Breaking News

Odzież ochronna dla drogowców. Jakie ubrania wybrać?

Wiele grup zawodowych do wykonywania swoich obowiązków potrzebuje wyspecjalizowanych ubrań oraz odzieżowych dodatków. Niektórym musi być dostarczana odzież ochronna odblaskowa, innym ubrania antystatyczne oraz chroniące przed poparzeniem, jeszcze innym kostiumy i maski zabezpieczające przed działaniem substancji chemicznych. Wśród osób, które już na pierwszy rzut oka wyróżniają się swoim wyglądem, są także drogowcy. Stanowią też przy okazji grupę zawodową, którą niemal każdy z nas ma okazję obserwować w czasie pracy. Wystarczy przejechać przez którąś z ulic w mieście czy mniejszej miejscowości w czasie remontu, by dostrzec charakterystyczne odblaski i jaskrawe kolory ubrań. Czy takie elementy odzieży zawsze są im potrzebne? Jakie ubrania najlepiej nadają się dla drogowców? Przed czym powinny ich chronić? Podpowiadamy!

Odzież ochronna dla drogowców – wymagania

Określenie “drogowcy” jest powszechnie używane w mediach i przestrzeni publicznej. Kryją się pod nim różne grupy pracowników dbających o stan dróg oraz ich bezpośrednie otoczenie. Z jednej strony drogowcami będziemy więc nazywać osoby naprawiające ubytki w nawierzchni, ale również zajmujące się utrzymaniem przepustów, poboczy czy rowów wokół dróg. Tą samą nazwą określamy zazwyczaj także ekipy budujące nowe odcinki jezdni czy też dokonujące poważnych remontów, wiążących się z zamykaniem poszczególnych ulic bądź autostrad.

Drogowcy wykonują pracę na zewnątrz, są więc narażeni na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zimą zwykle remontów ulic jest mniej, ale i tak często muszą zmagać się z niskimi temperaturami wiosną lub jesienią. Latem wyzwaniem jest mocno świecące słońce. Największe zagrożenie stanowi jednak dla nich wykonywanie pracy w towarzystwie pojazdów mechanicznych. Chodzi zarówno o maszyny, których sami używają, jak i samochody przemieszczające się po drodze w ich otoczeniu.

Interesujesz się taką tematyką? Sprawdź nasz artykuł „W jaki sposób ubrania odblaskowe chronią na drodze?

Normy dotyczące odzieży dla drogowców

W związku z takimi okolicznościami, drogowcy muszą używać odzieży ostrzegawczej, czyli – jak precyzują przepisy – ubrań o “intensywnej widzialności”. Taki wymóg dotyczy wszystkich osób wykonujących swoje obowiązki w pobliżu pojazdów mechanicznych. W związku z tym, odblaskowe ubrania dla drogowców powinny być zgodne z normą EN ISO 20471.

Te regulacje określają powierzchnię taśm z odblaskami, które powinny się znaleźć na poszczególnych ubraniach, a także materiałów fluorescencyjnych, które im towarzyszą. Ubrania powinny być zaprojektowane tak, by miały odblaskowe elementy zarówno z przodu, jak i z tyłu. Powinny gwarantować drogowcom widzialność nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, a także nocą. Warto bowiem pamiętać, że niektóre prace drogowe są prowadzone po zmierzchu, gdy ruch na drogach jest nieco mniejszy. Istotna jest jeszcze jedna zasada: obowiązek dostarczenia ubrań roboczych i ochronnych, a więc w tym przypadku odblaskowych, spoczywa na pracodawcy. Drogowcy nie muszą zatem martwić się ich nabywaniem we własnym zakresie.

Ubrania dla drogowców na lato

Czasami warto jednak, by pracodawcy konsultowali wybór konkretnych modeli odzieży z podwładnymi. To oni bowiem najlepiej wiedzą, w jakim typie ubrań czują się najlepiej. Dotyczy to zwłaszcza pracy w niekorzystnych warunkach. Takie wyzwania czekają na drogowców latem, gdy często już dwie, trzy godziny przed południem doskwiera im upał. W takich sytuacjach jednym z najważniejszych elementów ubioru jest kamizelka ostrzegawcza. Powinna być żółta lub pomarańczowa, ewentualnie jaskrawo czerwona. Lekką kamizelkę można bowiem bez problemu założyć na bawełniany podkoszulek, co gwarantuje odpowiednią widoczność bez znacznego zwiększenia grubości okrycia.

Latem warto korzystać również z fluorescencyjnych podkoszulków z odblaskowymi taśmami. Do wyboru są dwa rodzaje: koszulki polo oraz T-shirty. W przypadku pracy na świeżym powietrzu zwykle lepiej sprawdzają się te drugie. W końcu każdy dodatkowy element, taki jak kołnierzyk, w palącym słońcu okazuje się zbędny. Z powodu braku tego elementu T-shirty jest też łatwiej utrzymać w czystości i usunąć z nich plamy. Bez względu na rodzaj koszulki warto pamiętać, by przeważającą część jej składu stanowiła bawełna. Dodatki ze sztucznych włókien, zwłaszcza z poliestru, sprawią, że odzież będzie bardziej elastyczna i wytrzymała. Ale to właśnie w otoczeniu bawełny nasza skóra czuje się najlepiej.

Letni strój uzupełniają spodnie robocze. Tutaj także warto poszukać modeli wykonanych z oddychających materiałów, które ograniczą pocenie się w wysokiej temperaturze. W niektórych przypadkach można też skorzystać z ostrzegawczych szortów, jednak ze względu na operowanie gorącymi substancjami potrzebnymi do naprawy dróg, większość drogowców raczej nie będzie mogła skorzystać z takiego rozwiązania. Nie można też zapomnieć o odblaskowej czapce na głowę, która przyda się zwłaszcza w bezchmurne dni.

Ubrania dla drogowców na jesień i zimę

Jesienią, zimą oraz wczesną wiosną odblaski są jeszcze ważniejsze. W tym okresie łatwiej o mgły, a zmierzch zapada dużo wcześniej niż latem. W związku z tym drogowcy częściej pracują w warunkach ograniczonej widoczności. A pod koniec ich pracy na zewnątrz panuje już tak zwana “szarówka”. Oprócz tego ubrania ochronne dla drogowców muszą odpowiednio zabezpieczać ich przed niskimi temperaturami oraz padającym deszczem. Przy wyborze odzieży należy wziąć więc poprawkę na to, by była ona wodoodporna.

Od października do kwietnia stałym elementem wyposażenia powinny być zatem kurtki ostrzegawcze. Na miesiące, w których temperatura nie spada poniżej zera, warto wybrać softshelle. To nowoczesne konstrukcje, które dobrze chronią przed deszczem i wiatrem. Na rynku znajdziemy nawet trzywarstwowe modele, w których zewnętrzna powłoka chroni przed wiatrem, środkowa warstwa to wodoodporna membrana, a wewnętrzny mikropolar odpowiada za ocieplenie ciała. Gdy wokół pojawia się mróz, należy sięgnąć po jeszcze cieplejsze, wzmocnione rozwiązania – takie jak na przykład kurtka bomber. Przy wyborze tego elementu trzeba jednak pamiętać, że krój kurtki powinien być dopasowany do sylwetki pracownika, by nie ograniczał jego ruchów. Ważnym elementem kurtki jest również kaptur.

Wodoodporne powinny być także spodnie ostrzegawcze. Oprócz sprawdzenia, czy znajdują się na nich taśmy odblaskowe, warto więc zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Część z nich ma wzmocnienia ze specjalnych tkanin w obszarach najbardziej narażonych na przetarcia – na przykład na kolanach. Jeśli pojawiają się wątpliwości, czy spodnie będą zapewniać pracownikowi wystarczająco dużo ciepła, można wybrać model odblaskowy z przelotowymi kieszeniami. Zakłada się go na podstawowe spodnie, tworząc podwójną warstwę. Również jesienią i zimą drogowcom przydają się czapki. Tym razem jednak chodzi o ocieplane egzemplarze we fluorescencyjnych kolorach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *