Breaking News

W jaki sposób ubrania odblaskowe chronią na drodze?

Wszyscy wiemy, że odblaski powinno się nosić. Widzimy, że producenci dają nam duży wybór – bluzy, koszulki czy też kurtki odblaskowe są bardzo często sprzedawane, nawet w młodzieżowych sklepach. Co więcej, nawet ekskluzywni projektanci interesują się wykorzystaniem materiałów odbijających światło.  A czy zastanawialiście się kiedyś jak bluza odblaskowa i inne odblaskowe ubrania Was chronią i czemu warto je nosić?

Breloki, czapki i spodnie odblaskowe – czemu warto nosić ze sobą elementy odbijające światło?

Aktualnie zbliżają się jesień i zima, czyli czas gdy słońce jest z nami bardzo krótko. Większość pracujących osób kończy swoje obowiązki i wraca do domu już po ciemku, a zdarza się tak, że zaczynają swój dzień bez słońca. Takie warunki sprawiają, że powinni oni być zainteresowanie zakupem odzieży mającej elementy odblaskowe. Osoby pracujące na nocną zmianę powinny szczególnie zadbać o takie elementy, ponieważ ich trasa do pracy zawsze odbywa się po zmroku.

W zależności od terenu, który zamieszkujemy możemy być nawet zobowiązani do posiadania odpowiedniego zabezpieczenia. Nowelizacja prawa sprawiła, że osoby poruszające się po zmroku są zmuszone do noszenia elementów odblaskowych. Nie jest natomiast dokładnie określony wygląd i wielkość elementu odblaskowego. Dzięki temu sami możemy wybrać pomiędzy kamizelkami, brelokami czy częściami garderoby, które zawierają wstawki pomalowane specjalną farbą. Brak takiego zabezpieczenia może być naprawdę kosztowny. Po pierwsze mandat za brak elementów odblaskowych zaczyna się od 20 złotych, ale kończy na 500. Kamizelka czy brelok to wydatek rzędu kilku złotych, więc chyba warto w niego zainwestować – może nam to pomóc zaoszczędzić całkiem dużą sumę pieniędzy.

Co ciekawe, osoby poruszające się po chodniku lub po drogach przeznaczonych dla pieszych nie mają takiego obowiązku. A przecież nie raz wypadki miały właśnie tam miejsce!

Drugą kwestią jest to, że brak takiego elementu może dosłownie kosztować nas życie. Patrząc na statystki, około połowa wypadków dotyczy osoby, które nie są chronione na drodze. Mowa tutaj o pieszych, ale również rowerzystach czy motocyklistach. Osoby jadące w autach mają pasy bezpieczeństwa, poduszki, specjalne systemy mające zapewnić bezpieczeństwo kierowcy itp. a osobę poruszającą się inną metodę nie chroni nic.

Dużo innych ciekawych porad znajdziesz na portalu – https://www.gorlice.info.pl/

Jak chronią nas ubrania odblaskowe?

Odblaski odbijają światło reflektorów przez co jesteśmy widoczni w nocy. Pora spojrzeć na kilka statystyk, aby uzmysłowić sobie, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Odblaski zwiększają widoczność pieszego na drodze. Te dodatkowe 150 metrów jest w stanie wydłużyć drogę hamowania samochodu na tyle, że zdąży on spokojnie zatrzymać się przez idącą osobą. W dodatku połowa wypadku mająca miejsce w Polsce dzieje się w godzinach, gdy jest ograniczona ilość światła, pomimo tego, że ruch jest kilkukrotnie mniejszy. Jak widzisz niebezpieczeństwo jest realne. Jeszcze dokładniej zobaczyć to można na liczbie ofiar. W 2019 roku zginęło 2909 osób, w tym było 793 pieszych. Na szczęście jest to mniejsza liczba niż w roku 2018 – ogółem można zauważyć, że tendencja jest malejąca. Nie oznacza to natomiast, że powinniśmy zachowywać się brawurowo i nie myśleć o konsekwencjach naszych decyzji. Ofiarami wypadków drogowych było ponad siedem tysięcy osób, czyli mniej więcej co piąty przechodzień. Naszym obowiązkiem powinno być dbanie o to, aby z biegiem czasu w ogóle nie dochodziło do takich wypadków.

opaski odblaskowe

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/swiecace-opaski-odblaskowe-hv05.html

Europejskie standardy

Ujednolicone prawo pozwala na przestrzegania zasad w całej Europie. Dotyczy to również kamizelek, które powinny posiadać odpowiednie standardy techniczne. Zmiany wprowadzano na przestrzeni dwudziestu lat i aktualnie mamy trzy poziomy widzialności – klasę pierwszą, drugą i trzecią. Najbezpieczniej jest nosić ubrania klasy trzeciej, ponieważ mają one szerokie pasy taśmy odblaskowej wzdłuż ciała, ramion oraz barków. Klasa druga nie posiada pasów wokół ramion. Aby zaliczyć daną kamizelkę do klasy pierwszej natomiast, musi ona posiadać pasy odblaskowe o szerokości minimum pięciu centymetrów. Takie rozwiązanie nie daje satysfakcjonującego zabezpieczenia w ruchu drogowym, więc wybierajmy raczej rozwiązania klasy drugiej lub trzeciej.

W wielu państwach istnieje nawet prawny obowiązek posiadania kamizelki w samochodzie. Dotyczy to między innymi państw znajdujących się na półwyspie Iberyjskim, Włoch, Słowacji czy Finlandii. W Polsce jak na razie nie ma takiego zapisku, ale każdy może samodzielnie zauważyć, że posiadanie takiego zabezpieczenia może być bardzo przydatne. Gdy na drodze jest jakaś awaria lub potrzebujemy się zatrzymać dużo bezpieczniej jest nosić na sobie odpowiedni strój, który sprawi, że będziemy widoczni dla innych samochodów.

Zasady noszenia odblasku

Skoro chcemy, aby odblask nas chronił musimy go nosić w odpowiedni sposób. Przecież sam zakup kremu z filtrem nie ochroni nas od poparzenia – tylko dobra aplikacja może uratować naszą skórę. Tak samo jest w przypadku elementów odblaskowych. Jeśli będziemy je nosić w nieodpowiedni sposób wcale nam nie pomogą.

 1. Odblaski zawsze noś po tej stronie, która jest najbliżej kierowcy. Odblask, jak sama nazwa wskazuje odbija światło, aby do tego doszło najpierw promienie światła muszą na nie paść. Źródłem światła z naszym przypadku będą reflektory jadącego auta. Im bliżej świateł będzie odblask tym więcej światła na niego padnie, czyli mocniej zaświeci odblask. Im mocniej zaświeci odblask, tym bardziej widoczny będziesz na drodze. Proste, prawda?
 2. Elementy odbijające światło powinno nosić się na takiej wysokości, gdzie będzie najlepiej widoczna dla kierowcy. Są to nogi – ponieważ tutaj światło lamp będzie trafiało idealnie oraz rejon torsu, ponieważ ta część ciała jest najbardziej widoczna dla kierowcy.
 3. Przestrzegajmy zasady ruchu! Może ta część wydaje się oczywista, ale dla pewności warto sobie powtórzyć kilka kwestii, które są bardzo ważne dla bezpieczeństwa na drogach:
  – przed przejściem dla pieszych obejrzyj się dokładnie, czy nic nie jedzie,
  – nie przebiegaj przez ulicę,
  – chodź po chodniku, terenie przeznaczonym dla pieszych lub poboczu,
  – gdy jeździsz rowerem zawsze noś kask,
  – stosuj się do obowiązujących zasad ruchu.
 4. Elementy odblaskowe powinny być noszone z przodu i z tyłu, dlatego najlepiej jest nosić bransoletki odblaskowe lub stroje, które będą miały takie elementy w obu częściach garderoby.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce nosić odblasków?

Niezależnie, ile dziecko ma lat, rodzic będzie zawsze się o nie martwił. Tak jest, było i raczej będzie. Bezpieczeństwo pociech jest dla nas najważniejsze, dlatego kupujemy im ciepłe i wygodne ubrania oraz odpowiednie plecaki. Większość z tych elementów ma w sobie już wbudowane elementy odblaskowe. To dobry sposób na przemycenie odblasków przez producentów – widzimy je w zamkach, obrazkach lub logach marki. A co jeśli akurat ten model tego nie miał albo dziecko nie zawsze nosi plecak? W takiej sytuacji powinniśmy uświadomić im powagę sytuacji. Najczęściej taka rozmowa powinna być owocna i nie pojawią się żadne problemy z noszeniem odblasków. Jeśli spotkał nas drugi scenariusz musimy być bardziej pomysłowi. Nasze dzieci mogą nie być świadome, że zagrożenie jest realne i to my powinniśmy o nie zadbać. Popularnym rozwiązaniem są teraz plecaki i buty ledowe. Ich zaletą jest to, że dzieci przyciągane są przez takie kolorowe rozwiązania, więc chętnie będą nosić migający plecak.

Inny sposobem jest własnoręczne doszycie elementów odblaskowych na plecak lub kurtkę dziecka. Interesujący kształt lub ciekawy napis sprawią, że dziecko samo będzie chciało mieć nowe odblaskowe naszywki.

Jeśli dopiero kupujecie plecak zobaczcie, co oprócz odblasku powinien mieć plecak – „Plecak szkolny – czym się kierować przy jego wyborze? Podpowiadamy!

kamizelka odblaskowa

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/kamizelka-ostrzegawcza-dla-dzieci-jn15-nowy-model.html

Podsumowanie

Wiecie już, jak działają odblaski, chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że ich noszenie powinno być obowiązkiem i codziennością dla każdego pieszego, który porusza się po zmroku. Te jednorazowo wydane kilka złotych będzie mogło nam zaoszczędzić dużo niemiłych sytuacji. Wiele szkół, komendy policji i inne organizacje starają się uświadamiać ludzi o wadze sytuacji. Na festynach i konkursach jako upominek można wygrać brelok odblaskowy lub opaskę – nie wyrzucaj ich tylko wykorzystaj lub daj komuś. Możesz uratować sobie lub komuś życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *