Breaking News

iPhone czy inny smartfon? Co wybrać?

Coraz więcej osób, które planują zakup telefonu, wybiera iPhone’a. Nawet wielu studentów, licealistów czy uczniów szkół podstawowych posiada urządzenie mobilne marki Apple. Jednakże czy faktycznie system operacyjny iOS, występujący w każdym z telefonów tego producenta, jest tak doskonały, jak twierdzą jego wynalazcy? Zwolennicy smartfonów innych marek twierdzą, że nie zdecydowaliby się na zakup iPhone’a. Dlaczego? Otóż uważają oni, że urządzenia mobilne firmy Apple są zbyt delikatne. Który telefon sprawdzi się lepiej podczas codziennego użytkowania? iPhone czy smartfon? Przedstawiamy wady i zalety systemu operacyjnego iOS oraz Android.

iPhone czy smartfon – wady i zalety

Personalizacja urządzenia

Wielu użytkowników telefonii mobilnej zwraca szczególną uwagę na możliwość dostosowania funkcji w smartfonie do osobistych preferencji. Takie opcje oferuje system operacyjny Android. Pozwala on m.in. na zmianę tapety, personalizację nakładki systemowej, a nawet zmianę wyglądu ikon. Większość z tych funkcji umożliwiających zmianę wyglądu interfejsu nie jest oferowana przez system iOS. Kolejną wysokiej rangi wadą urządzeń mobilnych marki Apple jest brak dostępu do ustawień systemowych.

Jesteś studentem i zastanawiasz się gdzie przechować swoje rzeczy podczas wakacji? Podpowiadamy: Self-storage na wakacje, czyli doskonałe rozwiązanie dla studentów

Ewaluacja systemu

Nie jest tajemnicą, że system Android z roku na rok wprowadza ulepszenia poprawiające możliwości telefonów oraz jakość korzystania z nich. Dawniej wyłącznie nowe smartfony nie zawieszały się, działały szybko i sprawnie. Obecnie Android ewoluował i w nowszych telefonach typu Huawei nie pojawiają się problemy w poruszaniu się po interfejsie. Ponadto każda nowa odsłona Androida wprowadzona na rynek jest starannie dopracowana i wielokrotnie przetestowana. Nie można tego niestety powiedzieć o iOS. Owszem iPhone’y, należą do szybkich i niezwykle wydajnych urządzeń jednakże producenci, wprowadzając na rynek smartfona iPhone X z systemem iOS 11, nie dopracowali w nim wielu elementów.

Ceny

W momencie, gdy stajemy przed koniecznością zakupienia nowego telefonu, zwracamy uwagę nie tylko na dane techniczne urządzenia, ale bierzemy pod uwagę również ceny. Każdy wie, że za nieużywanego iPhone’a należy zapłacić nawet kilka tysięcy. Wynika to z tego, że telefony marki Apple uważane są za urządzenia klasy premium. Dlatego też jedynie starsze i używane modele można nabyć w rozsądnej cenie. Z kolei szeroki wybór smartfonów dostępnych na rynku sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie. Przykładowo telefony marki Huawei czy Samsung często posiadają różne specyfikacje systemowe oraz odmienne dane techniczne. Dlatego też przedział cenowy tych smartfonów wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Im więcej nowoczesnych funkcjonalności i pamięci, tym kwota jaką należy zapłacić za urządzenie staje się wyższa. Wpływ na cenę smartfonów ma także jakość aparatów, jakie posiadają.

Trwałość

Telefony producenta Apple z pewnością nie powinny trafić w ręce osób nieostrożnych. Może się zdarzyć tak, że w momencie, gdy telefon wypadnie nam z dłoni, bądź strącimy go ze stolika, nie będziemy mogli go włączyć. iPhone’y są bowiem delikatne i każdy upadek nawet z najmniejszej wysokości może skutkować koniecznością udania się do serwisu. Smartfony innych marek natomiast różnią się obudową. Oczywiste jest to, że telefony posiadające szklaną obudowę w razie upadku zostaną potłuczone. Jednakże wybierając te plastikowe nie musimy być aż tak ostrożni. Wystarczy jedynie nakleić na wyświetlacz szkło hartowane, aby zabezpieczyć ekran oraz kupić gumowe etui ochronne, które sprawi, że upadek telefonu nie będzie tak „bolesny”. Jeśli chcemy przedłużyć żywotność iPhone’ów również możemy nakleić na ekran szkło hartowane oraz “ubrać” go w odpowiednią do danego modelu obudowę. Wówczas istnieje szansa, że w razie upadku, unikniemy stłuczenia telefonu. 

Aktualizowanie systemu

Telefony firmy Apple słyną z częstych aktualizacji systemu. Praktycznie w każdej chwili urządzenie, z którego korzystamy posiada dostęp do wszystkich nowości, uruchamianych w systemie operacyjnym. Po wdrożeniu oprogramowania iOS 11, zaledwie w ciągu jednego tygodnia mogło z niego korzystać 25% właścicieli iPhone’ów. W tym temacie natomiast Android zostaje daleko w tyle. Wprowadzenie najnowszych aktualizacji systemu do starszych urządzeń trwa bardzo długo. 

Więcej artykułów z branży elektronicznej znajdziesz na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *