Breaking News

Co warto zobaczyć w Grecji? Poradnik podróżniczy

Mówiąc o wakacjach na złocistym wybrzeżu, gdzie gorąca temperatura piasku parzy poruszające się po nim stopy, a woda w pobliżu brzegu ma piękny błękitny odcień i temperaturę idealną do kąpieli, od razu oczami wyobraźni widzimy wspaniałą Grecję. Kto by nie chciał udać się do tego zjawiskowego kraju, by zobaczyć antyczne uliczki oraz starożytne zabytki? Rzesze turystów do tego miejsca przyciąga jednak nie tylko wspaniała temperatura. Również oryginalna i zdumiewająca architektura ma duży wpływ na to, że wiele osób decyduje się na spędzenie urlopu właśnie w tym kraju. Niejeden turysta zadaje sobie pytanie: „co warto zobaczyć w Grecji?”. Przedstawiamy najpiękniejsze miejsca znajdujące się na terenie tego państwa.

Co warto zobaczyć w Grecji – odkryj piękno tego kraju

Każdemu Grecja kojarzy się z mitologią i bogami, którzy według podań niegdyś zamieszkiwali znajdującą się w tym kraju górę Olimp. Również wiele nazw greckich miejscowości może brzmieć znajomo dzięki rozmaitym mitom. Znajduje się tam mnóstwo antycznych zabytków, cieszących się wśród turystów dużym powodzeniem. Sprawdź, co warto zobaczyć w czasie wakacji w Grecji!

Ateny

Ateny słyną ze znajdujących się tam licznych zabytków pochodzących z antyku. Najpopularniejszą starożytną budowlą znajdującą się w stolicy Grecji jest ateński Akropol. To właśnie tutaj w VI w. p.n.e. znajdował się pałac z megaronem będący miejscem kultu bogini Ateny. Świątynia została zburzona jeszcze w czasach antycznych, jednak na jej miejscu wzniesiono kompleks świątyń, a mianowicie bogato zdobiony Partenon, Erechtejon, Apteros oraz sanktuarium Artemidy. Do niezwykle interesujących obiektów architektonicznych zalicza się również Propyleje stanowiące bramę z kolumnami opartą na planie prostokąta. Zazwyczaj prowadziła do dużych i ważnych świątyń. Najlepiej zachowanym zabytkiem Aten jest jednak Wieża Wiatru znajdująca się na rzymskim forum, pełniąca niegdyś funkcję zegara oraz wiatrowskazu.

co warto zobaczyć w Grecji
Źródło: https://fajnepodroze.pl/ateny-atrakcje/

Saloniki

W czasie pobytu w Grecji warto również odwiedzić Saloniki. Jest to drugie co do wielkości miasto w tym kraju, w którym także można zobaczyć niesamowite budowle. Na uwagę zdecydowanie zasługuje świątynia Hagia Sophia. Z zewnątrz wydaje się być prostą i minimalistyczną budowlą, jednakże środek wypełniony jest urzekającymi malowidłami oraz pięknymi mozaikami.

Jednym z najstarszych zabytków znajdujących się w Salonikach jest pochodzący z III w. Łuk Galeriusza. Do czasów współczesnych zachowała się tylko część tej budowli, jednakże żłobienia znajdujące się na jej murach nadal wzbudzają zachwyt. Równie ciekawie prezentuje się Rotunda Galeriusza. Potężny budynek wzniesiony na planie koła został wyposażony w kopułę. Nie jest znana jego funkcja – prawdopodobnie miała znajdować się w niej sala tronowa Galeriusza, jednakże inne źródła głoszą, iż mieściła się w niej świątynia Jowisza.

Źródło: https://bit.ly/3a8xvZp

Delfy

Mnóstwo antycznych zabytków znajduje się też w Delfach. Kojarzone są z bogiem piękna, czyli Apollinem. Niegdyś Delfy uważane były za centrum świata. Obecnie stanowią miejsce pełne majestatycznie prezentujących się zabytkowych budowli. Najważniejszym obiektem w starożytnych Delfach była świątynia Apollina. Obecnie możemy dostrzec jedynie fundamenty i kilka kolumn pozostałych po tej budowli. Równie wspaniale prezentuje się antyczny teatr znajdujący się nad świątynią Apollina, który mimo upływu wieków wciąż zachwyca. Warto również poświęcić odrobinę uwagi stadionowi, na którym odbywały się igrzyska pytyjskie.

Źródło: https://www.podrozepoeuropie.pl/delfy-zwiedzanie/

Korynt

Korynt jest niezwykle klimatycznym miastem zlokalizowanym w środkowej Grecji, położonym na półwyspie Peloponez. Znajduje się tam wzgórze Akrokorynt, na którego szczycie można dostrzec pozostałości po średniowiecznej twierdzy oraz ruiny świątyni Afrodyty. Przebywając w tej miejscowości możecie dostrzec również siedem kolumn, które są pozostałościami po stojącej tam niegdyś świątyni Apollina. Udając się do Koryntu, warto również zaplanować wycieczkę nad Kanał Koryncki. Zbiornik ten łączy Zatokę Sarońską znajdującą się na Morzu Egejskim z Zatoką Koryncką na Morzu Jońskim.

Źródło: http://archeopasja.pl/2014/06/27/korynt-zwiedzanie/#prettyPhoto/1/

Mykeny

Oprócz Koryntu, na półwyspie Peloponeskim leżą również Mykeny, określane mianem starożytnego greckiego miasta. Obecnie turyści odwiedzający to miejsce są zdumieni budowlami, które zachowały się aż do teraz. Przede wszystkim wrażenie robią ruiny Akropolu oraz słynna Brama Lwic. Równie wspaniale prezentują się pozostałości po Pałacu Królewskim, a także grobowce, w których wnętrzu zostały odnalezione liczne drogocenne klejnoty. To tam znajduje się słynny na cały świat Grób Agamemnona.

Źródło: http://navtur.pl/place/show/1271,mykeny

Wyspy greckie

Grecję możemy podzielić na część kontynentalną, czyli tę stanowiącą całość z lądem europejskim, oraz na liczne malownicze wyspy. Warto odwiedzić wyspę Kos, gdzie rozciągają się pejzaże niczym z bajki oraz Korfu, zwaną najbardziej zieloną częścią Grecji. Ponadto z pewnością każdego oczarują rewelacyjne krajobrazy wysp Rodos, Zakynthos oraz Itaki. Niesamowita architektura przyciąga rzesze turystów na magiczną wyspę Santorini. Kreta, która jest największą z greckich wysp, z pewnością zachwyci natomiast turystów licznymi zabytkami, niesamowitą fauną oraz florą. Ciekawa będzie też wycieczka na Kelafonię – oazę spokoju dla osób pragnących ucieczki od zgiełku ulic i relaksu wśród pięknych widoków.

Źródło: https://www.travelek24.pl/2015/12/paloeokastritsa-na-wyspie-korfu.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *