.

Kolejną rzeczą jest odpowiednia konserwacja, ale ta część może okazać się sporna. Z jednej strony odpowiednie dbanie o wyroby drewniane często wydaje się być wymagające. Drewniane meble mogą potrzebować regularnego olejowania, natłuszczania lub innej formy impregnacji, korzystania z konkretnych detergentów do czyszczenia z plam i kurzu czy innych sposobów mających przedłużyć żywotność mebla. Jednak wszystkie te kroki sprawiają, że będziemy mogli cieszyć się przez lata z mebla. Jednorazowa inwestycja, która przetrwa z nami długie lata będzie lepsza niż zmiana mebli, które co kilka sezonów się niszczą.

Więcej rad o wnętrzach znajdziesz na portalu – https://wnetrzadlaciebie.com/

Autor: Katarzyna

Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *