Breaking News

Choinka ośnieżona, choinka w doniczce, choinka na pniu – którą wybrać? Przegląd sztucznych choinek na tegoroczne Boże Narodzenie

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Wraz z początkiem listopada sklepy zaleje fala świątecznych dekoracji, a Internet będzie pękał w szwach od ilości przepisów na ciasteczka korzenne z lukrem. Jak co roku, stajemy przed dylematem, na jaką choinkę postawić tym razem. Choinki sztuczne czy choinki żywe? Jeśli choinka sztuczna, to jaka? Wybór jest przecież ogromny! Choinka ośnieżona, choinka w doniczce, choinka na pniu… Jak zdecydować się na tę jedną jedyną? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej! 

Starcie tytanów – choinka sztuczna czy żywa? 

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się ze śniegiem, barszczem z uszkami, zapachem mandarynek, Last Christmas, no i oczywiście z prezentami. A jak prezenty, to też choinka. Ubieranie jej wspólnie z rodziną jest wspaniałą inauguracją świąt i wtedy nikomu nie przeszkadza, że choinka jest żywa. Ba, to nawet lepiej! Co z tego, że w kilku miejscach jest pokrzywiona – przecież cały dom pachnie lasem. Problem zaczyna się w momencie, gdy Boże Narodzenie się kończy, w okolicach Trzech Króli choinka wygląda już na martwą, cały salon tonie w zaschniętych igłach, ale z wynoszeniem choinek należy czekać, aż administracja osiedla postara się o ich wywóz. Brzmi znajomo? Może w tym roku warto zastanowić się nad inwestycją w porządną sztuczną choinkę. 

Luksusowe choinki sztuczne - e-choinki.pl

Sztuczne choinki i ich zalety 

Tak, sztuczne choinki nie są najtańszym produktem na rynku. Należy jednak myśleć o ich zakupie jak o inwestycji na dobrych kilka lat. Święta się kończą, choinkę chowamy na strych. I tak co roku, przez kolejną dekadę. Gdy patrzy się na to w ten sposób, zakup choinki nie wydaje się wcale tak kosztowny. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że ceny żywych choinek z roku na rok są coraz wyższe. 

Współcześnie, wygląd sztucznych choinek w niczym nie ustępuje żywym. Wyglądają nawet ładniej. Są równe, puszyste, czasem zaśnieżone. Żadna gałązka nie jest wygięta, żadna nie wystaje poza formę. Sztuczne choinki można w bardzo prosty sposób złożyć i spakować, nie palą się, nie wymagają specjalnych warunków do transportu i przechowywania. Kupując sztuczną choinkę nie przyczyniamy się także do wzrostu wycinki drzew. No i najważniejsze – pod sztuczną choinką leżą tylko prezenty, nie zaschnięte igły. 

Produkcja sztucznych choinek 

Nowoczesna technologia pozwala na produkowanie sztucznych choinek w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu. Materiałami, które wykorzystuje się przy produkcji sztucznych choinek najczęściej, są włókno i folia PVC. Rzadziej spotyka się choinki lane z plastiku. Choinka wykonana z włókna jest puszysta i wygląda bardziej realistycznie od tej wyprodukowanej z folii PVC. Dzieje się tak dlatego, że przy produkcji jednej choinki stosuje się włókna różnej grubości, co pozwala na uzyskanie jak najbardziej naturalnego efektu końcowego. Choinki zrobione z włókien są jednak droższe – z ograniczonym budżetem, lepiej zdecydować się na choinkę PVC. Posiada płaskie igły, które można z łatwością zgnieść i jest zdecydowanie lżejsza. Najdroższą opcją z kolei, są choinki lane z plastiku (choinki PE) – wyglądają zupełnie jak żywe, ponieważ każdą ich gałąź odlewa się w specjalnej formie. 

Ciekawostka: małe miasto Koziegłowy w województwie śląskim, które liczy 15 tysięcy mieszkańców, jest największym zagłębieniem sztucznych choinek w Polsce. Działa tam aż 400 większych i mniejszych firm związanych z produkcją choinek i ozdób świątecznych.

Szukasz bloga o tematyce wnętrzarskiej? Wejdź na https://wnetrzadlaciebie.com/ i znajdź wiele ciekawych inspiracji!

Przegląd sztucznych choinek

Oprócz różnic w produkcji choinek, bardziej rzucającymi się w oczy są te w ich wyglądzie. Obecnie na rynku panuje zatrzęsienie przeróżnych modeli choinek – ośnieżone, w doniczce, na pniu, wąskie, stożkowe… Ciężko się w tym odnaleźć, nie posiadając żadnego choinkowego doświadczenia. Przedstawiamy więc kilka najpopularniejszych modeli choinek, które możemy spotkać na rynku. 

Choinka ośnieżona

Choinka ośnieżona to doskonały sposób na przywołanie urokliwego, zimowego lasu prosto do Twojego domu, nawet w momencie, gdy w grudniu panują plusowe temperatury. Nadaje się idealnie dla osób, które szukają czegoś ciekawszego i mniej standardowego od zwyczajnych, zielonych drzewek. Są mało wymagające, jeśli chodzi o dekorowanie – same w sobie stanowią ozdobę salonu i prezentują się bardziej stylowo, gdy nie są obwieszone mnóstwem bombek. Wyglądają świetnie w połączeniu z rustykalnymi, surowymi dodatkami. 

Uwielbiasz świąteczną magię? Sprawdź nasz artykuł „Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie” i zobacz, jak świętują inni!

Choinka na pniu

Choinki na pniu są hitem ostatnich lat. Niezwykle eleganckie, idealnie wpasowują się w klimat nowoczesnych, industrialnych wnętrz. Zazwyczaj występują w niewielkich rozmiarach, dlatego będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w mieszkaniu nie dysponują dużą przestrzenią. 

choinka na pniu

Choinka Vesta Lux, osadzona na naturalnym sosnowym pniu to sposób na magiczne święta w nowoczesnym wydaniu: https://www.e-choinki.pl/strona-glowna/202-vesta-lux.html

Choinka wąska 

Jeśli nie jesteś fanem choinek na pniu, ale potrzebujesz drzewka do małego pomieszczenia, warto zainteresować się choinką wąską. Ona również wprowadza do mieszkania świąteczną atmosferę, bez konieczności rezygnowania z i tak już niewielkiej, cennej przestrzeni. Dodatkowo, wąskie choinki wyglądają bardzo naturalnie – smukłe i ostro zakończone drzewka są tymi, które najczęściej spotykamy spacerując po zimowym lesie.

Choinka gęsta 

Choinka z gęsto ułożonymi gałązkami prezentuje się majestatycznie. Te rozłożyste i puszyste drzewka są produkowane z dużej ilości tipsów – im jest ich więcej, tym drzewko gęstsze. Zazwyczaj choinki posiadają od 180 do 220 tipsów. Choinki gęste mają ich 800, 1500 czy nawet 5000. Wpływa to na lekkość i łatwość modelowania choinki oraz – co najważniejsze, na naturalność jej wyglądu. Choinki gęste są świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają do wykorzystania nieograniczoną przestrzeń, kochają przepych i dekoracje, a także chcą zrobić wrażenie na swoich świątecznych gościach. 

Choinka z dodatkowymi dekoracjami 

Świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie odnajdują się w dekorowaniu wnętrz lub nie mają miejsca na przechowywanie ozdób, będą choinki z szyszkami i owocami ostrokrzewu na gałązkach. Elementy te są wystarczającym przybraniem dla choinki umieszczonej w surowym, nowoczesnym czy loftowym wnętrzu, które nie lubi przepychu i wystawności.

sztuczna choinka

Choinka Deli, której gałązki wzbogacono o dekoracje w postaci naturalnych szyszek i imitacji owoców ostrokrzewu to idealna ozdoba do Twojego świątecznego mieszkania! https://www.e-choinki.pl/choinki-osniezone/190-jodla-deli.html

Święta, święta, i po…

No właśnie. Ledwo przewrócimy październikową stronę kalendarza na tę z napisem “listopad”, a już w powietrzu zaczyna unosić się zapach mandarynek i pierniczków. Oficjalnie, mamy święta. Cały grudzień kręci się wokół dekorowania mieszkania, pieczenia ciast, lepienia uszek i ubierania choinki – zazwyczaj stoi w salonie już kilka tygodni przed kolacją wigilijną, gotowa na przyjęcie pod swoje gałęzie stosu prezentów. I tak przez cały kolejny miesiąc, aż do momentu kiedy my, trzy kilogramy grubsi, wreszcie znajdziemy czas, by schować ozdoby i pożegnać się z choinką na kolejny rok. Wtedy nasuwa się pytanie: jak przechowywać choinkę i gdzie ją umieścić, kiedy święta dobiegną końca? 

Jak zabezpieczyć choinkę przed zakurzeniem?

Właściciele czy osoby wynajmujące mieszkania w bloku zazwyczaj nie posiadają zbyt wiele wolnej przestrzeni do przechowywania. Często jednak dysponują piwnicą bądź pomieszczeniem gospodarczym, gdzie może powędrować choinka kupiona na okres świąteczny. Przed zakupem choinki, należy mieć na uwadze rozmiar pomieszczenia – tak, by bez problemu ją tam zmieścić. Zanim jednak to zrobimy, trzeba choinkę odpowiednio zabezpieczyć, głównie przed kurzem. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w worki foliowe bądź dużą ilość stretchu – owinięcie nim gałązek choinki pozwoli na jej dokładne osłonięcie. Nie będzie to trudne zadanie w przypadku mniejszego drzewka. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup większego, warto zwrócić uwagę, czy możliwe jest rozłożenie choinki na mniejsze elementy i owinięcie ich stretchem pojedynczo. Gdy przestrzeń na to pozwala, można zrezygnować z okrywania choinki workiem i umieścić ją w pudełku, najlepiej kartonowym. W ten sposób, drzewko pozostanie nienaruszone przez cały rok – nikt przypadkowo na nie nie nadepnie, nie będzie bezpośrednio go dotykał ani przesuwał. Zaklejnienie pudełka taśmą sprawi, że do środka nie przedostanie się unoszący w powietrzu kurz, co pomoże nam uniknąć potrzeby mycia choinki po wyciągnięciu jej ze schowka. 

Sztuczna choinka a jej termin ważności

Owszem, zakup sztucznej choinki to inwestycja na kilka lat. Przychodzi jednak moment, kiedy jej igły zaczynają chylić się do podłogi – to odpowiedni czas, by wymienić drzewko na nowe. Jak więc pozbyć się choinki wykonanej ze sztucznego tworzywa? Najprostszym sposobem jest wyrzucenie jej do kontenera odpadów zmieszanych. W przypadku większych choinek, warto zaczekać na wywóz odpadów wielkogabarytowych i zostawić ją w towarzystwie starych sof. Czego na pewno nie należy robić, to wywozić drzewek do lasu i zostawiać w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dbajmy o naszą planetę! 

Poczuj magię świąt! 

Warto rozpocząć poszukiwanie idealnej choinki już wczesną jesienią. Ceny są wtedy znacznie niższe i mamy wystarczająco dużo czasu na przeanalizowanie tego, jak chcemy, by wyglądał nasz salon w czasie Bożego Narodzenia. Wybór choinek na rynku jest przytłaczający, warto więc mieć sprecyzowane potrzeby. Pamiętaj – przynajmniej połowa świątecznej magii w domu to odpowiednio dobrana choinka! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *