Breaking News

Odzież odblaskowa – na jakich stanowiskach będzie konieczna?

ubrania odblaskowe

Ubrania odblaskowe na stanowisku pracy spełniają kilka funkcji. Najważniejszym jest oczywiście zapewnienie dobrej widoczności, a co za tym idzie – poprawa bezpieczeństwa pracownika. I choć kamizelki czy kurtki odblaskowe kojarzą się przede wszystkim z pracą na budowie czy też robotami drogowymi, noszenie odzieży ostrzegawczej jest konieczne również w kilku innych branżach.

Odzież odblaskowa – kiedy będzie obowiązkowa?

Zakładanie odzieży odblaskowej często wynika z przepisów prawa. Zasady BHP określają wymogi zaopatrzenia pracowników w takie ubrania, biorąc pod uwagę warunki pracy, a przede wszystkim miejsce, w którym jest ona wykonywana. I tak odzież odblaskową muszą posiadać wszyscy wykonujący pracę w obrębie pasa drogowego oraz na obszarze kolejowym. Dotyczy to zarówno inwestycji budowlanych czy remontowych, jak i na przykład wszelkiego rodzaju pomiarów, choćby geodezyjnych. W związku z tymi przepisami często można obejrzeć pracowników kolejowych w różnych ubraniach odblaskowych.

Kamizelki odblaskowe są również powszechnie stosowane na placach budowy, ale wówczas ten obowiązek wynika zazwyczaj z wewnętrznych zasad BHP firmy. Bez odzieży odblaskowej nie można jednak na przykład wykonywać pracy na wysokościach – dotyczy to nie tylko budowlańców, ale też między innymi osób zajmujących się czyszczeniem okien i ścian wysokich budynków.

Ciężki sprzęt, stacje benzynowe

Odzież ostrzegawcza jest także konieczna na wszystkich stanowiskach, na których istnieje zagrożenie uderzenia o jakiś wystający element konstrukcyjny. Bez kamizelek odblaskowych nie mogą pracować również osoby zatrudnione do obsługi tak zwanego ciężkiego sprzętu. Kamizelki odblaskowe powinni posiadać także ludzie zatrudnieni na stacjach benzynowych – zakładają je w czasie wykonywania obowiązków poza pomieszczeniami. Kamizelki odblaskowe przydają się też kierowcom.

Szukasz ubrań roboczych? Sprawdź nasz artykuł „Odzież ochronna dla drogowców. Jakie ubrania wybrać?

Odzież odblaskowa – najpopularniejsze rodzaje

Nie każdy element odzieży roboczej spełnia jednak normy stawiane przed ubraniami odblaskowymi. Polskie wytyczne określają zarówno barwę i powierzchnię materiału tła takich ubrań, jak i umieszczonych na nich taśm ostrzegawczych. Odzież odblaskowa powinna być żółta, czerwona lub pomarańczowo-czerwona. Ubrania muszą być wykonane z materiału odblaskowego, który odbija światło.

Na rynku znajdziemy wiele modeli i fasonów odzieży odblaskowej. Najpopularniejszym rodzajem są kamizelki – można je łatwo i szybko założyć, nie ograniczają ruchów. Na wielu stanowiskach odzież robocza pełni jednak również funkcje ochronne. W związku z tym powinna zasłaniać całe ciało. W takich warunkach sprawdzają się kurtki odblaskowe oraz spodnie odblaskowe damskie i męskie.

Latem dużym powodzeniem wśród pracowników cieszą się koszulki z materiałów odblaskowych. W czasie pracy w mocno świecącym słońcu przydatne będą również odblaskowe czapki z daszkiem. Katalog odzieży ostrzegawczej uzupełniają bluzy, polary i softshelle – te ostatnie idealnie sprawdzą się w czasie deszczu. Czasami wystarczy jednak, że pracodawca sprawi podwładnym szelki ostrzegawcze lub odblaskowy pas biodrowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.