Breaking News

Odzież odblaskowa – kto i kiedy powinien ją nosić?

Kurtki odblaskowe są bardzo popularnym wyborem, jeśli mowa odzieży wierzchniej na sezon jesienno-zimowy. Jest to najczęściej jedno z bezpieczniejszych i wygodniejszych rozwiązań. Oczywiście noszenie odblasków może mieć różne formy. Na rynku znajdzie się bluza odblaskowa, specjalne breloki czy robocze kamizelki. Przy tak dużym wyborze nie powinniśmy mieć problemu z wyborem konkretnego rodzaju, ale pytanie, jakie sobie zadamy przed zakupem powinno odnosić się do tego, kiedy taką odzież powinniśmy nosić.

Odzież odblaskowa – kto powinien ją nosić?

Pomimo tego, że odzież odblaskowa staje się dużo bardziej popularna nie każdy jest jej zwolennikiem. Kurtka odblaskowa damska  z elementami różu lub jaskrawo zielone męskie spodnie nie są dla każdego – co nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z odblasków. Teraz w salonach i sklepach można znaleźć bardziej klasyczne wersje ubrań, które wykorzystują odblaskowe elementy. Bawienie się modą może być bardzo ciekawym doświadczeniem szczególnie, że odzież odblaskowa daje niepowtarzalny efekt świetlny.

Jeśli nie potraficie zaszaleć z modą, ponieważ wolicie klasyczne rozwiązania lub zwyczajnie nie interesuje was ten trend, sprawdźcie czy nie znajdujecie się w grupie osób, która powinna o siebie szczególnie zadbać noszą takie elementy. Przedstawione poniżej grupy osób powinny przemyśleć zakup ubrań  lub dodatków odblaskowych, aby spokojnie pracować czy cieszyć się danymi aktywnościami.

Sportowcy

Odzież odblaskowa będzie bardzo potrzebna osobą, które decydują się na podejmowanie aktywności fizycznej po zmroku. Każdy z nas, z własnego doświadczenie może poświadczyć, jak słaba jest widoczność w nocy. Nie zależnie od dyscypliny, którą uprawiacie odblaski powinny być widoczne w waszym stroju.

Patrząc na 2018 rok w Polsce możemy zobaczyć, że 40% ofiar wypadków stanowią osoby niechronione. Mowa tutaj o pieszych, rowerzystach i motocyklistach. Jeśli przyjrzymy się samym rowerzystą to stanowią oni 21% ofiar wypadków! Najczęściej winą zderzeń i innych niebezpiecznych sytuacji jest niedostosowanie prędkości jazdy, nie respektowanie obowiązujących zasad ruchu – dokładniej mowa tutaj o zasadach pierwszeństwa przejazdu czy poszanowania pieszego.

Od pierwszych zajęć w przedszkolu jesteśmy uczeni, aby nie przebiegać na pasach. Taka czynność może sprawić, że kierujący auto nie będzie mógł dobrze zareagować na naszą akcję. A szybko jadący rower może nie zostać zauważony, nawet jeśli jedzie po wyznaczonej dla siebie trasie, ale w którymś momencie drogi auta i roweru się łączą. W takim miejscu należy być szczególnie ostrożnym.

Mówiąc o rowerach powinny one być szczególnie zabezpieczone. Nie ważne czy poruszają się po ścieżkach rowerowych czy ulicach odpowiednia ochrona jest koniecznością. Lepsza widoczność zawsze zmniejsza szansę na wypadek, co ze starciu z autem może uratować rowerzyście życie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi wiadomościami o sporcie, diecie i zdrowym stylu życia wejdź na portalu http://sbiegacza.pl/

Dzieci i młodzież

To szczególnie narażona na urazy grupa. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie wypadki drogowe, okaże się, że dzieci i młodzież stanowią 40% wszystkich osób zabitych na drogach na całym świecie. Można tutaj doszukiwać się różnych argumentów, ale nie o to tutaj chodzi. Naszym celem jest zmniejszenie tej liczy jak najbardziej się da, a odblaski mogą w tym pomóc.

Jeśli chodzi o wypadku to prawie połowa wypadków ma miejsce po zmierzchu, pomimo tego, że ruch jest wtedy kilkukrotnie mniejszy. Jest na to jeden konkretny i skuteczny sposób – odzież odblaskowa.

Nie każdemu dziecku wpadnie ona w gusta, ale po odpowiednim wytłumaczeniu sytuacji raczej nie powinno być problemów z jej noszeniem. Jeśli mamy do czynienia z szczególnie upartymi pociechami też możemy sobie z tym poradzić. Producenci przemycają materiały odblaskowe w bardzo różnych postaciach. W kurtkach mogą to być zamki, w plecakach naszywane fragmenty, a w butach logo marki. Na pewno znajdziecie rozwiązanie, które zadowoli wasze dziecko, a za razem zapewni im odpowiednie bezpieczeństwo.

Pracownicy fizyczni

Osoby pracujące na budowach lub w ternie powinny nosić odblaski, ponieważ zwiększa to ich widoczność. Czytając artykuł 41 prawa o ruchu drogowym dowiemy się, że każda osoba wykonująca dane czynności na drodze musi mieć ubraną kamizelkę. Oznacza to, że jeśli naprawiana jest dziura w drodze lub budowana jest nowa ulica pracownicy powinny być ubrani w odpowiedni strój.

Nawet w magazynach i pracach związanych z logistyką wymaga się, aby pracownicy nosili odzież odblaskową. Ma to wyeliminować zagrożenie związane z ruchem, który jest tworzony przez różne pojazdy mechaniczne i ludzi.

kurtka odblaskowa

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/kurtka-robocza-ostrzegawcza-7w1-s427.html

Dużą dawkę informacji o odzieży ochronnej znajdziesz w artykule – „Pracujesz na zewnątrz? Zadbaj o właściwą odzież ochronną!

Kierowcy

Tutaj odzież odblaskowa jest szczególnie potrzebna podczas ewentualnych usterek. Osoby będące zawodowymi kierowcami powinny być wyposażone przez swoich pracodawców w wszelkie potrzebne sprzęty służące do ochrony ich zdrowia i życia. Pod to można pociągnąć właśnie kamizelki odblaskowe kamizelki. Noszenie takiego stroju, gdy nasze auto niespodziewanie zawiedzie pomoże nam uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowym atutem będzie, to że jeśli ktoś nas szybciej zauważy jest większa szansa, że zatrzyma się i pomoże.

Zagwarantowanie takich i wielu innych środków ostrożności będzie podnosiło morale w firmie. Każdy z nas docenia, gdy ktoś o nas dba, a takie zachowania to podkreślają. W dodatku, jeśli pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków pracy mogą spotkać go przykre konsekwencje prawne.

Osoby mieszkające na wsiach lub terenach podmiejskich

Po zmierzchu osoby poruszające się po terenie niezabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe. Pierwszy i najważniejszy argument mówi, że takie elementy mogą uratować nasz życie. Po drugie, kupując odblaski możemy dużo zaoszczędzić – mandat może wynosić nawet kilkaset złotych, a breloki lub kamizelki odblaskowe kosztują dosłownie grosze.

Przyglądając się pierwszemu argumentowi musimy zrozumieć, że bez elementów odblaskowych widać nas zaledwie z odległości 20-30 metrów. Auto, które jedzie nawet z przepisową prędkością nie będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować, ponieważ w tej sytuacji ma jedną, może dwie sekundy czasu na reakcję. Gdy założymy odblaski wydłużymy ten czas hamowania o ponad sto metrów – taka mała odległość będzie mogła uratować nam życie.

Wszyscy członkowie rodziny

Tutaj kwestia, która na razie nie jest jeszcze tak popularna, a powinna! W dużej części rodzin, czworonogi są pełnowartościowym członkiem rodziny. Więc o nich też należy  pamiętać, gdy nadchodzi okropna, zimna, szara jesień. Odzież odblaskowa jest dostępna dla psów i kotów! Możemy zakupić odblaskowe szelki, obroże czy nawet specjale chusty. Wszystkie te wynalazki mają zapewnić psu i kierującym pojazdami bezpieczeństwo.

Jeśli zawsze prowadzicie zwierzaka na krótkiej smyczy, raczej nie powinno dojść do niebezpiecznych sytiacji. Jednak nigdy, nie mów nigdy, bo co jeśli Twój pies zauważy przebiegającą mu przed nosem wiewiórkę i nagle ucieknie? A może zamiast smyczy decydujecie się na wolny spacer z kagańcem? Wtedy odpowiednie zabezpieczenie powinno być nieodłączna częścią stroju waszego pupila.

Nawet jeśli trzymasz czworonoga na smyczy, ale dajesz mu trochę luzu sytuacja może być niebezpieczna. Czy kiedykolwiek przechodząc przez pasy widzieliście, że kierowca decyduje się przejechać przez pasy w miejscu, do którego wy teoretycznie macie daleko? Mi zdarzyło się to wiele razy. I póki jesteśmy na spacerze sami, nie jest to aż tak problematyczne. Jeśli jednak dwa metry przed nami idzie nasz pupil auto może go nie zauważyć. Po co więc ryzykować?

Odblaski i obroże ledowe będą wygodnym rozwiązanie nawet w specjalnych parkach dla psów. Będziecie mieć pewność, gdzie bawi się wasz pupil i łatwo będzie go do siebie przywołać.

Odzież odblaskowa – kiedy ją nosić?

Najbardziej oczywistym określeniem będzie – po zmroku. Jednak nie oznacza to, że całe dni powinniśmy chodzić bez odpowiednich odblasków. Każdego dzień różni się od siebie, więc powinniśmy mieć z tyły głowy, że w zależności od zachmurzenia i pory roku noc może przyjść szybciej niż się tego spodziewamy.

Zawsze dobrze jest mieć zaczepiony brelok czy inny element odblaskowy, ponieważ w 2011 roku śmierć pieszych, którzy zmarli po zmroku wynosiła 84%. Jak widzicie warunki panujące na zewnątrz odgrywają bardzo ważną rolę.

kamizelka odblaskowa

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/ocieplacz-ostrzegawczy-antyelektrostatyczny-s776.html

Podsumowanie

Odzież odblaskowa przyda się każdemu. Niezależnie gdzie się mieszka oraz czy uważa się na pasach i tak warto dodatkowo się chronić. Zakup elementów odblaskowych lub odzieży, która takie elementy posiada nie kosztuje nas dużo, a może uchronić nas od wielu wypadków.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *