Breaking News

Od kiedy ubrania odblaskowe stały się modne?

Będąc nastolatkiem duża część osób nie zastanawia się nad swoimi strojem pod względem wygody i bezpieczeństwa. Często decydują się na rozwiązania, które są modne, ale niestety nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Na ulicy w zimę widzi się ludzi w trampkach z odkrytymi kostkami, a w lecie dziewczęta paradują w plastikowych nieoddychających butach. Czy moda może iść w parze z zdrowiem i bezpieczeństwem? Oczywiście, że tak! Zobaczcie, to na przykładach – ubrania odblaskowe i wygodne stylizacje mogą być również stylowe.

Kurtki odblaskowe i bluza odblaskowa na wybiegu

Na ogół ubrania odblaskowe nie były kojarzone z bardzo modnymi rozwiązaniami. Większość z nas pewnie od razu myśli o dziecinnych brelokach i bransoletkach zapinanych na kurtkach. Jednak z biegiem lat okazuje się, że projektanci zaczynają dostrzegać wyjątkowość ubrań zrobionych z materiałów odblaskowych. Czy robią to z względy na nasze bezpieczeństwo czy po prostu szukają nowych pomysłów na wykreowanie wyjątkowych kolekcji nie jest ważne. Liczy się to, że powoli odblaskowe ubrania stają się popularne, dzięki czemu większość z nas będzie je chętniej nosiła.

Kto zapoczątkował modę na ubrania odblaskowe?

Ubrania odblaskowe i odzież robocza wydają się być prawie swoimi synonimami. Jednak już od 2004 roku można znaleźć propozycje z Alexandra McQueena gdzie prezentowane były ubrania, które odbijają światło. To, co pojawia, się na wybiegu, prędzej czy później zostanie zaadaptowane do życia codziennego, ale o tym za chwilę!

Kilka lat temu odblaskowe dodatki były najczęściej wykorzystywane w logach, zamkach lub naszywane na ubraniach marek sportowych. Chodziło tutaj głównie o bezpieczeństwo osób, które uprawiają sport po ciemku. A wiemy, że nasze wieczory w zimie zaczynają się już o 16, co nie daje dużo czasu na trening czy dziennym świetle. Odblaskowe ubrania miały służyć zapewnieniu bezpieczeństwa, a kwestię estetyczną często pomijano. Teraz możemy zobaczyć, że to właśnie styl króluje!

kurtka odblaskowa

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/softshell-benefit-rival.html

A czemu nagle ubrania robocze stały się modne?

Ciężko jest wytłumaczyć, czemu coś nagle stało się popularne lub wróciło do mody. Ogółem mówi się o cyklu dwudziestu lat. Coś co było modne w pierwszej dekadzie XXI wieku powinno aktualnie wracać do naszych łask. Oczywiście będzie to zmienione, może w innej formie, ale sam pomysł będzie przywoływał dawne lata. Czy z odblaskami było podobnie? Nie do końca, ale można zobaczyć, że w tamtych latach modne były elementy błyszczące – a odzież odblaskowa daje właśnie taki efekt.

Kilka hipotez

Z innej strony ubrania robocze zawsze z czasem przechodziły do mody codziennej. Spójrzmy na wzór moro, który miał służyć dobremu kamuflażowi w lesie lub na terenach pustynnych. A przecież często widujemy go w codziennych stylizacjach. Co może wydawać się jeszcze ciekawsze to fakt, że nawet biały t-shirt był kiedyś odzieżą roboczą wykorzystywaną przez żołnierzy w gorące dni. A przecież teraz biała koszulka i dżinsy to jeden z bardziej klasycznych strojów.

Szukając motywacji projektantów na wykorzystanie właśnie takich materiałów możemy znaleźć kilka pojawiających się domysłów. Jedni zgadzają się z pierwszymi dwiema teoriami – moda wraca, ale w odmienionej formie. To łączy się z teorią, która wysnuwał Heron Preston – twórca, artysta i projektant kreatywny. W modzie nie chodzi teraz o bycie zauważonym przez przejeżdżające auta, a bardziej o wyróżnienie się z tłumu, co możemy otrzymać nosząc ubrania, które sprawiają, że lśnimy.

Kolejnym pomysłem, który ma nam wyjaśnić, czemu modne stały się żółte odblaskowe kamizelki jest problem z odpowiednią reprezentacją męskości. Pamiętamy panujący trend na wygląd na drwala – bardzo męski strój, flanelowe koszule i długie brody. Niektórzy uważają, że oba trendy mają służyć temu reprezentacji swojej płci. Co więcej są tacy, którzy sądzą, że zadaniem tego jest zamaskowanie niektórych braków w stereotypowo męskich umiejętnościach.

Czy da się wybrać jeden konkretny powód? Raczej nie. Jednak możemy snuć różne hipotezy, ponieważ modą chcemy się bawić, ale też z niej korzystać. Najczęściej te potrzeby są uzasadnione w naszej psychice – a wiemy, że umysł każdego z nas pracuje inaczej. Łączą nas natomiast warunki, w których żyjemy więc możemy doszukiwać się jakiegoś wytłumaczenia. To, że dla niektórych będzie ono inne tylko pogłębia ciekawość tego fenomenu.

Streetwear i odblaski

Ubrania odblaskowe są często wykorzystywane przez marki streetwearowe i sportowe. O ile każdy zna kilka marek sportowych i mniej więcej wie, jak wyglądają te ubrania to streetwear nie jest tak prosty do określenia. Trend polega na noszeniu ubrań wygodnych i luźnych. Najczęściej wybiera się marki, które kojarzone są z uprawianym sportem lub aktualnie na topie.

Nie tylko ubrania dla młodzieży

Teraz możemy zauważyć, że największe domy mody decydują się na wykorzystanie w swoich projektach odbijających światło elementów. Adidas, Prada czy Burberry to tylko kilka z marek, które zainteresowały się panującym trendem. O ile na sportowe buty większość osób jest w stanie sobie pozwolić, to kurtki czy spodnie odblaskowe z ekskluzywnych domów mody mogą kosztować przeciętną osobę nawet jedną pensję! Czy jest to wygórowana cena? W dużej mierze zależy to od podejścia. Z jednej strony ubrania odblaskowe są raczej kojarzone z pracownikami fizycznymi, co rzadko kiedy jest luksusowa. Z drugiej strony droga metka wskazuje, że osoba nosząca dany strój musi żyć na wysokim poziomie.

Odbijają nie tylko światło!

Wiecie mniej więcej jak działają odblaski – odbijają rzucane na nie światło. Z tej właściwości skorzystał Chris Holmes. Zauważył, że na zdjęciach, gdy nosił on ubrania odblaskowe cała fotografia nie nadawała się do użycia. Chris Holmes zauważył to zjawisko podczas koncertów, gdzie występował również Paul McCartney. Zamiast demotywować się kilkoma nieudanymi zdjęciami muzyk uznał, że wykorzysta taki rodzaj stroju na swoją korzyść. Zaproponował on szalik, kurtkę i kapturem i marynarkę odblaskową – wszystkie pochodzą z kolekcji „The Anti-Paparazzi Collection”. 

Opinie na temat fotografów, którzy robią zdjęcia z ukrycia lub starają się złapać gwiazdy w sytuacjach, które nie są dla nich komfortowe są różne. Jedni chcą wiedzieć dosłownie wszystko o swoich idolach, a inni widzą w tym negatywny wpływ na psychikę celebrytów. Jasne jest, że czasem to agenci gwiazd kina i muzyki nasyłają paparazzi na swoich podopiecznych, aby zrobiło się o nich głośno. Jednak wybranie stroju, który sprawi, że zrobienie dobrego zdjęcia jest niemożliwe jest dobrym pomysłem dla osób, które wolą nie pojawiać się na pierwszej stronie tabloidów.

Teraz w ubraniach odblaskowych możemy zobaczyć wiele gwiazd. Decydują się na rozwiązania, które pomogą im zachować odrobinę prywatności, ale zarazem sprawiają, że ich stroje lśnią na ulicach.

Najczęściej ubrania odblaskowe widzimy, gdy oglądamy stylizacje osób w pracy. Dowiedz się, czy Ty też powinieneś nosić takie ubrania z artykułu „Odzież odblaskowa – na jakich stanowiskach będzie konieczna?„.

Najciekawsze przykłady

Moda na odzież odblaskową w sytuacjach niepracowniczych jest z nami od kilkunastu lat, ale od ostatnich pięciu lat rzeczywiście widać ją w codziennych stylizacjach na ulicach. Możemy zobaczyć całe stylizacja z odzieży odblaskowej. W ofercie sklepów odzieżowych znajdziemy  kurtki, spodnie i buty – odblask od stóp do głów!

Najczęściej odblask widujemy na butach i w kurtkach typu puffer. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo najlepiej jest nosić ubrania odblaskowe na wysokości, która będzie łapana przez światło reflektorów. Czyli buty i spodnie będą jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań. Jednak nie zniechęcajcie się do odblaskowej kurtki – jej duża powierzchnia też sprawi, że będziecie bezpieczniejsi.

Jeśli podoba się wam ta moda, ale nie jesteście jeszcze przekonani do tak odważnych stylizacji, możecie zacząć od małych elementów. Najlepsze w tej modzie to fakt, że jest dostępna dla wszystkich i bezpieczna. Możesz kupić czapkę odblaskową, buty z elementami odblaskowymi lub ubrania, które mają jedynie wstawki.

ubrania odblaskowe, srebrna czapka

Źródło: https://www.sprzetbhp.pl/czapka-odblaskowa-srebrna-hb11.html

Oczywiście pamiętajcie, że jeśli chodzi o nocne spacery lub biegnie dla waszego bezpieczeństwa, powinniście nosić odpowiednią odzież. Ubrania posiadające odblaski zwiększają naszą widoczność nawet kilkukrotnie. Są modne i podnoszą nasze bezpieczeństwo, czego jeszcze można chcieć?

A po więcej modnych inspiracji zajrzyj na – http://lubie.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *