Breaking News

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy – sprawdź, co jest wymagane!

Zakup samochodu w dobrym stanie to tak naprawdę loteria. Nie możemy przewidzieć wszystkich fabrycznych usterek, jakie może posiadać dany pojazd. Często wady aut są spowodowane nie tylko przez producentów, ale mogą być winą poprzednich właścicieli, którzy nie dbali z należytą starannością o posiadane samochody. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na sprowadzanie pojazdów z zagranicy. Wierzymy, że auta poruszające się po drogach w innych krajach nie są tak bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne, jak te, które jeżdżą po Polsce. Głównym winowajcą, przez którego większość ludzi decyduje się na zakup zagranicznego samochodu, jest lepszy stan dróg w obcych państwach. Jednak sprowadzenie pojazdu to jedno, a zarejestrowanie go to już inna bajka. Przedstawiamy dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Tablice rejestracyjne

Chociaż tablice rejestracyjne nie są tradycyjną formą dokumentu, to powinny znajdować się na każdym pojeździe poruszającym się po drodze. Dlatego też sprowadzając samochód z zagranicy należy zwrócić uwagę, czy poprzedni właściciel wyrejestrował sprzedawane auto. Jeśli nie, możemy wracać nim do Polski, jednocześnie pamiętając, że rejestracje należy wymienić na krajowe najpóźniej 30 dni od sprowadzenia pojazdu. Podczas rejestracji samochodu trzeba oddać zagraniczne tablice osobom pracującym w wydziale komunikacji. Dopiero wtedy otrzymamy nowe polskie „blachy”.

Umowa kupna pojazdu/faktura

Dostarczając dokumenty do najbliższego nam wydziału komunikacji, zapewne zostaniemy poproszeni przez pracowników tej instytucji o przedstawienie dokumentu własności pojazdu. Może to być np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa zamiany bądź darowizna. Najważniejszymi informacjami, jakie powinny znajdować się na tego typu dokumencie, są marka i model samochodu, numer identyfikacyjny pojazdu – VIN, a także podpis sprzedającego i kupującego.

Tłumaczenie dokumentów

Aby móc zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy w Polsce, należy udać się do tłumacza przysięgłego w celu przetłumaczenia wszelkich dokumentów samochodu na język polski. Wymagane przez wydział komunikacji pisma, które muszą zostać przełożone na polski, to: dowód rejestracyjny (jeśli pojazd został zakupiony w państwie spoza Unii Europejskiej), karta pojazdu oraz dokument własności samochodu. Należy pamiętać, aby polskie dokumenty zawierały pieczątki tłumacza przysięgłego.

Dowód odprawy celnej przywozowej

Dokument ten należy przedłożyć w wydziale komunikacji tylko w sytuacji, kiedy sprowadzony pojazd został przywieziony z kraju, który nie należy do UE.

Badanie techniczne pojazdu

W tym miejscu sprawa wydaje się być bardziej skomplikowana. Weźcie w dłoń dowód rejestracyjny waszego samochodu. Jeżeli posiadacie na nim pieczątkę wskazującą na to, że badanie techniczne jest ważne do któregoś miesiąca przyszłego roku, to nie zastanawiajcie się i odwiedźcie stację diagnostyczną w celu wykonania przeglądu pojazdu.

Dlaczego należy udać się na badanie techniczne, jeśli dokument jest jeszcze ważny? Otóż w niektórych państwach przeglądy samochodowe wykonywane są raz na 2 lub 3 lata. W Polsce natomiast nowy samochód powinien udać się na stację diagnostyczną do 3 lat od pierwszej rejestracji, następne badanie należy wykonać po dwóch latach. Kolejne wizyty powinny odbywać się raz do roku. Dlatego też, jeśli kupimy starszy samochód za granicą i ma on ważny przegląd np. przez rok lub sześć miesięcy, to według norm panujących w Polsce przegląd utracił ważność.

Twój samochód wymaga odświeżenia? Przeczytaj: Jak odnowić samochód? Poznaj nasze rady!

Wniosek o rejestrację pojazdu

Kolejnym istotnym dokumentem jest wniosek właściciela pojazdu o rejestrację auta. Zazwyczaj taki druk możemy uzyskać w placówce wydziału komunikacji bądź na stronie internetowej tej instytucji. Uzupełnienie go zajmie dosłownie kilka chwil. Powinny znaleźć się tam podstawowe dane osobowe właściciela oraz dane pojazdu. Należy również zaznaczyć, jakie inne dokumenty załączamy do wniosku (np. tablice rejestracyjne, kartę pojazdu bądź badanie techniczne).

Opłata akcyzowa

We wcześniejszych latach konieczne było wniesienie opłaty recyklingowej, jednak została ona zlikwidowana w 2016 roku. Obecnie należy opłacić podatek akcyzowy, do 14 dni od daty zakupienia pojazdu. Wpłatę należy uiścić w urzędzie celnym bądź przelewem na konto tej placówki. Wybierając tę drugą formę płatności, w tytule należy zawrzeć dane samochodu: markę, numer VIN oraz informacje o opłaceniu akcyzy. Aby uzyskać od naczelnika urzędu celnego dokument potwierdzający opłacenie podatku akcyzowego, który będzie można dołączyć do wniosku o rejestrację, należy przedstawić w urzędzie celnym kilka kolejnych dokumentów. Potrzebne będą: umowa kupna, dowód rejestracyjny, nr VIN, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej oraz wniosek o wydanie potwierdzenia zapłaty owego podatku.

Interesujesz się motoryzacją? Zobacz na: https://www.gorlice.info.pl/i poznaj więcej ciekawostek z tej branży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *