Breaking News

Rodzaje herbat, jakich nie znacie!

Jednym z najczęściej wypijanych ciepłych napojów, niemal każdego dnia, jest herbata. Zastanawialiście się kiedyś, ile herbaty dziennie powinniśmy dostarczać do organizmu? Dorośli wypijają przeważnie około 2-3 filiżanek tego napoju, natomiast dzieci nawet 4-6. Warto jednak mieć na uwadze to, iż młodsi mieszkańcy domostwa nie piją kawy, tak więc jedynym źródłem energii pochodzącym z ciepłego napoju jest dla nich herbata. Zazwyczaj w kuchennej szafce znajduje się klasyczny susz w torebkach, z którego możemy przygotować czarny napar. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie również herbaty zielone oraz smakowe. W sklepach możemy zakupić naprawdę różne rodzaje herbat. Jednakże istnieje również wiele odmian, o których większość z nas zapewne wcześniej nie słyszała.

Rodzaje herbat

Najpopularniejszymi herbatami, które zwykle wypijamy spożywając śniadanie są Earl Grey lub English Breakfast. Posiadają one standardowy smak, niczym nieurozmaicony. Chcąc wypić coś innego w ciągu dnia, większość z nas sięga dla odmiany po herbatę zieloną, która nie tylko jest niezwykle zdrowa, ale także posiada właściwości oczyszczające organizm z toksyn oraz przyspieszające metabolizm. Wiele osób poszukujących ciekawych smaków sięga natomiast po smakowe herbaty. Do najpopularniejszych zdecydowanie należą te cytrynowe oraz malinowe. Jednakże na rynku znajduje się ich o wiele więcej. W tym artykule jednak skupimy się na herbatach, o których rzadko można usłyszeć, dlatego też nie cieszą się tak dużą popularnością, jak te wyżej wymienione.

Jak ugotować makaron ryżowy? Poznaj praktyczne porady i wskazówki, dzięki którym przygotujesz niezwykle smaczny obiad!

Herbata żółta

Proces powstawania żółtej herbaty składa się z kilku etapów. W pierwszym z nich liście herbaty poddawane są etapowi podczas, którego więdną. Im dłużej trwa takie działanie, tym aromat liści staje się intensywniejszy. Następnie liście są poddawane wysokim temperaturom, poprzez podgrzewanie ich np. w piecu. W tym procesie liście zostają pozbawione zielonego odcienia. Kolejnym etapem jest suszenie, dzięki któremu herbata zachowuje swój wspaniały aromat. Na sam koniec powstały susz poddawany jest procesowi żółknięcia. To właśnie dzięki temu ostatniemu krokowi, żółta herbata posiada niezwykle intensywny smak. Podczas parzenia suszu, ciecz w filiżance będzie przybierała intensywną żółtą barwę. Specyficznego smaku owego napoju nie można jednak pozostawić bez komentarza. Wiele osób uważa, że przypomina on połączenie czekolady i kawy. Niezwykle trudno jest znaleźć żółtą herbatę, nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Inną nazwą tego jakże intrygującego suszu jest określenie go mianem „cesarskiej” herbaty.

Herbata kwitnąca

Herbata kwitnąca, zwana również artystyczną lub blooming tea (tego określenia używa się zarówno w Polsce, jak i na świecie) powinna być parzona w odpowiedni sposób. Najlepiej więc zaopatrzyć się w specjalny czajniczek do herbaty. Podczas procesu parzenia, susz który znajduje się w wodzie, „budzi się do życia”. Możemy zaobserwować wówczas, jak liście otwierają się, formułując się w niezwykłe kwiaty. Warto podkreślić również fakt, że owa herbata jest wytwarzana z liści pozyskanych podczas wiosennych zbiorów. Znajdujące się w suszu kule, są zwijane ręcznie, według tradycji chińskich. Takim zbiorom i sposobie przygotowania herbata ta zawdzięcza swój niepowtarzalny i intrygujący smak.

Herbata biała

Herbaty białe wytwarzane są z bardzo młodych liści i pąków liściowych. Proces ich produkcji nie jest zbyt skomplikowany. Polega na tradycyjnym suszeniu zebranych liści na słońcu. Białą herbatę charakteryzuje specyficzny słomkowy lub delikatnie zielonkawy kolor, jaki uzyskujemy po jej zaparzeniu. Smak owego naparu jest natomiast niezwykle delikatny. Eksperci uważają, że regularne picie białej herbaty może przyczynić się do powstrzymania rakowego zwyrodnienia komórek.

Herbata oolong

Znacznie bardziej skomplikowanym procesem niż ten, z którego powstaje herbata żółta czy biała, jest wytworzenie herbaty oolong. W tym przypadku po etapie więdnięcia liści, są one rolowane lub podrzucane. Takie działanie jest celowe, ponieważ pomaga w procesie utleniania się liści. Następnie są one poddawane procesowi oksydacji, by w końcu mogły zostać wysuszone. Niezwykle ciekawą kwestią jest smak owej herbaty. Z uwagi na złożony proces jej wytworzenia, nie można jednoznacznie określić jej smaku, na który ogromny wpływ ma utlenienie herbaty. Mniej utlenione liście mają smak podobny do tego znanego nam z zielonej herbaty. Natomiast nie jest to wyznacznik smaku suszu oolong. Niektóre odmiany mogą bowiem przypominać aromaty orzechowe, owocowe lub kwiatowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *