Breaking News

Początek przygody ze spawaniem? Porady dotyczące sprzętu i jego zastosowania

Lubisz majsterkować? Praca wkrętarką, wiertarką czy szlifierką nie ma dla Ciebie tajemnic? Z pewnością zastanawiasz się zatem również nad zakupem spawarki. To urządzenie, które pozwala nie tylko na łączenie różnych rodzajów stali, ale także stopów innych metali. Nowoczesna spawarka IGBT z pewnością sprawi, że Twój warsztat zmieni się w miejsce, w którym będzie można naprawiać metalowe elementy, ale też tworzyć własne konstrukcje. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, musisz poznać podstawy spawania i wybrać odpowiedni sprzęt. Może się bowiem okazać, że wcale nie będzie Ci potrzebna spawarka 300A, a wystarczy model operujący prądem o mniejszym natężeniu. Warto też wiedzieć, które spawarki będą lepiej nadawać się do precyzyjnych prac, a które potrafią spawać szybko i bez niepotrzebnych przerw. Postanowiliśmy zatem zebrać w jednym miejscu porady i wskazówki, do których warto stosować się przy wyborze urządzenia na początek przygody ze spawaniem.

Na czym polega spawanie, czyli co powinieneś wiedzieć już na starcie

Przed nauką nowej umiejętności zawsze warto poznać trochę teorii. Chociaż spawanie wydaje się zajęciem czysto praktycznym, mimo wszystko dobrze jest wiedzieć, co tak naprawdę zachodzi pomiędzy elektrodą a spawanym materiałem. Co więc sprawia, że dwa kawałki metalu się łączą?

Najprościej rzecz ujmując, spawane materiały zespalają się pod wpływem wysokiej temperatury. W miejscu, w którym powstaje spoina, fragmenty metalu się topią, a następnie trwale łączą. Może się to dziać z udziałem specjalnego spoiwa, chociaż nie zawsze jest to konieczne. Niezbędne jest natomiast rozjarzenie łuku spawalniczego. Tworzy się go dzięki prądowi dostarczanemu do elektrody, najczęściej z gniazda sieciowego. Kiedy napięcie pomiędzy końcem elektrody a powierzchnią materiału jest wystarczająco duże, powstaje impuls elektryczny, wydzielający temperaturę sięgającą kilku tysięcy stopni Celsjusza.

Do spawania dochodzi w specjalnej osłonie gazowej. Czasami gaz ten jest dostarczany w czasie topienia się elektrody, w innych przypadkach trzeba go doprowadzić ze specjalnej butli. W zależności od wybranej techniki spawania potrzebny będzie gaz obojętny lub aktywny – jego zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja łuku.

spawarki

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-230a-mig-mag-mma-lift-tig-pm-imgs-230l-synergy.html

Oczekiwane możliwości spawarki, czyli co zamierzasz spawać

Kiedy wiesz już, na czym polega spawanie, powinieneś zastanowić się, do czego tak naprawdę będziesz potrzebować spawarki. Na rynku można bowiem obecnie wybierać wśród wielu rodzajów bardziej i mniej rozbudowanych urządzeń. Nie każde poradzi sobie równie dobrze ze wszystkimi rodzajami materiałów, poszczególne spawarki pozwalają też na pracę w różnym tempie.

Niemal każdy kojarzy, że głównym materiałem spawalniczym jest stal. Za pomocą spawarki można łączyć zarówno elementy wykonane ze stali nierdzewnej, jak i innych jej rodzajów. Nie jest już jednak wiedzą powszechną, że na przykład spawarki typu MMA do spawania stali nierdzewnej się raczej nie nadają. Duże znaczenie w przypadku obróbki konkretnych materiałów mają również elektrody. Jeśli odpowiednio je dobierzesz, będziesz mógł spawać także między innymi miedź, tytan czy nikiel oraz ich stopy, jak również aluminium i żeliwo. Możliwe jest też spawanie tworzyw sztucznych, ale w tym przypadku nie sprawdzą się urządzenia elektrodowe – potrzebne będą specjalne spawarki gazowe.

Rodzaje spawarek, czyli czym różnią się od siebie poszczególne urządzenia

Skoro znasz już katalog materiałów, z którymi poradzi sobie spawarka, czas na wybór narzędzia. To ono ma zrealizować zakładane przez Ciebie zadania. Podstawowe rozróżnienie, jakie trzeba znać przed zakupem spawarki elektrodowej – a taka jest zalecana na początek przygody ze spawaniem – to podział na urządzenia transformatorowe i inwertorowe. Te pierwsze są tańsze oraz mniej skomplikowane w obsłudze, ale umożliwiają mniejszą kontrolę nad procesem spawania i zazwyczaj są mało wydajne.

Urządzenia inwertorowe są natomiast mniejsze i bardziej poręczne, zwykle wymagają krótszego czasu chłodzenia i pozwalają na dłuższą pracę bez przerw. Są jednak zazwyczaj nieco droższe od konkurencji i bardziej skomplikowane, choć dzięki temu można bardziej dokładnie decydować o parametrach spawania.

Metoda MMA

Bardzo ważne są także metody spawania, na które pozwala urządzenie. Najprostsza jest wspomniana już wcześniej technika MMA. Wykorzystuje się do niej elektrody otulone, w których pręt jest otoczony otuliną: w czasie pracy zmienia się ona w gaz. Spawanie tą metodą jest dość proste, elektroda skraca się podczas łączenia metali. Praca spawarką MMA jest jednak dość powolna.

Szukasz ciekawostek i wskazówek na różne tematy? Odwiedź również portal zorganizowana.pl

Metoda MIG/MAG

To w zasadzie dwie różne metody, ale niemal wszystkie obecne na rynku spawarki przystosowane do jednej z nich umożliwiają także spawanie drugim sposobem. Z tego powodu bywają nazywane migomatami. W tym przypadku również operuje się elektrodą topliwą. Gaz potrzebny do spawania dostarcza się jednak z butli. Ten tryb spawania jest bardziej wydajny niż MMA i umożliwia wykonywanie spoin wysokiej jakości, ale nie brak i minusów. Największym są chyba spore odpryski spawalnicze. Poza tym jakość spawu w dużej mierze zależy od umiejętności spawacza.

Metoda TIG

Spawania techniką TIG raczej nie poleca się początkującym spawaczom, wymaga ono bowiem nieco wprawy. W tym przypadku ponownie będziesz potrzebować butli z gazem, ale też wykonanych z wolframu elektrod nietopliwych. Metoda TIG pozwala na pracę z najcieńszymi kawałkami metalu. Poradzi sobie też z grubymi elementami. Gwarantuje spawy najwyższej jakości, ale praca w tym trybie nie jest zbyt szybka.

spawarki

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-230a-mig-mag-mma-lift-tig-pm-imgts-230s-synergy-dual-pulse.html

Dodatkowe funkcje, czyli to, co ułatwi Ci pierwsze spawalnicze kroki

Wybierając pierwszą spawarkę powinieneś jednak również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie producenci wyposażają zwłaszcza urządzenia inwertorowe. Dzięki nim początek przygody ze spawaniem będzie dużo łatwiejszy. Przy zakupie migomatu warto sięgnąć po spawarki z opcją “Hot Start”. To ułatwienie przy rozpoczęciu pracy. Po włączeniu tej funkcji na chwilę zwiększa się prąd spawania, szybciej rozgrzewając elektrodę i obrabiany materiał.

Równie ważną opcją będzie tak zwany “Anti Stick”. Ma ona zapobiegać przyklejaniu się elektrody do spawanego materiału. Gdy odległość między nimi staje się zbyt mała, urządzenie automatycznie zmniejsza prąd spawania. Kolejna przydatna funkcja to “Arc Force”, czyli regulacja prądu zwarcia, która dodatkowo stabilizuje łuk elektryczny.

Nie tylko spawarki, czyli czego jeszcze będziesz potrzebować do spawania

Rozpoczęcie przygody ze spawaniem wymaga nie tylko zakupu spawarki, ale także kilku dodatków. W zależności od rodzaju wybranego urządzenia, będą to elektrody topliwe bądź nietopliwe. W sklepach z narzędziami znajdziesz elektrody przystosowane do spawania konkretnych metali. Przy migomatach i spawarkach typu TIG konieczne są także butle z gazem. Poza tym trzeba pamiętać, że eksploatacja spawarki wiąże się z okresową wymianą niektórych części. Najczęściej uszkodzeniom ulegają uchwyty oraz przewody spawalnicze. Praca z przepalonym uchwytem lub połamanym przewodem szybko doprowadzi do awarii. A ta może skończyć się tragicznie. Dlatego nawet początkujący spawacz powinien dbać o swoje narzędzia i regularnie sprawdzać, w jakim są stanie.

Uznałeś, że już na początku przygody ze spawaniem potrzebna będzie Ci spawarka TIG? W takim razie koniecznie przeczytaj kolejny artykuł: Jak wybrać dobrą spawarkę typu TIG? Praktyczne porady

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *