Breaking News

Jakie miejsca warto zobaczyć w Górach Stołowych?

Południowa Polska jest niezwykle pięknym rejonem, w którym znajduje się mnóstwo zakątków wartych zobaczenia. Nie tylko wspaniałe miasta jak Kraków, Wrocław czy Zakopane przyciągają rzesze turystów. Znajduje się tutaj również mnóstwo znakomitych krajobrazów oraz cudów natury, które wzbudzają podziw i zdumienie. Zwłaszcza miłośnicy pieszych wędrówek znajdą coś dla siebie w południowych regionach naszego kraju. Mogą udać się na wycieczkę górskimi szlakami Tatr, ale równie ciekawą alternatywą jest wyprawa w Góry Stołowe. Co zobaczyć w tej okolicy i jakie atrakcje czekają tam na turystów?

Góry Stołowe – co zobaczyć będąc w tym miejscu?

Szczeliniec Wielki

Jedną z najważniejszych atrakcji Gór Stołowych jest zdecydowanie Szczeliniec Wielki. Masywna skała o wysokości 919 m n.p.m. stanowi najwyższy szczyt tego pasma górskiego. Można „wdrapać” się na wierzchołek podążając szlakiem, który biegnie przez tunele i pozwala zobaczyć majestatyczne skalne postaci, takie jak: Słoń, Wiewiórki czy Małpolud. Ze Szczelińcem Wielkim związana jest legenda. Głosi ona, że Duch Gór, chcąc zemścić się na kobiecie o imieniu Emilia, która nie odwzajemniała jego uczucia, postanowił zmienić w skały jej najbliższych. Serce dziewczyny umieścił zaś w jednej ze szczelin.

szczeliniec wielki
Źródło: http://www.kempingowewycieczki.pl/szczeliniec-wielki-wejscie-najwyzszy-szczyt/

Błędne Skały

Będąc na wycieczce w Górach Stołowych, warto również zobaczyć Błędne Skały. Są one umiejscowione na stokach Skalniaka (którego wysokość sięga 852 m) na pograniczu Polski i Czech. Znajdziecie je w okolicy Kudowy-Zdrój i Karłowa. Możemy spotkać się również z innymi określeniami Błędnych Skał, takimi jak Dzikie Dziury bądź Wilcze Doły. Stanowią one rezerwat przyrody, przez który biegnie zachwycająca trasa turystyczna.

Skalny Labirynt prezentuje się naprawdę fascynująco. Jest pełen głębokich szczelin, korytarzy, blokowisk skalnych oraz grzybów. Ciekawostką jest, że w krajobrazie Błędnych Skał możemy dopatrzyć się znajomych widoków nawet wtedy, jeśli nigdy wcześniej nie odwiedziliśmy tego miejsca. Kręcone były tam bowiem takie filmy jak „Opowieści z Narni – Książę Kaspian” czy „Przyjaciel Wesołego Diabła”.

błędne skały - góry stołowe
Źródło: http://wypadnaweekend.blogspot.com/2011/05/bedne-skay.html

Skalne Grzyby

Aby zobaczyć Skalne Grzyby, najlepiej udać się na wędrówkę w rejon znajdujący się pomiędzy Batorowem i Karłowem. Dawniej mieszkańcy nie rozpowszechniali informacji o tym, gdzie znajdują się owe skały. O ich istnieniu i położeniu wiedziały tylko osoby zamieszkujące pobliskie miejscowości bądź pasjonaci, którzy na własną rękę szukali tych okazałych Skalnych Grzybów. Świat usłyszał o tym bogactwie natury stosunkowo niedawno. Zostały one odkryte w latach 50. ubiegłego wieku za sprawą wichury, która połamała drzewa i odsłoniła majestatyczne skały ukryte w lesie.

skalne grzyby
Źródło: http://foto.miemiec.eu/skalne-grzyby/

Skały Puchacza

Skały Puchacza są kolejnym niezwykle urokliwym miejscem, które powinno znaleźć się na liście atrakcji wartych zobaczenia w Górach Stołowych. Warto się tam udać przede wszystkim dlatego, że spotkamy tam z pewnością mniejszą liczbę turystów niż na wcześniej wspomnianym Szczelińcu. Skały Puchacza znajdują się w Sudetach na wysokości 730 m n.p.m. Położone są pomiędzy szczytem Narożnik a Urwiskiem Batorowskim. Tworzą doskonały punkt widokowy, umiejscowiony na mierzącym zaledwie kilkadziesiąt metrów odcinku przy urwisku skalnym w piaskowcu.

Skały puchacza
Źródło: https://www.polskieszlaki.pl/skaly-puchacza-w-gorach-stolowych.htm

Fort Karola

To kolejny znakomity punkt widokowy położony w Górach Stołowych, zlokalizowany nieopodal Drogi Stu Zakrętów. Rozciąga się z niego zapierająca dech w piersiach panorama, na której można dostrzec Szczeliniec Wielki. Skąd jednak wzięła się nazwa Fort Karola? Otóż w XVIII wieku, kiedy to Prusowie nie darzyli szczególną sympatią Austriaków, w pobliżu Lisiej Przełęczy postanowiono wznieść warownię. Jej nazwa pochodzi od cesarza Karola VI. Zadaniem budowli było kontrolowanie drogi do Radkowa.

Szukasz ciekawych miejsc w innych regionach Polski? Sprawdź nasz artykuł https://mojewirtualnemiasto.pl/2021/01/12/od-czeskiej-rezydencji-po-koszary-jak-zmienialo-sie-przeznaczenie-wzgorza-wawelskiego/ i przekonaj się, że warto odwiedzić Kraków!

Fort Karola
Źródło: https://hasajacezajace.com/fort-karola-gory-stolowe/

Kaplica Czaszek

Do najbardziej przerażających obiektów sakralnych w Polsce z pewnością możemy zaliczyć Kaplicę Czaszek, znajdującą się w miejscowości Czermna u podnóża Gór Stołowych. Jest to niewielka budowla, której wnętrze wypełnia 3 tysiące ludzkich czaszek i kości. Pod podłogą mauzoleum śmierci znajduje się krypta. Umieszczono w niej około 21 tysięcy ludzkich szczątków. W ten sposób kapłan będący proboszczem Czermnej końcem XVIII w. postanowił wybudować kaplicę upamiętniającą okolicznych mieszkańców, którzy zmarli w wyniku cholery.

Kaplica Czaszek
Źródło: https://kudowazdroj.naszemiasto.pl/kaplica-czaszek-w-czermnej-kudowa-zdroj-sciany-i-sufit/ga/c11-1921134/zd/5987398

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *