Śniadanie często uważa się za najważniejszy posiłek dnia. Z punktu widzenia uczniów, zwłaszcza szkoły podstawowej, równie ważne jest jednak drugie śniadanie. Kanapka i owocowa lub słodka przekąska, które zostaną zjedzone w czasie długiej przerwy, pozwolą nabrać sił na kolejne lekcje i lepiej skoncentrować się na nauce. Plecaki przedszkolaka i młodszych uczniów szkoły podstawowej warto wyposażyć również w napój, by można było łatwo ugasić pragnienie. Jedzenie i picie najlepiej zapakować do specjalnego zestawu śniadaniowego.
Zestawy śniadaniowe i ich zalety
Plecaki szkolne dla dziewczyn i chłopców coraz częściej przechowują zestawy śniadaniowe, popularnie zwane śniadaniówkami. Taki sposób transportu posiłku do szkoły ma bowiem kilka zalet. Dzięki specjalnym pudełkom zyskujemy pewność, że kanapka czy inna przekąska nie pobrudzi plecaka ani żadnych znajdujących się w nim przedmiotów. Szczelnie zamykane wieczko śniadaniówki uchroni przed katastrofą, do jakiej może doprowadzić sytuacja, w której plecaki szkolne Coolpack lub innej marki zsuną się z ławki lub przewrócą. Kanapka i owoc w zwykłym woreczku mogą wówczas sprawić sporo kłopotów.
Śniadaniówka to także dodatkowa motywacja dla niejadków, by jednak sięgnąć na przerwie po drugie śniadanie. Zestawy często są zdobione wizerunkami bohaterów popularnych bajek i filmów dla dzieci, więc najmłodsi chętnie wyciągną je z plecaka – choćby po to, by pochwalić się rówieśnikom.
Śniadaniówki – z czego składa się zestaw?
Klasyczny zestaw śniadaniowy obejmuje dwa podstawowe elementy – pudełko na posiłek oraz bidon na napój. Takie śniadaniówki można kupić osobno bądź w komplecie z plecakiem. W tym drugim wypadku zwykle dostaniemy jeszcze piórnik oraz worek na buty: wszystko to utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej.
Bidon w zestawach śniadaniowych ma zazwyczaj pojemność 500 mililitrów. To w razie potrzeby zapewnia kilka łyków napoju na każdej przerwie, a jednocześnie nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla małego ucznia. Dobrej jakości bidon powinien mieć ustnik połączony z wężykiem. Korzystanie z niego będzie przypominać picie przez słomkę, co chroni przed oblaniem się napojem.
Pojemnik na śniadanie – na co zwrócić uwagę?
Drugi element zestawu to pudełko na śniadanie. Pojemniki mogą mieć różne kształty. Najlepiej wybrać taki, który będzie odpowiednio dopasowany do sposobu transportu śniadania do szkoły. Jeśli śniadaniówkę chcemy włożyć do bocznej kieszeni dziecięcego plecaka, pudełko powinno być wąskie i stosunkowo płaskie. Do transportu w głównej komorze najlepiej nadają się natomiast prostokątne pojemniki.
Przed zakupem warto również zerknąć do wnętrza śniadaniówki, by sprawdzić, czy pojemnik posiada przegródkę. W większości zestawów znajdują się pudełka jednokomorowe. Wewnętrzna przegródka pozwala jednak wydzielić przestrzeń na słodką przekąskę lub owoc, która jest odseparowana od głównego śniadaniowego posiłku.