Breaking News

Jakie przedmioty powinieneś zabrać w podróż?

Zbliżający się urlop i związany z nim wyjazd sprawiają, że stajemy się podekscytowani. Nie możemy się doczekać wspaniałych krajobrazów, które czekają na nas w miejscu, do którego się udajemy. Cieszą nas nadchodzące wolne dni również ze względu na możliwość wypoczynku i regeneracji, po to by wrócić do codziennych obowiązków z naładowanymi do granic możliwości bateriami. Jednakże w ferworze pozytywnych emocji, które budzi w nas perspektywa nadchodzących dni pełnych relaksu, należy pamiętać o spakowaniu najpotrzebniejszych rzeczy. Co zabrać w podróż trwającą minimum kilka dni? Jakie przedmioty są niezbędne podczas urlopu? Podpowiadamy!

Co zabrać w podróż – wszystko co powinieneś uwzględnić pakując bagaż!

Często pakując się na dłuższy pobyt poza domem, trudno jest nam zdecydować, ile rzeczy zabrać i co będzie nam niezbędne podczas urlopu w miejscu, do którego się udajemy. Niektórzy przez rozpoczęciem wypełniania przedmiotami walizki sporządzają listę, inni uznają, że najlepiej nie zastanawiać się zbyt długo nad tym, co zabrać ze sobą, tylko spakować to, co jest pod ręką. W efekcie, często zabieramy ze sobą rzeczy całkowicie zbędne, a zapominamy o tym co istotne. Co zatem szczególnie przyda się podczas urlopu z dala od domu?

Najważniejsze są dokumenty!

Wiele osób nie rusza się nawet na krok z domu bez dokumentów w torebce lub plecaku. Jednakże są też tacy, którzy praktycznie nigdy nie mają ich przy sobie. Przygotowując się do wyjazdu na urlop, bardzo ważne jest zabranie ze sobą dokumentów! Należy mieć przy sobie przede wszystkim dowód osobisty, paszport oraz do niektórych krajów także wizę. Warto rozważyć również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia lub założenie karty EKUZ uprawniającej do korzystania z punktów medycznych w krajach członkowskich UE. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie również sporządzenie listy najważniejszych numerów telefonów, na wypadek zgubienia lub kradzieży telefonu. Wiele osób przed wyjazdem wykonuje również kserokopie najważniejszych dokumentów i umieszcza je w bagażu, co może być niezbędne do określenia naszej tożsamości na wypadek jego zaginięcia.

Tylko najpotrzebniejsza odzież

Wyjeżdżając na wakacje wyobrażamy sobie siebie spacerujących uliczkami zabytkowych miast w najmodniejszej odzieży. Są osoby, które uwielbiają elegancki outfit i dobrze czują się, przemierzając długie dystanse w sukienkach czy szykownych garsonkach. Jednakże wielu podróżników woli bardziej komfortową odzież, jak wygodne dżinsy, t-shirt oraz bluza z kapturem. Pakując się na dłuższy wyjazd, z pewnością warto wziąć ze sobą kilka podkoszulków, gdyż zajmują one niewiele miejsca. Koniecznie należy spakować bieliznę na każdy dzień i zapasową na wypadek przemoknięcia oraz legginsy lub dżinsy na zmianę w razie pobrudzenia tych, które mamy na sobie. Świetnym pomysłem będzie również spakowanie peleryny przeciwdeszczowej, na wypadek gdyby pogoda stała się kapryśna. Pozwoli to na zwiedzanie rozmaitych zakątków, nawet podczas deszczowych dni. Ponadto peleryna zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w bagażu, dlatego warto mieć ją przy sobie. Dobrze jest zabrać również piżamę, aby sen był komfortowy i pozwolił się zrelaksować, oraz obuwie na zmianę. Warto jednak zaznaczyć, że istotne jest przemyślenie tego, jakie buty spakujemy, biorąc pod uwagę ilość miejsca, które będą zajmowały w bagażu oraz to czy są na tyle wygodne, że będziemy mogli chodzić w nich cały dzień.

Apteczka pierwszej pomocy zawsze pod ręką

Wiele osób, pakując się na urlop, zapomina jak ważne jest zabranie ze sobą środków medycznych. W podróży mogą wydarzyć się rozmaite sytuacje, dlatego zgodnie z myślą przezorny zawsze ubezpieczony, warto posiadać w zasięgu ręki niezbędne medykamenty. Jednak w co wyposażyć apteczkę? Przede wszystkim warto umieścić w niej lekarstwa przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środek zapobiegający grypie żołądkowej, plastry zwyczajne i te pomagające pozbyć się odcisków oraz bandaże. Dobrze jest również mieć pod ręką niewielką buteleczkę preparatu dezynfekującego, takiego jak woda utleniona lub spirytus salicylowy. Osoby, które cierpią na wadę wzroku, powinny wyposażyć apteczkę w krople nawilżające do oczu. Dzięki temu spojrzenie na wspaniały świat za granicą będzie znacznie bardziej komfortowe. Wyjeżdżając do ciepłych krajów, warto wziąć pod uwagę wysokie temperatury panujące tam oraz możliwość wystąpienia na skórze poparzeń. Dlatego też kolejnymi preparatami, jakie należy zabrać na urlop są maści i kremy łagodzące takie obrażenia.

Rada: Osoby posiadające lekarstwa, które muszą przyjmować regularnie, w pierwszej kolejności powinny zapakować je do apteczki lub bagażu podręcznego. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy siedząc w samolocie przypominamy sobie o tabletkach leżących w szafce bądź na stole.

podróż

Niezbędne kosmetyki i środki higieniczne

Planując wyjazd na dłuższy urlop warto zabrać ze sobą kilka kosmetyków oraz podstawowe produkty higieniczne. Kobiety z pewnością nie ruszą się z domu bez podkładu, pudru, tuszu do rzęs i eyelinera, jednakże te produkty nie powinny stanowić podstawowego wyposażenia kosmetyczki. Oczywiście są one bardzo istotne, jednak zdecydowanie ważniejsza wydaje się być pasta do zębów, mini żel do kąpieli, papier toaletowy, tampony oraz mokre chusteczki. Warto zauważyć, że wszystkie fluidy znajdujące się na twarzy pod wpływem wysokiej temperatury będą się rozpływały i wyglądały nieestetycznie. Ponadto znacznie lepiej nałożyć na cerę lekki krem z filtrem chroniący skórę przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych niż aplikować kosmetyki upiększające, które zaczną „roztapiać” się na twarzy.

Środki płatności konieczne do przetrwania

Nie jest tajemnicą, że planując urlop konieczne jest udanie się do kantoru i wymienienie gotówki, na walutę która obowiązuje w danym kraju. Dlatego też warto przed wyjazdem dokładnie przeanalizować ilość wydatków z uwzględnieniem nieprzewidzianych kosztów, jak np. zgubienie telefonu. Często jednak staramy się wymienić jak najmniejszą ilość pieniędzy w nadziei, że owe środki będą wystarczające na nasz pobyt za granicą. Dzieje się tak dlatego iż kantory sprzedają banknoty po znacznie wyższym kursie, niż je skupują, a wiadomo, że przecież nikt nie lubi być stratny. Jednakże w dobie coraz prężniej rozwijających się technologii i znacznie szerszych możliwości banków, możemy zaopatrzyć się w specjalną kartę płatniczą, np. REVOLUT, pozwalającą wymienić gotówkę na dowolną walutę za pomocą aplikacji mobilnej bądź serwisu internetowego banku. Wówczas mamy możliwość nabycia odpowiednich pieniędzy po kursie międzybankowym, tracąc na tym jak najmniej. Dodatkowo fundusze możemy wymieniać w dowolnej ilości i w każdym momencie. Pozwala to uniknąć obawy iż zabraknie nam pieniędzy na liczne atrakcje lub wyżywienie. Pomimo tych ułatwień, dobrze jest jednak mieć chociaż odrobinę gotówki przy sobie, na wypadek kradzieży karty bądź awarii banku.

Niezbędne w podróży produkty spożywcze

Przed podróżą do zagranicznego kraju, warto sprawdzić w Internecie, jakie są ceny produktów spożywczych na miejscu. Oczywiście jadąc na wakacje, nie będziemy brać ze sobą walizki pełnej jedzenia, jednak warto porównać koszt podstawowych produktów spożywczych, takich jak konserwy czy zupki chińskie. Jeśli mamy miejsce w bagażu i możliwość zabrania ze sobą jakiegokolwiek jedzenia, warto z tego skorzystać. Oczywiście niezbędna w czasie podróży jest woda. Warto jednak pamiętać, że planując lot samolotem podczas odprawy bagażowej możemy mieć w torbie podręcznej tylko określoną ilość płynów. Najczęściej można zabrać ze sobą wyłącznie buteleczki o pojemności 100 ml. Dlatego też warto wziąć do torby pusty bidon lub termos, by uniknąć kupowania drogich napojów w strefie bezcłowej i wypełnić pojemnik po brzegi wodą z dystrybutora.

Sprzęty i akcesoria elektryczne

Dla wielu osób udających się w podróż może się wydawać oczywistą kwestią zabranie ze sobą ładowarki do telefonu oraz samego telefonu. Jednakże często będąc w domu nie zastanawiamy się nad tym, czy w miejscu, do którego się wybieramy gniazdka elektryczne mają takie samo wejście jak w naszym lokum. Dlatego też warto sprawdzić ten jakże drobny, a zarazem istotny szczegół przed wyjazdem, by nie zostać zaskoczonym po dotarciu do celu. Zazwyczaj wszystkie elektryczne sprzęty, których używamy na co dzień posiadają wtyczki pasujące do gniazdek znajdujących się w naszych domach. Dlatego też nie zaopatrując się w odpowiednie przełączki możemy stracić możliwość np. naładowania baterii w telefonie czy wysuszenia włosów suszarką. Warto również, jeśli mamy taką możliwość, zaopatrzyć się w zapasowy telefon. Nigdy nie wiadomo, czy akurat ten, z którego korzystamy nie odmówi nam posłuszeństwa w podróży. Dlatego też, aby nie robić sobie niepotrzebnych wydatków w postaci kupna jakiegokolwiek telefonu, możemy zabrać ten, który leży nieużywany w domu. Jeżeli wiemy, że bateria urządzenia mobilnego, z którego korzystamy na co dzień szybko się rozładowuje, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą powerbanka. Pozwoli on w dowolnym miejscu i czasie podtrzymać aktualny poziom naładowania baterii lub nawet sprawi, że zostanie ona podładowana.

Pomoce ułatwiające komunikację w obcym języku

Nie ma człowieka, który perfekcyjnie znałby każdy język, jakim posługują się ludzie na świecie. Mimo to duża ilość populacji podróżuje, odkrywając nieznane zakątki. Przed wyjazdem do danego kraju warto jednak poznać odrobinę najpotrzebniejszych słów, takich jak: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam i dziękuję. Wówczas może nie będziemy mogli porozumieć się perfekcyjnie z obcojęzycznymi osobami, ale z pewnością podejdą do nas z należytym szacunkiem, gdy będziemy prosili np. o wskazanie drogi. Aby jednak móc zapytać o konkretne miejsce dobrze jest mieć przy sobie kieszonkowe rozmówki lub niewielki słownik. Oczywiście w dobie coraz prężniej rozwijającej się telefonii mobilnej i przenośnego Internetu, można również zainstalować aplikację mobilną pomagającą zrozumieć zdania wypowiedziane przez mieszkańca zagranicznego kraju. Jednakże urządzenia elektroniczne mogą być zawodne, w momencie, gdy są najbardziej potrzebne, dlatego też warto mieć papierowy odpowiednik owych aplikacji.

przedmioty, które należy zabrać w podróż

Wskaż mi drogę… czyli jak poruszać się po obcym kraju, nie mając mapy w głowie?

Turyści dzielą się na tych, którzy wyjeżdżają na urlop po to, by leżeć na plaży i relaksować się pływając w oceanie oraz tych pragnących zobaczyć jak najwięcej pięknych miejsc. Poruszanie się po obcym kraju, w którym nawet na planie miasta mogą się pojawić niezrozumiałe dla nas komunikaty nie jest takie proste. Dlatego też warto mieć ze sobą urządzenie nawigujące, takie jak GPS, lub zainstalowaną w telefonie aplikację oferującą wgląd w mapę danego regionu. Pozwoli to na łatwiejszy sposób poruszania się po danym mieście oraz kraju zagranicznym. Jednakże jeśli już mowa o urządzeniach elektronicznych, należy wziąć pod uwagę fakt iż mogą się popsuć lub zaginąć. Dlatego też warto mieć w bagażu papierowe mapy, po które będziemy mogli sięgnąć w każdej chwili.

podróż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *