Breaking News

Jeden dzień w Krakowie – tych miejsc nie możesz przegapić

Kraków to miasto pełne zabytków i atrakcji, które warto zobaczyć przynajmniej raz w swoim życiu. Co jednak wybrać, mając na to tylko jeden dzień? Podpowiemy Ci, jakich miejsc nie możesz przegapić!

Krakowskie Planty

Planty to liczący sobie 4 kilometry długości pas zieleni otaczający najstarszą część Krakowa. Powstały w latach 20. XIX wieku w miejscu dawnych fortyfikacji i do dziś są miejscem unikatowym na skalę europejską.

Spacerując tam, możesz zobaczyć m.in. neobarokowy gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ponad 20 interesujących pomników. Nie możesz przegapić również Barbakanu, spod którego ruszysz w stronę Rynku.

Ulica Floriańska

Jedna z najsłynniejszych ulic Krakowa prowadzi od Bramy Floriańskiej tuż za Barbakanem i kończy się na Rynku. Zaraz za Bramą możesz zobaczyć przepiękną galerię obrazów.

Idąc dalej, natkniesz się m.in. na Muzeum Farmacji pod numerem 25 czy dom Jana Matejki pod numerem 41. Jeśli szukasz suwenirów typowych dla stolicy Małopolski, właśnie na tej ulicy znajdziesz właściwe sklepy.

Rynek Główny w Krakowie

Mając tylko jeden dzień na zwiedzenie Krakowa, nie możesz pominąć Rynku Głównego i jego atrakcji. Najważniejszą są Sukiennice z Galerią Sztuki Polskiej XIX wieku na piętrze oraz wejściem do Podziemi Rynku Głównego.

Inne konieczne do odwiedzenia miejsca w tym rejonie to słynna Bazylika Mariacka oraz Wieża Ratuszowa. Wizyta na Rynku to również okazja do przyjrzenia się z bliska pomnikowi Mickiewicza oraz oryginalnej Głowie Mitoraja.

Ulica Grodzka

Z Rynku udaj się prosto na ulicę Grodzką. Poza szeregiem zabytkowych kamienic trafisz tu na sąsiadujące ze sobą kościoły św. Piotra i Pawła w stylu barokowym oraz św. Andrzeja, reprezentujący styl romański. W tym pierwszym warto załapać się na pokaz wahadła Foucaulta.

Zamek Królewski i Katedra na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to punkt obowiązkowy Twojej jednodniowej wycieczki. Zwiedzanie całego kompleksu może być czasochłonne, dlatego skup się na najważniejszych częściach. Należą do nich sale Poselska i Senatorska, krużganki na dziedzińcu oraz skarbiec.

Będąc na Wzgórzu Wawelskim, odwiedź też katedrę. Znajdziesz tu m.in. groby królewskie, Kryptę Wieszczów Narodowych oraz Kaplicę Zygmuntowską z kopułą pokrytą złotem. Z kolei na wieży możesz zobaczyć Zygmunta – najsłynniejszy polski dzwon.

Zobacz naszą propozycję trasy do zwiedzania wzdłuż rzeki: Zwiedzaj Kraków wzdłuż Wisły!

Smocza Jama pod Wawelem

Leżąca tuż u podnóża Zamku Królewskiego Smocza Jama to krasowa grota, gdzie według starej lokalnej legendy mieszkał ogromny gad terroryzujący gród. Dla upamiętnienia tamtych czasów przed jej wejściem postawiono jego pomnik, który co jakiś czas zieje ogniem!

Hotele sieci Best Western Kraków – najlepsze miejsce na postój w stolicy Małopolski!

Synagoga Tempel na Kazimierzu

Gdy najważniejsze punkty głównej części Starego Miasta masz już za sobą, skieruj się w stronę urokliwego Kazimierza. Tam w pierwszej kolejności zajrzyj na ulicę Miodową, gdzie pod numerem 24 znajduje się Tempel – najpiękniejsza krakowska synagoga.

Miejsce to nadal pełni funkcję sakralną. Jeśli będziesz miał szczęście, być może trafisz akurat na jeden często odbywających się w jej wnętrzu koncertów, wystawę lub inne ciekawe wydarzenie kulturalne.

Synagoga Stara na Kazimierzu

Synagoga Stara przy ul. Szerokiej 24 jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych świątyń judaistycznych w całej Europie. W dawnych czasach była centrum osady żydowskiej na Kazimierzu. Obecnie nie odbywają się w niej nabożeństwa, ale wnętrze jest otwarte dla zwiedzających.

Zakrzówek na Dębnikach

Jeśli po zobaczeniu najważniejszych historycznych punktów Krakowa zostało Ci jeszcze trochę czasu, możesz pojechać do południowo-zachodniej części miasta na Dębniki. Znajdziesz tam wspaniałe miejsce na wypoczynek – malowniczy zalew Zakrzówek.

Powstały w miejscu dawnego kamieniołomu zbiornik został uznany przez czytelników magazynu „National Geographic Traveller” za jeden z 7 Nowych Cudów Polski. Po całodniowym zwiedzaniu warto wypocząć na skałkach lub przespacerować się po okolicy.

Tutaj: https://www.gorlice.info.pl/ też przeczytasz o podróżach małych i dużych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *