Breaking News

Jak zaplanować budżet domowy?

Umiejętność dysponowania budżetem domowym w prawidłowy sposób jest niezwykle istotna. Większość ludzi tak gospodaruje pieniędzmi, by wystarczyło im środków od wypłaty do wypłaty. Pomimo chęci odłożenia jakiejś części gotówki na tzw. czarną godzinę, nie zawsze się to udaje. Może to być skutkiem niskich dochodów lub nieumiejętności dysponowania pieniędzmi. Dlatego też wiele osób zastanawia się jak zaplanować budżet domowy, by móc pozwolić sobie na rozrywkę, zakupić nowe ubrania czy też zwyczajnie odłożyć trochę gotówki na gorszy czas. W tym artykule spróbujemy przedstawić kilka patentów, dzięki którym ograniczenie zbędnych wydatków będzie znacznie prostsze, co pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jak zaplanować budżet domowy?

Większość z nas uważa, że zarządzanie domowymi funduszami jest niezwykle skomplikowane. Jednakże jeśli podejdziemy do tematu rozsądnie i z głową, może się okazać, że nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Najistotniejszą kwestią jest ustalenie priorytetów. Sprawdź, co powinno znaleźć się na górze tej listy, a z czego często można zrezygnować.

Lista wydatków stałych

Najważniejszą kwestią podczas planowania budżetu domowego, jest podliczenie wszystkich stałych płatności. Należności powinny być uregulowane w pierwszej kolejności po otrzymaniu wynagrodzenia. Jeśli natomiast termin płatności przypada kilka tygodni po wypłacie, należy odłożyć wyliczoną sumę najlepiej na konto oszczędnościowe. Wówczas nie będziemy widzieli tych pieniędzy dostępnych na koncie głównym i tym samym nie będzie nas kusiło, by coś za nie zakupić. Opłaty są płatnościami obowiązkowymi, nie wywiązanie się z nich w terminie może skutkować naliczeniem odsetek przez firmy, które świadczą nam usługi lub nawet wypowiedzeniem nam umowy. Dlatego też w pierwszej kolejności powinno się regulować wszelkie należności.

Lista zmiennych opłat

Wysokość należności za niektóre usługi jest uzależniona od zużycia. Do opłat zmiennych należą m.in. gaz, woda i prąd. Wiele osób nie wie, ile pieniędzy z budżetu domowego odłożyć na uregulowanie tych płatności. Wówczas najlepszym sposobem będzie oszacowanie kwoty, która zostanie wspomniana na fakturze. Aby mieć pewność, że nasze obliczenia pokryją naliczone nam koszty, dobrze jest odłożyć nieco większą sumę, np. wynoszącą 100 zł więcej. W momencie, gdy otrzymamy fakturę z konkretną kwotą do zapłaty i okaże się, że wynosi ona mniej niż przeznaczyliśmy na ten cel, zyskujemy dodatkowe fundusze do wydania w danym miesiącu. Pamiętajcie, zawsze lepiej zaplanować w budżecie domowym większą sumę na opłaty niż za małą. W razie czego, jeśli okaże się, że należność jest niższa niż odłożona kwota, zawsze możemy spożytkować te pieniądze w inny sposób.

Remont w kawalerce? Doradzamy: Kuchnia w kawalerce – jak funkcjonalnie ją urządzić?

Plan tygodniowy zakupów

Najlepszą metodą na planowanie zakupów spożywczych, kosmetycznych czy detergentów niezbędnych do utrzymania porządku jest planowanie tygodniowe oparte na promocjach oferowanych przez markety. Oczywiście nie zawsze da się z góry przewidzieć, czego możemy danego dnia potrzebować, jednakże mając na uwadze większe zakupy, lepiej planować je z wyprzedzeniem. Robiąc zakupy w marketach, zazwyczaj przy wyjściu można zauważyć gazetki, w których uwzględnione są okazjonalne ceny wybranych produktów. Jednakże przygotowując listę w oparciu o promocje, należy dokładnie ją przemyśleć, by nie nabyć produktów, bez których możemy się obejść. Warto zatem przed udaniem się do sklepu dać ją innemu członkowi rodziny, aby zweryfikował, czy na liście wydatków znajdują się wyłącznie niezbędne produkty. Należy także zaznaczyć, że wiele osób nabiera się na promocje typu 2+1 lub 2+2. Nie zawsze są one opłacalne. Bardzo często sprawiają, że wydajemy więcej pieniędzy, na kompletnie niepotrzebne nam rzeczy. Kiedy więc warto skorzystać z takiej promocji? Z pewnością wtedy, gdy obejmuje ona produkty o długiej dacie ważności, z których dość często korzystamy, np. szampony do włosów, różnego rodzaju przetwory, takie jak ogórki w słoiku czy też artykuły higieniczne, do których należy m.in. papier toaletowy. Takie produkty nie zepsują się, a z pewnością zostaną przez nas prędzej czy później wykorzystane. Promocja 2+1 wiąże się z wydaniem większej ilości gotówki za jednym razem, jednakże w przeliczeniu na 3 produkty zakupione w cenie 2 jest to opłacalna inwestycja.

Plan dzienny zakupów

Niezwykle ważne jest także sporządzenie listy przed udaniem się do osiedlowego lub przydomowego sklepu każdego dnia. Są produkty, które należy kupić świeże, jak wędlina, mięso, chleb czy bułki. Trudno jest również zaplanować jadłospis na cały tydzień, żeby móc zrobić zakupy na ten okres już początkiem tygodnia. Dlatego też, często niezbędne jest codzienne odwiedzanie mniejszych sklepów, w celu zakupienia produktów, z których zostanie przygotowany obiad. Jednakże, przed udaniem się do mini marketu, ważne jest sporządzenie listy produktów, które są nam w danej chwili potrzebne. Dzięki temu, nie będziemy błądzić między alejkami z różnymi artykułami spożywczymi i nie zauważymy licznych promocji, które „wyciągają” nam pieniądze z portfela. Jeśli już natkniemy się na jakąś wyprzedaż, zastanówmy się kilka razy czy na pewno ta rzecz jest nam niezbędna lub w najbliższym czasie będzie. Kolejną istotną kwestią jest kupowanie tylu artykułów spożywczych, ile potrzebujemy. Nie ma sensu kupować pół kilograma szynki i sera, jeśli w domostwie mieszkają 2 osoby. Te produkty nie zostaną zjedzone i będzie konieczne wyrzucenie ich. Zamiast tak dużej ilości wędlin czy nabiału lepiej jest zakupić mniej świeżych produktów i nabyć 1 posiadający długi termin ważności, jak konserwa, która może być rezerwowym zastępcą wędliny.

Kiedy nie robić zakupów?

Wiele osób udaje się na zakupy przed spożyciem posiłku. Jest to bardzo duży błąd. Kiedy jesteśmy głodni najchętniej zjedlibyśmy wszystko, co widzimy. Przez to w naszym koszyku zostają umieszczone produkty, których nie tkniemy po zjedzeniu śniadania czy obiadu. Dlatego też najlepiej udać się na zakupy z pełnym żołądkiem. Wówczas znacznie łatwiej będzie nam odrzucić pokusę kupienia czegoś, co nie znajduje się na liście.

Jeśli chodzi o zakupy odzieżowe, tekstylne lub inne, najlepiej zostawić je na koniec miesiąca, kiedy wiemy, ile zostało nam „luźnych” pieniędzy. Wówczas unikniemy sytuacji, w której braknie nam na jedzenie i będziemy zmuszeni zapożyczyć się w banku, u rodziny czy znajomych. Ważną kwestią jest również to, by nie błąkać się bez celu po centrum handlowym, gdyż wtedy z pewnością coś wpadnie nam w oko i uznamy, że musimy to mieć. Jeśli doskwiera nam nuda, lepiej poszukajmy jakiegoś ciekawego przepisu na obiad następnego dnia, by móc przygotować listę zakupów lub obejrzyjmy jakiś serial. Dzięki takiej organizacji budżetu i planowaniu zakupów, z pewnością uda nam się odłożyć pokaźną sumę pieniędzy.

Po więcej interesujących treści zerknij na: https://www.gorlice.info.pl/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *