Breaking News

Najmniejsze wyspy świata – 12 wysp, które warto odwiedzić

Na świecie jest mnóstwo miejsc, które przyciągają licznych turystów. Wędrowcy chętnie odwiedzają rozmaite wyspy, ponieważ mają one bardzo wiele do zaoferowania. Można tam znaleźć zarówno wspaniałe widoki, jak również niesamowitą roślinność oraz nieznane gatunki zwierząt. Najmniejsze wyspy świata cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko wśród naukowców, ale także zwykłych ludzi, którzy szukają idealnego miejsca do wypoczynku.

Najmniejsze wyspy świata

1. Fernando de Noronha

Nieopodal wybrzeży Brazylii, na Oceanie Atlantyckim, znajduje się niezwykle malowniczy archipelag Fernando de Noronha. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego też liczba turystów, mogących przebywać w tym samym czasie na wyspach jest ograniczona i wynosi 700 osób. Łączna powierzchnia 21. wysp należących do archipelagu wynosi 18 km². Panują tam dwie pory roku: deszczowa (od stycznia do sierpnia) oraz sucha (w pozostałych miesiącach). Roślinność, jaką można tam spotkać, to głównie winorośle i krzewy. Skupisko wysp jest niesamowite ze względu na istniejącą tam niezwykłą faunę i florę. W ich rejonie można spotkać żółwie, delfiny a także wspaniałe albatrosy. Do Fernando de Noronha najlepiej dostać się samolotem wylatującym z lotniska w Natal.

archiperag Fernando de Noronha
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Fernando_de_Noronha_Marine_National_Park#/media/File:Ba%C3%ADa_dos_Porcos_-_Fernando_de_Noronha_(32811749914).jpg

2. Bora-Bora

Wyspa znajduje się na Oceanie Spokojnym. Jej powierzchnia wynosi około 38 km². Wyprawa na Bora-Bora jest marzeniem bardzo wielu podróżników. Jednakże wycieczka na tę wyspę należącą do Polinezji Francuskiej nie należy do najtańszych. Dlatego tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na urlop w tym miejscu. Na Bora-Bora można znaleźć czarne perły, które są naturalnym surowcem występującym w tamtejszych wodach. Jest to miejsce idealne dla pasjonatów nurkowania bądź jazdy na nartach wodnych, choć może być również niebezpieczne. Wokół wyspy pływają bowiem rekiny, które z pewnością wzbudzą przerażenie w wielu turystach. Bora-Bora nie bez powodu nazywane jest rajem na ziemi. Wyspa ta odznacza się niesamowitym lazurowym kolorem wody oraz rewelacyjnymi widokami.

Zobacz też nasz poradnik: Jak zorganizować wycieczkę za granicę na własną rękę?

przepiękne Bora Bora
Źródło: https://tanibilet.eu/bora-bora/

3. Santorini

Santorini jest wyspą wulkaniczną, należącą do archipelagu Cyklad, znajdującą się na Morzu Egejskim. Jej powierzchnia wynosi zaledwie ok. 91 km². Spacerując uliczkami miejscowości Oia, nie sposób nie rozglądać się na wszystkie strony. Architektura tej wyspy wzbudza zachwyt każdego turysty. Miejsce to słynie z białych budowli oraz kościołów z niebieskimi kopułami. Można tam również zauważyć wspaniałe wulkaniczne plaże i rewelacyjną różową roślinność.

wyspa Santorini
Źródło: http://eprzewodnik.com/wyspa-santorini-plaze-atrakcje-ciekawe-miejsca/

4. Providenciales

Jest to wyspa należąca do archipelagu Bahamy położonego na Oceanie Atlantyckim. Na powierzchni obejmującej zaledwie 98 km² możemy liczyć na rozmaite atrakcje. W pobliżu wyspy znajdują się przepiękne rafy koralowe, dlatego też to miejsce idealnie nadaje się do uprawiania sportów podwodnych. Na Providenciales można skorzystać z takich form rozrywki jak jazda konna, nurkowanie czy opalanie się na plaży Grace Bay, która charakteryzuje się gorącym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Rodziny z dziećmi powinny udać się do zatoki Sapodilla. Znajdują się tam płytkie i spokojne wody. Na wyspę  Providenciales można dostać się z Polski, lecąc samolotem z dwoma lub trzema przesiadkami (we Frankfurcie, Waszyngtonie i Newark-Liberty). Choć podróż może być męcząca, to widoki z pewnością będą warte tych 17 godzin lotu samolotem!

wyspa Providenciales
Źródło: https://www.britannica.com/place/Providenciales

5. Wyspa Wielkanocna

Niegdyś na Wyspie Wielkanocnej można było podziwiać mnóstwo pasących się na pastwiskach owiec. Obecnie odwiedzenie wyspy o powierzchni 163,6 km² jest jednym z marzeń wielu turystów podróżujących po świecie. Wyspa Wielkanocna to miejsce najbardziej oddalone od innych państw zamieszkiwanych przez ludzi na świecie. Główną atrakcją, jaką oferuje to miejsce, są kamienne posągi przypominające ludzkie istoty. Będąc w tym magicznym miejscu, warto również zobaczyć świątynię Orongo. Na Wyspę Wielkanocną można dostać się samolotami odlatującymi z Ameryki Południowej lub płynąc statkiem handlowym albo jachtem.

Wspaniała Wyspa Wielkanocna
Źródło: https://www.fly4free.pl/wyspa-wielkanocna-ograniczy-liczbe-turystow/

6. Malta

Wyspa ta wchodzi w skład archipelagu maltańskiego znajdującego się na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Sycylią a północnym regionem Afryki. Malta jest największą wyspą owego skupiska lądów o powierzchni wynoszącej 246 km². Jednym z najbardziej urokliwych cudów natury, jakie można zaobserwować na Malcie, jest z pewnością Błękitna Laguna. Na uwagę zasługują również przepiękne klify Dingli, przypominające fortecę. Na tej wyspie znajduje się również kilka plaż. Do najpiękniejszych z nich należą Mellieha Bay i Golden Bay. Na Maltę można dostać się, podróżując samolotem. Loty z Polski trwają mniej niż 3 godziny, dlatego jest to idealne miejsce na urlop dla osób, które nie lubią długich lotów.

rajska Malta
Źródło: http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,12155437,Te_wyspe_polecaja_wszyscy__Urlop_na_Malcie___dlaczego.html

7. Kos

Kos jest jedną z najwspanialszych greckich wysp. To miejsce o powierzchni zaledwie 290 km² ma bardzo wiele do zaoferowania. Nazwa stolicy wyspy brzmi identycznie jak nazwa owej wyspy. Godne uwagi są takie atrakcje jak: świątynia Afrodyty, Akropol czy rozmaite bazyliki. Nie tylko zabytki w tym miasteczku są zachwycające. Spacerując klimatycznymi uliczkami, w których znajdują się tradycyjne tawerny, można poczuć magię i urok tego miejsca. Wyspa ta słynie również ze wspaniałych piaszczystych plaż. Najznakomitszą z nich jest Paradise Beach. Każdy turysta z pewnością pokocha rozciągające się tam widoki, ciepłą morską wodę oraz złocisty piasek.

Najmniejsza wyspa Grecji - Kos
Źródło: http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,158670,24907646,wczasy-na-europejskich-wyspach-w-niskich-cenach-odkryj-sycylie.html

8. Cozumel

Okazałe palmy, piaszczyste, złociste plaże i niesamowicie czysta woda to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje wyspa Cozumel. Jest ona położona ok. 20 km od Jukatanu, a jej powierzchnia wynosi 647 km². Za sprawą Majów została nazwana „wyspą jaskółek”. Cozumel to raj dla osób uprawiających sporty wodne. W pobliżu wyspy znajduje się bowiem zjawiskowa rafa koralowa. Wschodnie wybrzeże owej wyspy może zauroczyć każdego. Plaże, które wyglądają na dzikie i wspaniała krystaliczna woda o turkusowym kolorze to zdecydowanie największe zalety tego miejsca. Będąc na wyspie Cozumel, warto zobaczyć Ruiny w Tulum, w których znajdują się liczne wspaniale prezentujące się zdobienia. Nie można również pominąć atrakcji, jaką jest Park Chankanaab. Żyje w nim niesamowita fauna i flora oraz umiejscowiony jest ogród botaniczny będący najciekawszą, a zarazem największą atrakcją tego miejsca. Aby dotrzeć na tę wyspę, najlepiej wybrać podróż samolotem. Będzie ona trwała od 16 do 21 godzin. Nie unikniemy przesiadki w Monachium, Mediolanie i Miami. Jednak po dotarciu na miejsce, bardzo szybko zapomnimy o długiej i męczącej podróży.

bajeczna wyspa Cozumel
Źródło: https://pl.freepik.com/premium-zdjecie/chen-rio-plaza-cozumel-wyspa-w-meksyk_3810365.htm

9. Korfu

Korfu jest nazywana jedną z najbardziej zielonych greckich wysp znajdujących się w archipelagu Wysp Jońskich. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i Twierdzę Palaio Frourio. Oczywiście to nie jedyne atrakcje, jakie oferuje Korfu. Na wyspie znajdują się urzekające wyglądem turkusowo-zielone zatoki. Godna uwagi jest również złocista plaża Agios Gordios. Kluczowym miejscem, do jakiego koniecznie trzeba się udać, będąc na Korfu, jest Kanał Miłości w Sidari.

zielona Wyspa Korfu
Źródło: https://turystyka.wp.pl/jesienny-urlop-na-korfu-teraz-bedzie-o-wiele-taniej-6299157316388993a

10. Martynika

Martynika jest niezwykle uroczą wyspą, na której znajdują się liczne górskie szlaki turystyczne. Znajduje się w pobliżu Wysp Karaibskich. Miejsce to należy do zamorskiego departamentu Francji. Na wyspie znajduje się Ogród Botaniczny Balata, dzięki któremu możemy poznać rozmaite gatunki roślin znajdujące się na Martynice. Miejsce to nazywane jest wyspą kwiatów. Warto udać się na plażę Anse Michel, a także Grande Anse des Salines. Martynika jest idealną wyspą, dla osób, które pragną uciec od komercji, snobizmu i przepychu. Na wyspę najlepiej dostać się paryskimi liniami lotniczymi AirFrance. Samoloty na Martynikę odlatują z krajowego lotniska Paris-Orly.

wyspa marzeń - Martynika
Źródło: http://www.okiemmiszy.pl/2016/01/martynika-plaze-najlepsze/

11. Lofoty

Osoby, które preferują aktywny sposób spędzania czasu, powinny udać się na norweską wyspę Lofoty. W tym miejscu można spacerować po cudownych i malowniczych zakątkach, pływać kajakiem oraz surfować. Na tę wyspę najlepiej udać się późną wiosną oraz latem. Jeśli celem wyprawy jest ujrzenie zorzy polarnej, warto odwiedzić Lofoty późną jesienią bądź zimą. Lofoty zachwycają niespotykanymi na północy białymi piaszczystymi plażami i wspaniałymi przezroczystymi wodami.

Norweskie Lofoty
Źródło: https://podroze.se.pl/swiat/europa/norwegia/z-lofotow-na-poludnie-samochodem-przez-cala-norwegie/5265/

12. Maui

Planując podróż na Hawaje, warto wziąć pod uwagę wyspę należącą do tego państwa, jaką jest Maui. Znajduje się tam wiele plaż, niektóre przeznaczone są dla osób aktywnych, inne natomiast znajdą zwolenników wśród plażowiczów uwielbiających się opalać. Jednak Maui ma do zaoferowania o wiele więcej niż kilka piaszczystych plaż. Można tam zobaczyć wspaniałe wodospady oraz udać się na wyprawę do karteru. Na wyspie tej, której powierzchnia wynosi 1884 km², znajduje się czynny wulkan Haleakal. Stanowi on najwyższy punkt na wyspie o wysokości 3056 m n.p.m. Aby dotrzeć na tę rajską wyspę należy zdecydować się na lot samolotem z dwoma przesiadkami. Pierwsza z nich będzie miała miejsce we Frankfurcie, natomiast druga w Los Angeles. Podróż będzie trwała około 25 godzin, więc może być bardzo męcząca. Jednak czego się nie robi dla zapierających dech w piersiach widoków.

Maui
Źródło: https://www.kobieta.pl/galeria/kobieta-w-podrozy-najpiekniejsze-plaze-swiata/maui-hawaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *