Breaking News

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu – poradnik

Zła dieta i siedzący tryb życia najczęściej przyczyniają się do podwyższenia złego cholesterolu, nie tylko u osób dojrzałych, ale także i u ludzi młodych. Często tłumaczymy się brakiem czasu na uprawianie sportów czy nawet najdrobniejszą aktywność fizyczną. Również spożywając posiłki na mieście, zdarza się, że nie zwracamy uwagi na to, jak dany posiłek został przygotowany. Wiele osób je niezdrowe fast foody, przyczyniające się do podwyższenia stężenia cholesterolu, który może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. Nic jednak nie powinno być ważniejsze od naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Coraz większa liczba osób chce wiedzieć co je, dlatego też kupują one w sklepach tylko zdrowe i nieprzetworzone produkty, po to by móc samodzielnie przyrządzić pełnowartościowy posiłek. Większość z nas stosuje także domowe sposoby na obniżenie cholesterolu. Przedstawiamy te, z których korzysta się najczęściej!

Czym właściwie jest cholesterol?

Zanim przejdziemy do sposobów zwalczania cholesterolu, skupmy się na tym, czym on właściwie jest. Otóż znana wszystkim nazwa cholesterol jest to związek lipidowy wytwarzany przez nasz organizm. Jego optymalna ilość w organizmie przyczynia się do wytwarzania niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów, witamin i hormonów. Jego nadmiar natomiast znajdujący się we krwi może prowadzić do zamknięcia się światła naczyń krwionośnych, co znacznie utrudnia przepływ krwi i może prowadzić do niedotlenienia wielu narządów. Może to wywołać liczne powikłania zdrowotne zagrażające życiu, m.in. udar mózgu czy zawał serca. W organizmie znajduje się zarówno dobry cholesterol, czyli HDL, jak i zły, którym jest LDL. Ten drugi jest szczególnie niebezpieczny, gdyż może przyczyniać się do powstawania wielu chorób. Dlatego też niezwykle istotne jest zadbanie o jak najmniejszą ilość LDL zalegającego w ścianach naczyń. Jak tego dokonać? Sprawdź!

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu we krwi

Osoby zmagające się ze zbyt wysokim stężeniem LDL we krwi powinny zdawać sobie sprawę z tego, że zmniejszenie jego ilości jest możliwe jedynie wtedy, gdy zostaną całkowicie zmienione dotychczasowe nawyki żywieniowe. Równie istotnym aspektem pomocnym w walce ze złym cholesterolem jest aktywność fizyczna. Jeśli nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, zarówno tych spożywczych, jak i sprawnościowych, musimy się liczyć z tym, że żadne medykamenty nie pozwolą nam na dłuższą metę zachować optymalnego poziomu LDL, bądź pozbyć się go całkowicie z organizmu. Jak zatem obniżyć poziom złego cholesterolu, stosując domowe metody?

Chcesz wiedzieć jaki makaron wybrać będąc na diecie? Przeczytaj nasz artykuł!

Jedz zdrowe mięsa i ryby

Dla wielu osób ta rada zabrzmi bardzo banalnie. Jednakże jak się okazuje, często osoby mające problemy z podwyższonym stężeniem LDL we krwi, mają bardzo duży problem z wdrożeniem jej w życie. Może mieć to bezpośredni związek z tym, że nie wiemy, w jakie produkty spożywcze zaopatrzyć lodówkę. Przede wszystkim, znakomitym rozwiązaniem będzie zakupienie chudych mięs. Dodatkowo warto wdrożyć do diety także ryby. Najlepiej sprawdzą się takie gatunki jak makrela, halibut czy sardynki. Ryby są bogate w kwasy omega-3 i omega-6, które posiadają właściwości chroniące serce oraz pomagają obniżyć poziom LDL.

ryba na obniżenie cholesterolu
Źródło: https://beszamel.se.pl/morskie/halibut-pieczony-w-folii-pomysl-na-zdrowy-obiad,1972/

Spożywaj świeże owoce i warzywa

Osoby posiadające wysoki poziom złego cholesterolu w organizmie, powinny także wprowadzić do swojej codziennej diety niektóre warzywa i owoce. Są to produkty, które prawie zawsze posiadamy w domowej spiżarni bądź w lodówce. Wśród zalecanych do spożywania owoców znajdują się jabłka i gruszki. Warto je jeść z dodatkiem cynamonu, który ma znakomity wpływ na wyrównanie poziomu lipidów znajdujących się we krwi. Jeśli mowa o warzywach, to warto wziąć pod uwagę rośliny strączkowe, które posiadają dużą zawartość błonnika i białka.

świeże owoce
Źródło: https://inspirowanesmakiem.pl/warzywa-i-owoce-ktore-dodaja-energii/

Produkty suche

W diecie osoby zmagającej się z wysokim poziomem LDL we krwi powinny znaleźć się również produkty suche, takie jak płatki czy kasza jaglana. Ceny tych produktów wynoszą około 5 zł. Dodatkowo lepiej zrezygnować z białych makaronów i chlebów, a w ich zastępstwie spożywać produkty żytnie. Warto także nieco bliżej przyjrzeć się czerwonemu ryżowi, który jest cennym źródłem monakoliny K. Owa substancja znakomicie wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Innymi produktami spożywczymi, które zasługują na szczególną uwagę i są pomocne w walce z wysokim poziomem LDL są orzechy włoskie i migdały. Znajdują się w nich kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na elastyczność i zdrowie naczyń krwionośnych.

orzechy włoskie
Źródło: https://www.styl.pl/zdrowie/news-menu-na-obnizenie-cholesterolu,nId,2380230

Minimalna aktywność fizyczna

Wiele osób nie przepada za uprawianiem sportu. Jednakże, aby obniżyć poziom złego cholesterolu, nie jest konieczne pokonanie 10 km truchtem każdego dnia. Już godzinny spacer z czworonogiem może przynieść znakomite rezultaty. Ważne jest, by nie zwiedzać okolicy żółwim tempem, tylko starać się iść szybkim marszem. Co w przypadku jeśli nie jesteśmy właścicielami psa, z którym należy wychodzić na spacery? Wówczas świetnym rozwiązaniem będzie zakupienie kijków do nordic walkingu i zaproszenie sąsiadki do wzięcia udziału we wspólnych wędrówkach. W słoneczne i ciepłe dni, można także zdecydować się na kilkugodzinną wycieczkę rowerową. Taka forma aktywności fizycznej również jest jak najbardziej wskazana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *