Breaking News

Znakowanie odzieży. Czym różnią się najpopularniejsze metody?

znakowanie odzieży

Koszulki odblaskowe z nadrukiem, czapki z naszywkami, bluzy z logotypem firmy – znakowanie odzieży można przeprowadzać różnymi technikami. Każda z nich ma własne zalety, ale także wady, które warto poznać jeszcze przed decyzją o zamówieniu konkretnego rodzaju ubrań. Przybliżamy najpopularniejsze metody znakowania odzieży, które wykorzystują w pracy profesjonalne firmy takie jak Gildan czy Fruit of the Loom.

Znakowanie odzieży – najlepsze metody

Wszyscy zainteresowani zamówieniem ubrań z dedykowanymi napisami czy grafikami mogą wybierać wśród kilkunastu metod znakowania. Poszczególne techniki nadają się na różne rodzaj ubrań.

Sitodruk – na koszulkach i nie tylko

Chcesz, by nadruk na koszulce czy bluzie wyróżniał się intensywnymi kolorami i długo pozostał w nienaruszonym stanie? Postaw na sitodruk. Metoda zwana inaczej drukiem sitowym sprawi, że kolory użyte do oznaczenia odzieży pozostaną świeże nawet po wielu praniach. Wykonuje się go za pomocą nakładanego na siatkę szablonu – farba jest wtłaczana w materiał. Sitodruk jest stosunkowo tani, wymaga jednak dużej precyzji i pozwala na użycie maksymalnie pięciu kolorów. Świetnie nadaje się na torby bawełniane, bluzy czy koszulki.

Haft komputerowy

Haft komputerowy ma korzenie w klasycznym hafcie, który z czasem został zmechanizowany. Dziś uchodzi za prestiżową metodę, która pozwala na efektowne znakowanie odzieży. Z tego powodu jest często używany między innymi do ozdabiania oficjalnych koszul, w ten sposób można też wyróżnić na przykład stroje kelnerskie w renomowanych restauracjach. Oprócz tego świetnie nadaje się do znakowania polarów i softshelli. Wzory są wykonywane przez maszyny, które korzystają z różnokolorowych nici. To trwała metoda, nie trzeba obawiać się, że straci na jakości na przykład pod wpływem prasowania. Nie nadaje się jednak do odwzorowywania bardzo skomplikowanych grafik.

Naszywki

W tym przypadku nadruk wykonuje się na osobnym kawałku materiału, który dopiero naszywa się na właściwą odzież. Dzięki temu można znakować nawet ubrania ze skomplikowaną strukturą. Same naszywki wykonuje się na kilka sposobów i na różnego rodzaju tkaninach – wyróżniamy między innymi naszywki cyfrowe, haftowane oraz sublimowane.

Tłoczenie

Ubrania można oznaczyć również za pomocą tłoczenia. W takim przypadku wzór jest przenoszony na tkaninę pod wpływem ciepła oraz wysokiego ciśnienia. Dzięki temu część materiału zostaje wtłoczona – to ciekawy sposób stosowany na bluzach, polarach czy koszulkach polo. Tłoczone grafiki są odporne na ścieranie, koszt wykonania matrycy potrzebnej do wykonania wzoru jest jednak wysoki.

Inne metody znakowania

Do innych popularnych metod znakowania odzieży należą między innymi różne odmiany termotransferu. To za jego pomocą powstają na przykład koszulki odblaskowe z nadrukiem. Do druku termotransferowego nieco zbliżona jest metoda sublimacji, którą stosuje się na jasnych ubraniach wykonanych z poliestru.

Znakować można też ubrania ochronne. Zobacz, czy w Twoim przypadku odzież odblaskowa też będzie przydatna czytając artykuł – „Odzież odblaskowa – kto i kiedy powinien je nosić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.