Breaking News

Jak dbać o haft na ubraniach?

Ubrania z haftem to hit ostatnich sezonów. Prezentują się doskonale na osobach w każdym wieku, czy to tych starszych, czy także na najmłodszych. Ogromną popularnością cieszą się wzory kwiatowe lub vintage na koszulach jeansowych i kobiecych sukniach, a tymczasem małe dzieci mają wyhaftowane postaci z bajek na swoich śpioszkach. Odpowiadamy, jak prawidłowo dbać o haft na ubraniach! Podpowiadamy również, jak zrobić ciekawy haft na własną rękę.

Ubrania z haftem ręcznym czy maszynowym?

Przygotowanie ubrań z haftem ręcznym wymaga zdecydowanie większego nakładu czasu, motywacji i sił. Musimy kupić odpowiednie igły i nici, ale to nie wszystko. Musimy przede wszystkim nauczyć się haftowania. Faktem jest, że proste napisy możemy opanować po kilku godzinach nauki, jednak bardziej skomplikowane wzory to praca zajmująca kilka miesięcy lub lat. Jeśli planujemy zawodowe haftowanie ubrań, naszą przyjaciółką powinna stać się hafciarka Brother, Janome lub innej znanej i renomowanej firmy. Możemy także zdecydować się na haftowanie komputerowe w jednej z wielu firm oferujących takie usługi. Otrzymujemy dzięki temu bardzo wysokiej jakości produkt, który od razu gotowy jest do założenia.

Rodzaje haftów na ubraniach

Haft komputerowy wykonywany jest na specjalnych maszynach, które sprawiają, że wykonanie jest bardzo dokładne i trwałe. Nie można jednak zadbać w nim o najmniejsze detale, tak jak ma to w przypadku haftowania ręcznego. Sposobów zakładania ściegów podczas ręcznych robótek jest wiele, a każdy w inny sposób podkreśla wdzięk i elegancję ozdobionego nim stroju. Jeśli chcemy haftować ubrania dla naszych najbliższych, warto zainwestować w solidne igły i nici, odpowiednie do tego rodzaju pracy. Dobrym pomysłem dla osób, które wykonują wiele takich dzieł, będzie manekin do szycia, który będzie służył jako odwzorowanie ludzkiego ciała.

Jak prać ubrania z haftem?

Najprostszą metodą czyszczenia ubrań z haftem, jest pranie ich ręcznie, szczególnie tych, które posiadają ręcznie wyszywane znaki. Pranie ręczne pozwala nam mieć pod kontrolą to, co dzieje się z naszą odzieżą. Bluzy, koszule i koszulki, które wykonane zostały techniką haftu komputerowego, mogą być prane w pralkach, jednak należy obowiązkowo stosować się do zaleceń, które znajdziemy na metce.

Prasowanie ubrań z wzorami haftowanymi

Tkaniny z haftami powinny być prasowane żelazkiem z delikatnie nagrzaną stopą. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy jest przez nas używana stacja do prasowania. Warto na deskę położyć coś miękkiego, na przykład ręcznik. Dlaczego? Gdyby ręczny haft prasować na twardej desce, możemy go rozprasować na płasko i straci on w ten sposób swój urok. Odzież musi być oczywiście odwrócona na lewą stronę, a w miejscu haftu warto dodatkowo przyłożyć także cienką ściereczkę. Co w przypadku haftu wykonywanego komputerowo? W tym wypadku także powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie podpowiedzi daje nam metka umiejscowiona na naszej odzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *