Breaking News

Kraków śladami Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II nazywał Kraków miastem swojego życia i czuł się z nim związany, nawet będąc już Biskupem Rzymu. Spacerując po stolicy Małopolski, możemy trafić nie tylko na pomniki upamiętniające postać Ojca Świętego, ale też miejsca, z którymi on sam związany był osobiście.

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 24)

W latach 1938-1941 Karol Wojtyła uczęszczał tu na wykłady, jako student polonistyki. Po wybuchu II wojny światowej potajemnie kształcił się również na nieistniejącym już Wydziale Teologicznym, mieszczącym się w Collegium Maius. Tam uzyskał najpierw tytuł doktora w roku 1948, a następnie w 1954 habilitację.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej (ul. Podzamcze 8)

Młody Wojtyła wstąpił do seminarium na Podzamczu w roku 1942. Ze względu na trwającą okupację musiał kształcić się potajemnie. W październiku 1946 roku ukończył je, uzyskując godność diakona.

Katedra królewska na Wawelu

Karol Wojtyła, nosząc już tytuł neoprezbitera, 2 listopada 1946 roku odprawił swoją mszę prymicyjną w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej.

Kościół św. Stanisława Kostki (ul. Konfederacka 6)

Przyszły Papież należał do parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w latach 1938-1944. Często modlił się w tamtejszej kaplicy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. 3 listopada 1946 roku odprawił tam swoją pierwszą mszę dla wiernych.

Kościół św. Floriana (ul. Warszawska 1)

W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został wikarym tej parafii i rozpoczął działanie jako duszpasterz akademicki. W tamtym czasie organizował wycieczki z młodzieżą, a w samym kościele stworzył mieszany chorał gregoriański.

Z parafii odszedł w listopadzie 1951 roku. Na dziedzińcu kościoła św. Floriana spotkał się z wiernymi 18 sierpnia 2002 roku już jako papież Jan Paweł II.

Zobacz też w jaki sposób telefon może Ci pomóc odkrywać uroki miasta: Zwiedzaj Kraków z aplikacjami

Bazylika Mariacka

Karol Wojtyła sprawował posługę w Bazylice Mariackiej jako spowiednik i kaznodzieja w latach 1952-1957. Będąc Biskupem Rzymu, odwiedził to miejsce trzykrotnie. Po zamachu na jego życie 17 maja 1981 roku pod świątynią zebrali się wszyscy uczestnicy słynnego Białego Marszu.

Dom Dziekański (ul. Kanonicza 21)

Po wyniesieniu do godności biskupiej Karol Wojtyła zamieszkiwał Dom Dziekański w latach 1958-1967. Obecnie znajduje się tam Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, w którym zobaczyć można pamiątki związane z Papieżem.

Pałac Biskupów Krakowskich (ul. Franciszkańska 3)

W kaplicy Pałacu Biskupów Krakowskich Karol Wojtyła został wyświecony na księdza 1 listopada 1946 roku. W roku 1967 miejsce to stało się jego domem, jako biskupa, a następnie metropolity krakowskiego, aż do momentu wyboru na papieża.

Jako Jan Paweł II zatrzymywał się tam podczas każdej pielgrzymki do ojczyzny i rozmawiał z wiernymi przez słynne okno, nazywane dziś „papieskim”. W 1980 roku na dziedzińcu budynku odsłonięto pomnik z jego podobizną.

Szukasz noclegu w Krakowie? Sprawdź ofertę Best Western Kraków Old Town i spędź niesamowite chwile pod Wawelem.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu (ul. Franciszkańska 2)

W stojącej niemal naprzeciwko Pałacu Biskupów bazylice oo. franciszkanów młody student Wojtyła miał „swoją” ławkę, przy której często siadał, aby się pomodlić. Dnia 9 czerwca 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski spotkał się tam z ludźmi chorymi.

Krakowskie Błonia

Błonia były miejscem spotkań Papieża z wiernymi podczas wszystkich jego pielgrzymek do ojczyzny. Od października 1997 roku stoi tam granitowy kamień przywieziony z okolic Morskiego Oka, upamiętniający dziewiętnastą rocznicę jego pontyfikatu.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3-9)

Jan Paweł II odwiedził to miejsce 7 czerwca 1997 roku, opowiadając wiernym o doświadczeniach z czasów wojny, gdy pracował w pobliskich Zakładach Sodowych Solvay.

Podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku dokonał tam też uroczystej konsekracji nowego Sanktuarium. Od 2006 roku na tamtejszym dziedzińcu stoi 4,5-metrowy pomnik Jana Pawła II, odsłonięty w obecności papieża Benedykta XVI.

Zobacz też więcej tekstów o tematyce podróżniczej na stronie: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *