Breaking News

Spawarka do domowego warsztatu. Czy warto na niej oszczędzać?

Umiejętność spawania bardzo przydaje się każdemu majsterkowiczowi. To świetny sposób na łączenie metali, naprawianie stalowych i aluminiowych elementów czy też tworzenie własnych konstrukcji. Mimo że wydaje się prostą operacją, spawanie wymaga jednak nieco umiejętności. A także – przede wszystkim – odpowiedniej spawarki. Przed wyborem tego urządzenia zawsze bierzemy pod uwagę kilka czynników. Niektórych interesują przede wszystkim spawarki półautomaty, inni rozglądają się za wyspecjalizowanymi narzędziami typu TIG. Bez względu jednak na to, czy w naszym domowym warsztacie ma wylądować spawarka MAG MIG, czy urządzenie o szerszych możliwościach, istotnym kryterium jest także cena. Czy jednak na zakupie spawarki warto oszczędzać? Przyjrzeliśmy się kilku cechom, które najbardziej wpływają na koszt takich elektronarzędzi i sprawdziliśmy, z których udogodnień można zrezygnować w poszukiwaniu tańszych urządzeń.

Rodzaje spawarek

Porównując jakość urządzenia do jego ceny, trzeba pamiętać przede wszystkim o wyborze odpowiedniego rodzaju spawarki. Poszczególne modele posiadają bowiem nieco inne możliwości, co jest związane przede wszystkim z dostępnymi za ich pośrednictwem metodami spawania. Niektóre to wyspecjalizowane narzędzia, inne są przystosowane do różnych typów łączenia metali.

Spawarki transformatorowe

Najprostszymi urządzeniami są spawarki transformatorowe, przeznaczone do spawania metodą MMA. To wytrzymałe i proste w obsłudze urządzenia, które można dość łatwo naprawić. Chociaż zazwyczaj długo służą użytkownikowi, w ostatnich latach powoli ustępują z rynku. Spawarki transformatorowe są bowiem duże i nieporęczne, a przy tym nie pozwalają na zbyt dokładne ustawienie parametrów pracy. Zużywają przy tym dużo prądu, ale co chyba najważniejsze, są mało wydajne – trzeba często i długo je schładzać, co wymusza liczne przerwy w pracy.

spawarki

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-230a-mig-mag-mma-lift-tig-pm-imgts-230s-synergy-dual-pulse.html

Spawarki inwertorowe

Obecnie popularne są za to spawarki inwertorowe i większość majsterkowiczów decyduje się na zakup takich właśnie urządzeń. Są mniejsze, a co za tym idzie bardziej mobilne. Poza tym zazwyczaj charakteryzują się wyższym cyklem pracy niż spawarki transformatorowe, co oznacza, że potrzebują mniej czasu na chłodzenie i można nimi bardziej efektywnie pracować. Pobierają także mniej mocy, zapewniając przy tym wysoką jakość spoiny. Do tego zazwyczaj są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, na przykład ułatwiających zajarzenie łuku spawalniczego lub zapobiegających sklejaniu się elektrody z obrabianym materiałem.

Wśród spawarek inwertorowych najprostsze urządzenia, zdolne jedynie do spawania MMA, należą do rzadkości. Zwykle oprócz takiego trybu możliwe jest także łączenie metali metodą MIG/MAG. Tego typu urządzenia określa się najczęściej mianem półautomatów. Na rynku znajdziemy jednak również maszyny, które łączą w sobie możliwość spawania metodą MMA oraz spawanie TIG, uważane za najbardziej precyzyjne.

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami będą jednak tak zwane spawarki 3w1. Łączą one w sobie zalety wszystkich najpopularniejszych typów spawania. Wystarczy dobrać odpowiednią elektrodę topliwą bądź nie, a do tego w razie potrzeby zastosować gaz osłonowy z butli, by wybierać spośród możliwości spawania metodą MMA, MIG/MAG albo TIG.

Czy spawarki będą przydatne również w pracach remontowych wewnątrz mieszkania? Takie informacje, a także porady aranżacyjne znajdziesz na stronie wnetrzadlaciebie.com

Ceny najpopularniejszych spawarek

Jak nietrudno się domyślić, rodzaj i możliwości spawarki mają spory wpływ na jej cenę. W końcu techniki takie jak TIG pozwalają na bardziej precyzyjną i czystą pracę, inne są z kolei nieco bardziej wydajne. Im bardziej rozbudowana i uniwersalna maszyna, tym więcej pieniędzy trzeba będzie na nią wydać. O jakich kwotach jednak mówimy w przypadku zakupu nowej spawarki? Minimalny wydatek to zwykle 200 złotych. W takiej cenie możemy znaleźć najprostsze spawarki transformatorowe, a przy odrobinie szczęścia także inwertorowe. W tym przypadku zazwyczaj będziemy mieć jedynie możliwość spawania metodą MMA.

Spawarki inwertorowe oferujące szerszy zakres działań będą przynajmniej dwa razy droższe – w cenie około 400 złotych możemy już szukać urządzeń łączących w sobie możliwości spawania metodą MMA oraz TIG. Wspomniane wyżej spawarki 3w1 będą jeszcze droższe, w tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej tysiąca złotych. Górną granicę ceny trudno nawet nakreślić: spawarki do profesjonalnego użytku i częstej eksploatacji będą kosztować kilka, a nierzadko nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W domowym warsztacie tak rozbudowanych maszyn na szczęście jednak nie potrzebujemy.

spawarki

Źródło: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-210a-mig-mag-mma-pm-img-210s.html

Parametry, które wpływają na cenę spawarki

Cena spawarki zależy jednak nie tylko od tego, jaką technikę spawania oferuje urządzenie. Wpływ ma na nią także kilka innych parametrów. To od nich zależy, jak wydajne będzie urządzenie, jak łatwo będzie z niego korzystać, a także jak długo będzie nadawać się do użytku.

Cykl pracy

O cyklu pracy, zwanym także sprawnością spawarki, już wspominaliśmy. Im wyższy, tym dłużej urządzenie może pracować bez zbędnych przerw. Z jednej strony ten parametr ma zatem doraźny wpływ na to, czy wygodnie będzie nam korzystać ze spawarki. Z drugiej, wyższa wartość może zwiększyć jej żywotność, bo urządzenie będzie rzadziej się przegrzewać. Najwyższy cykl pracy charakteryzuje najdroższe spawarki.

Amperaż

Amperaż wyznacza zakres natężenia prądu, z jakim jest w stanie współpracować spawarka. Jeśli mamy zamiar spawać grube fragmenty metalu, na przykład elementy konstrukcyjne, najlepiej szukać spawarek o amperażu co najmniej 300 A. Do cieńszych kawałków metali będzie jednak potrzeba kilka lub kilkanaście razy mniejszego natężenia prądu.

Waga i jakość obudowy

Poszczególne spawarki różnią się między sobą również wagą. Majsterkowicze zazwyczaj chętniej wybierają niewielkie i lekkie urządzenia, dzięki którym można łatwo przenosić ją z miejsca na miejsce oraz spawać na większej wysokości. Lżejsze spawarki są też zazwyczaj droższe od ciężkich, stacjonarnych urządzeń. Wpływ na cenę narzędzia może mieć także jego obudowa. Jeśli wykonano ją z solidnych materiałów, zwykle nieco podnosi koszty. Tańsze odpowiedniki obudowane marnej jakości syntetycznym tworzywem to szansa na niższą cenę.

Dodatkowe wyposażenie

Sam zakup spawarki nie jest jedynym kosztem, jaki ponosi i w przyszłości będzie ponosić jej użytkownik. Już przed nabyciem urządzenia warto zastanowić się nad przyszłymi kosztami eksploatacji. Do niezbędnego osprzętu należą uchwyty oraz przewody spawalnicze, które co jakiś czas trzeba wymienić. Poza tym regularnie trzeba będzie kupować elektrody, a do spawania metodą TIG oraz MIG/MAG także butle, w których znajduje się gaz osłonowy.

W poszukiwaniu tańszej spawarki – z czego można zrezygnować?

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń elektrycznych czy elektronicznych, również wybór najtańszej spawarki zwykle nie spełni naszych oczekiwań. Takie elektronarzędzia w cenie poniżej 300 złotych zwykle nie pozwolą nam na bardziej skomplikowane prace, w dodatku nasze działania będziemy musieli regularnie przerywać z uwagi przed przegrzaniem. Trudno też spodziewać się, by przy regularnym użytkowaniu przetrwały lata w dobrym stanie.

Jest jednak kilka elementów, na których da się oszczędzić. Jednym z nich jest na przykład waga urządzenia. Jeżeli bowiem zamierzamy korzystać ze spawarki jedynie w warsztacie, nie ma potrzeby przepłacania za małe i mobilne urządzenia, w których mniejsza masa zwykle idzie w parze ze zmniejszonym systemem chłodzącym. By nieco zaoszczędzić, można też zrezygnować ze spawarek wyróżniających się bardzo dużym amperażem. Domowe remonty zwykle nie wymagają natężenia prądu większego niż 200 A, a urządzenia o amperażu 300 czy 600 A to dodatkowy koszt w wysokości co najmniej kilkuset złotych.

Jeżeli zdecydowałeś się na wybór spawarki TIG, potrzeba Ci więcej specjalistycznych informacji. Znajdziesz je w artykule: Jak wybrać dobrą spawarkę typu TIG? Praktyczne porady

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *