Breaking News

Najpiękniejsze miejsca we Włoszech – TOP 12

Jednym z najczęściej wybieranych kierunków urlopowych są Włochy. Kraj ten jest lubiany przez turystów z uwagi na w miarę stabilne warunki atmosferyczne, zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz zjawiskowe i liczne zabytki. Decydując się na podróż do Włoch, warto wcześniej przemyśleć, do którego regionu chcemy się udać, oraz co pragniemy zobaczyć. Werona, Wenecja czy Bolonia to nie jedyne najpiękniejsze miejsca we Włoszech. Znajduje się tam o wiele więcej atrakcji niż mogłoby się wydawać. Dokąd warto zaplanować wycieczkę, będąc w tym kraju? Jakie zakątki mogą okazać się wyjątkowe? Podpowiadamy!

Najpiękniejsze miejsca we Włoszech

Piaszczyste plaże, klimatyczne, intrygujące uliczki oraz zjawiskowe zabytki bezsprzecznie kojarzą się z pięknymi Włochami. Często urlopowicze decydują się na wyjazd do najbardziej znanych i zatłoczonych miejscowości. Jednak we Włoszech znajduje się również mnóstwo mniej znanych zakątków, do których warto zaplanować podróż. Zarówno popularne miasta, jak i te dopiero odkrywane przez turystów sprawiają, że można pokochać ten kraj. Jakie miejsca warto zwiedzić, będąc we Włoszech?

Turyn

Jednym z rzadziej odwiedzanych włoskich miast jest Turyn. Nie jest tak popularną miejscowością jak Rzym czy Wenecja, jednakże również ma wiele do zaoferowania. Planując wyjazd do Turynu, warto uwzględnić w harmonogramie wycieczki zwiedzanie Katedry Turyńskiej. Barokowe, jednakże na swój sposób surowe wnętrze sprawia, że budowla ta różni się od innych budynków powstałych w tym okresie. Nie sposób nie wspomnieć o Pałacu Królewskim, który w przeciwieństwie do Katedry przepełniony jest barokowym bogactwem. Z pewnością miłośnicy sztuki, historii i architektury będą zachwyceni ozdobnymi, złotymi żłobieniami. W Turynie można cofnąć się w czasie, udając się do Muzeum Egipskiego. To właśnie tutaj znajdują się wspaniale prezentujące się mumie, sarkofagi czy starożytne amulety. Turyn słynie z pięknych i zabytkowych budowli, dlatego też będąc w tym mieście warto odwiedzić również majestatycznie prezentujący się zamek Castello del Valentino. Środek budynku zaskoczy niejednego turystę pięknymi widokami, imponującymi zbiorami oraz ciekawą historią.

miejsca we Włoszech
Źródło: https://turyn.pl/castello-del-valentino/

Mediolan

Wielu osobom Mediolan kojarzy się z wspaniale prezentującą się Katedrą Narodzin św. Marii w Mediolanie. Budowla umiejscowiona jest w centralnej części placu Piazza Duomo, która stanowi najbardziej zatłoczoną część miasta o każdej porze dnia. Kolejnym imponującym budynkiem jest Zamek Sforzów. Wspaniałe potężne mury, krużganki oraz ogród z fontanną zachwycą każdego turystę. Godny uwagi jest również Łuk Triumfalny Arco della Pace. To prawdziwa perełka dla miłośników historii i architektury. Wspaniałe kolumny znajdujące się przy fasadzie Łuku stanowią doskonałą ozdobę dla żłobień znajdujących się na jego ścianach. Jedną z mniej znanych, jednakże bardzo interesujących budowli w Mediolanie jest Palazzo Borromeo. Budowla XIII wiecznego pałacu otoczona roślinnością i kolorowymi kwiatami prezentuje się naprawdę imponująco.

Mediolan we Włoszech
Źródło: http://agrafkageografka.pl/wlochy-mediolan-zima/

Wenecja

Na wspomnienie o Wenecji od razu przychodzą na myśl liczne kanały i pływające po nich urokliwe gondole. Bezsprzecznie stanowią one znak rozpoznawczy tego miasta. Jednakże nie są jedyną atrakcją, oczekującą na turystów. Większość podróżnych po dotarciu do Wenecji kieruje się na Plac Św. Marka, na którym oczywiście największą atrakcję stanowi Bazylika Św. Marka. Piękna budowla z niezwykłymi kopułami na dachu oraz licznymi wieżami z pewnością zwróci uwagę turystów. Z tego miejsca warto udać się na spacer wzdłuż niezwykle klimatycznej dzielnicy San Polo prowadzącej do mostu Rialto znajdującego się nad Wielkim Kanałem. Ponadto do najpopularniejszych budowli w Wenecji można zaliczyć teatr Teatro La Fenice, muzeum przedstawiające Wenecję w XVIII w., czyli Museo del Settecento Veneziano, oraz pałac usytuowany nieopodal Wielkiego Kanału – Palazzo Santa Sofia.

Wenecja we Włoszech
Źródło: https://tvimperium.pl/2017/08/30/wenecja-miasto-na-wodzie/

Werona

O miasteczku nazwanym Werona, słyszał każdy. Opisane w dramacie Szekspira losy dwojga zakochanych w sobie bez pamięci młodych ludzi i tragiczny koniec ich wielkiej miłości rozgrywały się w tym właśnie miejscu. Dlatego też planując wyjazd do Werony, obowiązkowym punktem w programie wycieczki powinno być zobaczenie balkonu, na którym stała Julia, rozmawiając z ukochanym Romeo. Dom tytułowej bohaterki dramatu Szekspira wygląda bardzo klimatycznie. Zbudowany z niewielkich brązowych cegiełek sprawia, że w powietrzu czuć klimat opisany w dramacie. Ponadto zjawiskowe ozdobne portale okienne oraz niewielki urokliwy balkon sprawiają, że każdy choć na chwilę wróci pamięcią do lekcji języka polskiego, na której omawiana była lektura „Romeo i Julia”. Istnieje również możliwość zobaczenia grobowca Julii oddalonego niespełna 1 km od jej domu.

Nie każdy wie, że w mieście Romea i Julii znajduje się Studnia Miłości. Można dostrzec inskrypcję wygrawerowaną na tabliczce do niej przytwierdzonej. Znajdujący się na niej napis nakazuje, aby wrzucić monetę do wnętrza studni, zastanowić się przez moment nad swoim przeznaczeniem w skupieniu i nie hałasować. Po chwili zadumy zjawi się miłość. Można by rzec, że Werona stanowi drugie miasto zakochanych na świecie, zaraz po słynnym Paryżu.

W Weronie można dostrzec również inne piękne miejsca, w żaden sposób niezwiązane ze słynną na cały świat historią Romea i Julii. Będąc w tym mieście, warto również odwiedzić Ogród Giardino Giusti. Spacerując alejkami zjawiskowego ogrodu, można dotrzeć do niezwykle efektownego portalu prowadzącego na wewnętrzny dziedziniec Palazzo Giusti. Warto również uwzględnić w programie wycieczki odwiedzenie zabytkowej bazyliki San Zeno oraz zobaczenie Mostu Scaligero i Castevecchio.

ciekawe miejsca we Włoszech
Źródło: https://www.italiapozaszlakiem.com/werona/

Bolonia

Bolonię określa się mianem miasta z czerwonej cegły. Przybywając na miejsce, świetnym pomysłem będzie rozpoczęcie zwiedzania od najważniejszego punktu turystycznego, którym jest Plac Maggiore. Znajduje się tam Bazylika Św. Petroniusza pochodząca z końca XIV w. Budowla w połowie wykonana jest z marmuru. Górna jej część natomiast powstała przy użyciu cegły. Nieopodal słynnego placu umieszczona została Fontanna Neptuna stanowiąca jeden z symboli Bolonii. Neptuna otaczają 4 nimfy, których imiona nawiązują do nazw największych rzek świata, czyli Gangesa, Nilu, Amazonki oraz Dunaju.

W Bolonii znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie, który powstał w 1088 roku. Warto zatem odwiedzić zlokalizowaną tam bibliotekę uniwersytecką, która zachwyci bogactwem księgozbiorów oraz swoim wspaniałym klimatem.

miejsca we Włoszech
Źródło: http://iszpilki.pl/co-warto-zobaczyc-w-bolonii-przewodnik/

Florencja

Florencja zlokalizowana jest w jednym z najpiękniejszych regionów Włoch, a mianowicie w Toskanii. Jedną z głównych fantastycznych budowli tego miasta stanowi Katedra Santa Maria del Fiore. Wykonana z marmuru monumentalna świątynia zachwyca niesamowitymi mozaikami, wspaniałą kopułą oraz piękną dzwonnicą. Miłośnicy ogrodów również znajdą tutaj coś dla siebie. Ogród Boboli to jedno z uwielbianych przez mieszkańców Florencji miejsc. Wspaniałe labirynty żywopłotów, precyzyjnie przystrzyżone drzewa i krzewy oraz wspaniałe fontanny potrafią zachwycić pięknem i oddziaływać kojąco na uczucia i emocje.

piękne miejsca we Włoszech
Źródło: https://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,12031199,toskania-i-umbria-najwieksze-atrakcje.html

Padwa

Padwa słynie z licznych znajdujących się tam kościołów i bazylik. Do najpopularniejszych i wartych uwagi świątyń z pewnością należy Bazylika Św. Antoniego. Charakteryzuje się zjawiskową fasadą z licznymi łukami i wąskimi oknami. Kolejnym sakralnym budynkiem, który powinno się zobaczyć jest Bazylika il Santo. W jej wnętrzu panuje zdumiewający przepych. Znajduje się tam mnóstwo rzeźb oraz fresków.

Zwiedzanie budowli sakralnych to nie jedyna atrakcja Padwy. Będąc w tym mieście warto udać się na największy plac we Włoszech, a mianowicie Prato Della Valle. Ma on owalny kształt, a jego obrzeża otaczają posągi królów, wśród których znajdują się również podobizny Polaków, m.in. Jana III Sobieskiego oraz Stefana Batorego. Można również udać się na spacer alejkami przepięknego ogrodu botanicznego Orto Botanico di Padova. Znajdują się tam liczne jeziorka, fontanny oraz klimatyczne ścieżki.

piękna Padwa
Źródło: http://www.urcpie-aquitaine.eu/padwa-padova/

Rzym

Bezsprzecznie Rzym jest najpopularniejszym miastem odwiedzanym przez turystów na terenie Włoch. Znajduje się w nim mnóstwo cudownych zabytków, klimatycznych uliczek oraz zjawiskowych budowli. Zdecydowanie warto zobaczyć Koloseum, które stanowi jeden z najpopularniejszych włoskich artefaktów. Można również zatrzymać się na chwilę w pobliżu imponująco wyglądającej Fontanny di Trevi. Godną uwagi budowlą jest także słynny rzymski Panteon, będący jednym z najlepiej zachowanych antycznych obiektów. Przebywając w Rzymie, warto jednak zobaczyć o wiele więcej atrakcji, z których słynie Wieczne Miasto. Nie można przejść obojętnie obok Forum Romanum czy Bazyliki Św. Piotra. Warto również zatrzymać się na dłuższą chwilę, by móc rozkoszować się wspaniałym widokiem rozciągającym się ze wzgórza Palatyn.

Panteon w Rzymie
Źródło: https://turystyka.wp.pl/panteon-6047494080074881c

Neapol

Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się miasta położone na południu Włoch. Z uwagi na panujący tam ciepły klimat i dostęp do wody znajduje się tam naprawdę wiele atrakcji turystycznych. Dlatego też wielu podróżników udaje się na urlop do urokliwego Neapolu. Jednym z najważniejszych zabytków tego miasta jest pełen przepychu i bogactwa Pałac Królewski. Patrząc na niego z zewnątrz, może nam się wydawać, że nie jest to warta uwagi atrakcja, jednak po przekroczeniu progu pałacu każdy będzie miał odmienne zdanie. Kolejnym historycznym budynkiem jest Zamek Nuovo. Jego architektura naprawdę wzbudza podziw. Neapol jest jednym z nielicznych miast, w którym można zwiedzać tajemnicze i mroczne podziemia. Mieszczą się tam Katakumby San Gennaro pochodzące z II w.

Urlopowicze lubiący aktywnie spędzać czas będą mieli możliwość udać się na spacer ścieżkami biegnącymi przez zbocza Wulkanu Wezuwiusz. Znajdująca się tam roślinność oraz krajobrazy z pewnością na długo zapadną w pamięci podróżników. Warto udać się również na Plac Bellini, gdzie wciąż znajdują się pozostałości po greckich murach, które niegdyś stanowiły barierę ochronną tego miasta.

Turyści, którzy pragną opalać się na piaszczystej plaży, mogą udać się do kąpieliska Bongo Elena lub via Posillipo. Są to najlepsze miejsca na kąpiel w ciepłej i czystej wodzie oraz złapanie odrobiny promieni słonecznych. Większość wybrzeża Neapolu zajmują porty, dlatego też ilość plaż z możliwością kąpieli jest ograniczona, co nie oznacza, że nie ma ich tam w ogóle.

Neapol we Włoszech
Źródło: https://www.globtroter.pl/zdjecia/211255,wlochy,zatoka,neapolitanskia,neapol,neapol.html

Pompeje

Miłośnicy historii powinni podróżować w kierunku Pompei. Owa miejscowość stanowi jeden z najcenniejszych antycznych symboli zarówno we Włoszech, jak i na świecie. Znajduje się tam mnóstwo wielowiekowych budowli oraz fresków. Warto mieć na uwadze fakt, iż Pompeje są jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości na terenie Włoch. Dlatego też władze postanowiły wprowadzić cykliczne zmiany dostępności atrakcji. Oznacza to, że nie będziemy w stanie zwiedzić wszystkich zabytków, które sami zaplanowaliśmy, lecz tylko te, które są w danej chwili dostępne dla turystów.

Do głównych atrakcji znajdujących się na terenie antycznej miejscowości z pewnością można zaliczyć Forum. Znajdujące się tam zabytkowe kolumny sprawią, że poczujemy się jakbyśmy cofnęli się w czasie. Równie ciekawie prezentuje się Dom Fauna przepełniony licznymi, bardzo interesującymi zdobieniami. Ponadto warto poświęcić cały dzień na spacerowanie po antycznych Pompejach. Przechadzki zabytkowymi uliczkami przepełnionymi charakterystyczną architekturą sprawią, że na moment poczujemy się jakbyśmy cofnęli się w czasie do początków naszej ery.

Źródło: https://www.telemagazyn.pl/film/pompeje-bez-tajemnic-2503226/

Apulia

Będąc we Włoszech, warto udać się do niezwykle urokliwej dzielnicy, jaką jest Apulia, o której do niedawna nikt nie słyszał. Z uwagi na specyficzną architekturę, coraz więcej osób udaje się w tamten malowniczy region Włoch. Oryginalnie wyglądające domki, tzw. Trulla, wzbudzają podziw wśród turystów. Istnieje również możliwość wynajęcia takiej posiadłości na czas pobytu. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, Trullo zachwyca niesamowitym wyglądem. W środku wiele elementów jest wykonanych z kamienia. Surowo wyglądające kamienne ściany w odcieniach bieli, wbrew pozorom wyglądają naprawdę klimatycznie i przytulnie.

Podróżując do Apulii, warto zobaczyć zamek wzniesiony na życzenie Fryderyka II oraz fascynującą romańską katedrę zlokalizowaną w miejscowości Braletta. Nie sposób pominąć wspaniałego miasteczka Polignano a Mare, które słynie z wielu klimatycznych uliczek, imponujących wybrzeży klifowych oraz białych domków budowanych w pobliżu urwistych skał. Podróżując do tego regionu, należy udać się do miejscowości Alberobello. To miasteczko swój oryginalny wygląd i rozpoznawalność zawdzięcza nietypowej architekturze. Domy, które się tam znajdują, nazywane są trullami. Najwięcej posiadłości wyglądających jak trullo umiejscowionych jest wzdłuż dzielnicy Rione Monti.

Źródło: https://www.polacywewloszech.com/2018/12/29/apulia-najazd-turystow-na-sylwestra/

Palermo

Palermo może wydawać się zaniedbanym miastem, jednakże mimo zniszczeń, jakie poniosło w czasie II Wojny Światowej, jest niezwykle urokliwe. Zgiełk panujący na ulicach całkowicie oddaje to jak wygląda tam codzienność. W pobliżu Palazzo dei Normanni umiejscowiona jest najważniejsza katedra w mieście. Jest niezwykła z uwagi na liczne style architektoniczne, które można zaobserwować na tej budowli. Połączenie gotyku, baroku oraz stylu normandzkiego prezentuje się bardzo oryginalnie. Palermo przepełnione jest różnego rodzaju dziełami z dziedziny street artu. Niemalże za każdym rogiem można znaleźć malownicze graffiti, które nadają niepowtarzalnego charakteru tej miejscowości. Warto również odwiedzić kościoły znajdujące się na placu Piazza Bellini. W najstarszej dzielnicy Palermo, a mianowicie La Loggia, znajdują się pozostałości po historycznej twierdzy Castello a Mare. W dużej mierze porośnięte trawą zabytkowe mury prezentują się naprawdę niesamowicie. Palermo słynie również z plażowego kurortu zwanego Mondello. Pocztówkowe krajobrazy zachęcają do spędzenia w tym miejscu jak największej ilości czasu i rozkoszowania się malowniczymi plenerami.

Źródło: https://erasmusu.com/pl/erasmus-palermo/erasmus-doswiadczenia/palermo-wloska-przygoda-laury-449377

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *