Breaking News

Zwiedzanie Polski – jaki środek transportu wybrać?

Wiele osób, które uwielbiają podróżować, wybiera wycieczki po zagranicznych stolicach bądź odwiedza cuda natury zlokalizowane w rozmaitych zakątkach ziemi. Zapominamy, że Polska jest równie pięknym krajem jak Włochy czy Hiszpania, i ma naprawdę wiele do zaoferowania. Ponadto podróżowanie po ojczystym kraju nie musi być związane z horrendalnymi kosztami. Często jest nawet dwa czy trzy razy tańsze niż jakiekolwiek wyjazdy zagraniczne. Jakimi środkami transportu możemy podróżować po Polsce?

Zwiedzanie Polski

Wycieczki pociągiem

Wbrew pozorom, podróżowanie koleją może być niezwykle przyjemne. Coraz więcej składów pociągowych jest wyposażonych w klimatyzację, nowoczesne toalety oraz wygodne fotele z regulacją oparcia. Ponadto zwiedzanie Polski za sprawą transportu kolejowego umożliwia dotarcie do wielu zakątków naszego kraju. Przewoźnicy realizują połączenia do większych miast i licznych mniejszych, często bardzo malowniczych miejscowości.

Należy wziąć również pod uwagę cenę za przejazd. Będzie ona znacznie niższa niż w przypadku podróżowania np. samochodem. Zwłaszcza teraz, kiedy przewoźnicy wyciągnęli do turystów pomocną dłoń i utworzyli specjalne oferty biletów weekendowych. Jedną z najkorzystniejszych ofert, która została przygotowana wspólnie przez przewoźników POLREGIO i PKP Intercity, są bilety „Razem w Polskę”, których cena mieści się w granicach 100-200 zł. Za ich sprawą możliwe jest podróżowanie wszystkimi liniami obydwu przewoźników bez ograniczeń od godziny 19.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek.

Podróżowanie autokarem

Jest drugim najpopularniejszym środkiem transportu podczas podróżowania po Polsce. Wycieczki autokarem mają kilka wad, np. wydłużony czas przejazdu (spowodowany korkami ulicznymi), znacznie wyższa cena biletów niż w przypadku pociągów, a czasem również brak możliwości rozprostowania kości podczas długiej trasy. Kierowcy niechętnie zgadzają się na to, aby pasażerowie wstawali i spacerowali po pojeździe w czasie jazdy, ponieważ w razie nagłego hamowania autokaru są narażeni na urazy. Dlatego przed dłuższą podróżą należy zapytać przewoźnika, co ile kilometrów będzie możliwe zatrzymanie się na stacji paliw.

Coraz więcej autokarów jest jednak wyposażonych w toalety, aneks kuchenny oraz klimatyzację, co z pewnością poprawia komfort podróżowania. Ponadto przy pomocy tego środka transportu możemy dotrzeć niemalże w każdy zakątek Polski. Nie porusza się on po torach, a więc nie ma stałej wyznaczonej trasy przejazdu (chyba, że podróżujemy liniami publicznymi, a nie wynajętymi).

Brak pomysłu na wyjazd wypoczynkowy? Podpowiadamy, gdzie spędzić niezapomniany weekend

Wyjazdy samochodem

Wydaje się, że jest to najbardziej komfortowy środek transportu podczas podróżowania po Polsce, ale czy jest tak w rzeczywistości? Planując wyjazd samochodem w bardziej odległe zakątki naszego kraju, należy wykonać badanie techniczne, aby upewnić się, że z pojazdem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w trasie.

Oczywiście nie są to jedyne koszty, jakie musimy uwzględnić w planie wydatków. Kolejnymi są ceny paliwa. Wiadomo, że wycieczki samochodem są znacznie droższe niż te realizowane pociągiem bądź autokarem. Do tego należy doliczyć horrendalne kwoty, jakie są pobierane na parkingach za postój pojazdu. Z pewnością podróżowanie samochodem w odleglejsze regiony Polski jest niezwykle komfortowe, zwłaszcza dlatego, że nie ma konieczności przesiadania się z jednego środka transportu do kolejnego (z ciężkimi bagażami). Jednakże warto również wcześniej zaplanować trasę oraz momenty, kiedy pasażer zmieni kierowcę, by ten mógł odpocząć.

Wycieczki rowerowe

Mogą być formą rekreacyjnych wyjazdów w ciekawe tereny, które znajdują się nieopodal naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu środkowi transportu możemy podróżować samodzielnie bądź w grupie. Chociaż z pewnością takie wycieczki są męczące, to wpłyną pozytywnie na poprawę naszej kondycji. Jest to jeden z najtańszych środków transportu, bowiem nie kosztuje nas praktycznie nic (chyba że przebijemy dętkę). Rowerem można się również poruszać w czasie urlopu daleko od domu. Obecnie istnieje wiele placówek, które umożliwiają wypożyczenie tego pojazdu. W większych miastach znajdziemy także rowery miejskie, którymi będziemy mogli jechać po uiszczeniu opłaty.

Więcej porad podróżniczych umieszczamy też na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *