Breaking News

Święta pod Wawelem. Krakowskie tradycje bożonarodzeniowe

Śnieg za oknem, pierwsza gwiazdka na niebie i karp na stole – wymarzone święta niemal u każdego wyglądają tak samo. Różne regiony Polski mają jednak własne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Kilka niepowtarzalnych tradycji funkcjonuje pod Wawelem. Warto, by poznali je zwłaszcza ci, którzy wpisują w internetową wyszukiwarkę hasło “hotele Kraków Kazimierz” i planują zimowy pobyt w stolicy Małopolski.

Wieczerza wigilijna po krakowsku

Momentem, w którym świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się na dobre, jest wieczerza wigilijna. W Krakowie, podobnie jak w innych częściach kraju, tego dnia na stole ląduje 12 potraw. Dużo jest w nich suszonych grzybów, które można znaleźć między innymi w wigilijnej zupie, łazankach z kapustą czy farszu uszek podawanych z barszczem. Na krakowskich stołach tego wieczoru nie może zabraknąć również karpia, a także słodyczy, wśród których królują serniki oraz makowce.

Targi bożonarodzeniowe

To nowa tradycja, która zdążyła się już jednak dobrze zakorzenić na Rynku Głównym. Na miejskim placu, który przed wiekami był przecież miejscem obleganym przez handlarzy, już pod koniec listopada pojawiają się stoiska pełne świątecznych smakołyków i produktów. Można tam spróbować lokalnych słodkości, pierogów czy grzanego wina, ale także specjałów z zagranicznych kuchni. Nie zabraknie również ozdób choinkowych, do których zalicza się efektowne bańki – tak w Małopolsce mówi się na bombki.

Dowiedz się: Czym są gongi i dzwonki mszalne?

Konkurs szopek krakowskich

Unikatową krakowską tradycją świąteczną ze znacznie dłuższą historią jest konkurs szopek krakowskich. Pojawiają się w pierwszy czwartek grudnia u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Charakterystyczną cechą tych niezwykłych dzieł jest fakt, że motywy związane z Bożym Narodzeniem przeplatają się w nich z krakowskimi zabytkami.

Zwyczaj wystawiania w centrum miasta takich małych budynków pochodzi z XIX wieku. Pierwszy konkurs zorganizowano w roku 1937. Dziś przyznaje się nagrody w kilku kategoriach wiekowych, szopki dzieli się też ze względu na ich wielkość. Po zakończeniu konkursu, aż do połowy lutego, można je oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Inną tradycją związaną z pomnikiem Mickiewicza jest też składanie pod pomnikiem wieńców. Krakowianie przynoszą je na Rynek Główny 24 grudnia, by w ten sposób uczcić imieniny wieszcza.

Żywa szopka w Krakowie

Oprócz misternie wykonanych dzieł szopkarzy, pod Wawelem można podziwiać żywe szopki. Najsłynniejsza jest ta wystawiana przez franciszkanów, w bazylice przy placu Wszystkich Świętych. Można ją oglądać jedynie od 24 do 26 grudnia. Role Świętej Rodziny odgrywają w niej żywi ludzie, atrakcją są również umieszczone w zagrodach żywe zwierzęta. Towarzyszą jej dodatkowe wydarzenia – jasełka oraz wspólne kolędowanie. Franciszkanie urządzają żywą szopkę w Krakowie od 1992 roku.

Boże Narodzenie pod Wawelem – hotele Kraków Kazimierz

Magię Bożego Narodzenia w Krakowie w pełni czuje się dopiero wtedy, kiedy odwiedzi się dawną stolicę Polski w grudniu lub styczniu. Najlepiej zatrzymać się pod Wawelem na kilka dni. Na szczęście w Krakowie nie brakuje sprawdzonych hoteli z wyjątkowym klimatem. Świetnym pomysłem będzie zatrzymanie się na Kazimierzu – to część Krakowa z wyjątkowymi zabytkami, położona tuż obok centrum Starego Miasta.

Po więcej treści zapraszamy na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *