Breaking News

Najbardziej precyzyjne narzędzia do pomiaru tkanki tłuszczowej

Pomiar tkanki tłuszczowej może być wykonywany na wiele sposobów. Warto wiedzieć, że naturalną rzeczą jest niższy jej poziom u mężczyzn niż u kobiet. Minimalna, zdrowa wartość tkanki tłuszczowej to 5% u panów i aż 14% u pań. Jeżeli wynik wykonanego pomiaru osiągnie wartość 25% u osób płci męskiej i około 32% u kobiet wówczas można zaczynać się niepokoić. Jednak jakimi narzędziami posłużyć się, aby wykonać pomiar tkanki tłuszczowej? Podpowiadamy!

Pomiar tkanki tłuszczowej – jak go wykonać?

Miara krawiecka

Jedną z najprostszych metod pomiaru tkanki tłuszczowej jest zmierzenie obwodów. Aby to uczynić wystarczy posłużyć się miarą krawiecką. Najmniej skomplikowanym rodzajem pomiaru jest zmierzenie obwodu kilku części ciała. Jeśli chcemy uzyskać precyzyjne wyniki, pomiary wykonajmy z należytą starannością. Pierwszym z nich jest sprawdzenie obwodu szyi. Należy opleść ją miarą krawiecką w najwęższym miejscu. Kolejną częścią ciała, którą trzeba zmierzyć jest brzuch. Panie powinny pobrać miarę z najwęższego miejsca w talii, natomiast mężczyźni w okolicy pępka. Osoby płci żeńskiej muszą zmierzyć także obwód bioder w ich najszerszym miejscu. Ostatnim niezwykle istotnym parametrem, który należy znać, aby wynik był precyzyjny, jest wzrost. Następnie wystarczy wyszukać kalkulator, który pomoże nam w wykonaniu obliczeń. Jednakże warto wiedzieć, że ta metoda pozwala poznać wyłącznie ilość tłuszczu podskórnego, z pominięciem tego, który okala narządy wewnętrzne. Dzięki wykonaniu tego typu pomiarów możemy sprawdzić, czy wykonywane przez nas treningi oraz ćwiczenia pomagają nam spalać tkankę tłuszczową.

Fałdomierz

Zastosowanie fałdomierza do poznania ilości tkanki tłuszczowej pozwala na w miarę precyzyjne i stosunkowo niedrogie określenie zawartości tłuszczu w ciele. Jaki przyrząd może pomóc w wykonaniu takiego „badania”? Otóż ogólnodostępna suwmiarka sprawdzi się doskonale do zmierzenia grubości fałdek powstałych na skórze. Przy pomocy tego narzędzia otrzymamy wymiary, które wystarczy jedynie zapisać, a następnie podstawić je do wzoru przedstawionego poniżej:

zawartość tkanki tłuszczowej = 1,1093800 – (0,0008267 x #3) + (0,0002574 x #3^2) – (0,0002574 x #4)

  • #3 – suma wszystkich pomiarów w milimetrach
     
  • #3^2 – suma pomiarów podniesiona do potęgi 2 w milimetrach
     
  • #4 – wiek osoby poddanej badaniu 

Analizatory składu ciała

Zastosowanie analizatora w celu poznania ilości tkanki tłuszczowej jest bardzo proste. Wystarczy stanąć na maszynie i poczekać aż określi ona procent tłuszczu znajdującego się w ciele. Jak działa analizator? Otóż wykorzystuje on do pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej, bioelektryczną metodę impedancji. Urządzenie jest w stanie rozróżnić tkanki mięśniowe od tłuszczowych, ponieważ w mięśniach znajduje się znacznie wyższa zawartość wody, która stanowi lepszy przewodnik prądu elektrycznego. Tego typu pomiary nie należą do najdokładniejszych. Jeśli chcemy uzyskać jak najbardziej precyzyjne wyniki, powinniśmy się odpowiednio przygotować do tego badania. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ilość wypitych napojów, spożytego jedzenia oraz czas jaki upłynął od dostarczenia do organizmu płynów i pokarmu. Istotne jest również to, kiedy ostatnio uprawialiśmy aktywność fizyczną. Ważne jest także, aby w trakcie badania skóra nie była spocona, a ciało nabalsamowane. Najlepiej wykonywać pomiary przy użyciu analizatorów składu ciała rano. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *