Breaking News

Beton komórkowy – co to za materiał?

Beton komórkowy produkowany jest na świecie od blisko stu lat, a w Polsce od sześćdziesięciu, i nadal jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych, na zakup którego decydują się Polacy. Czym się charakteryzuje? Jakie są jego wady, a jakie zalety? Szukamy odpowiedzi na te pytania!

Jak powstaje beton komórkowy?

Podstawowymi składnikami, z których wytwarzany jest bloczek komórkowy są cement, piasek, wapno i woda. Dodany może zostać także anhydryt. Sproszkowane aluminum, znane również jako pasta aluminiowa, wchodzi w reakcję chemiczną z wodorotlenkiem wapnia, czego efektem jest spulchnienie masy i powstanie wielu milionów małych porów, które wypełniają się powietrzem.

Świetny izolator ciepła

Opisana porowatość gwarantuje bardzo dobrą izolację ścian domów. Gazobeton, bo taką inną nazwę przyjmuje beton komórkowy, jest materiałem ciepłym, a dzięki temu można budować ściany o mniejszej grubości. Nawet bloczki komórkowe z najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, pozwalają na stawianie jednowarstwowych ścian, których nie trzeba dodatkowo docieplać. Doskonale pochłaniają również dźwięki, dzięki czemu chętnie stosowane są w nowoczesnym budownictwie, w którym tak dużą uwagę przykłada się do odpowiedniego wyciszenia przestrzeni.

Materiał jednorodny

Beton komórkowy jest materiałem jednorodnym. Co to oznacza? Jego parametry fizyczne, takie jak izolacja cieplna, czy wytrzymałość na ściskanie, zawsze będą takie same, niezależnie od płaszczyzny ściany: pionowej, poprzecznej czy też wzdłuż niej.

Beton komórkowy a wilgoć

Niektórzy uważają, że przez porowatość, nie nadaje się do wykorzystywania na wilgotnych terenach. Jednak badania dowodzą czegoś całkiem innego: beton komórkowy nawet po zamoczeniu nie traci swoich parametrów. Na terenach zagrożonych występowaniem powodzi zaleca się budowanie domów właśnie z tego materiału. Jest odporny także na działanie mrozu, ponieważ woda nie wypełnia w całości przestrzeni porów, które mają w sobie powietrze, co nie powoduje rozsadzenia materiału w trakcie krystalizacji.

Bloczki Ytong z betonu komórkowego = szybsza budowa domu

Wielkość bloczków zdecydowanie przyspiesza budowę ścian. Dzięki temu wykorzystywana jest mniejsza liczba elementów do połączenia oraz zaprawy murarskiej, która służy do połączenia spoin poziomych. Bloczki posiadają także wpusty i wypusty, co pozwala na uniknięcie tworzenia spoin pionowych pomiędzy nimi. Ze względu na popularność tego budulca, z łatwością odnajdziemy go w wielu składach budowlanych, na wypadek gdyby nasze zapasy skończyły się.

Czy beton komórkowy ma jakieś wady?

Każdy materiał budowlany je ma i on także nie jest całkowicie od nich wolny. Choć wytrzymały, jest kruchy, dlatego wymaga bardzo delikatnego obchodzenia się z nim nie tylko w trakcie pracy, ale także podczas transportowania go. Warto też zwrócić na korelację gęstości i mocy izolacji. Im mniejsza gęstość, tym lepsza izolacja termiczna, ale mniejsza odporność na ściskanie.

Gdzie znaleźć materiały budowlane?

Niezależnie, czy jest nam potrzebny beton komórkowy, czy belka stropowa, czy też zaprawy murarskie, składów budowlanych w Polsce jest sporo, a najpopularniejsze materiały znajdziemy również w tych najmniejszych. Bez problemów możemy również zakupu dokonać przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *