Breaking News

Jak kadrować zdjęcia? Poradnik fotograficzny

Wykonanie ciekawych i ładnych zdjęć nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Aby fotografie były dobrej jakości, należy zaznajomić się z podstawowymi zasadami uwieczniania rzeczywistości za pomocą aparatu. Wykonanie profesjonalnych fotografii będzie niemożliwe, jeśli nie nabędziemy umiejętności kadrowania. Zrobienie dobrej jakości zdjęć wymaga czasu i praktyki. Najlepiej uczyć się na własnych błędach i je analizować, tak by nie zostały powtórzone. Jednak bez podstawowej wiedzy z zakresu fotografii nie będziemy w stanie ocenić dlaczego wykonane przez nas zdjęcia nie są ani odrobinę profesjonalne. Jak kadrować zdjęcia, aby efekt końcowy był zadowalający? Podpowiadamy!

Jak kadrować zdjęcia?

Kompozycja zdjęcia to nic innego jak umieszczenie poszczególnych elementów wewnątrz obszaru fotografii według określonych zasad. Sprawiając, że poszczególne przedmioty na ekranie aparatu nie będą umiejscowione przypadkowo, możemy wykonać naprawdę piękne fotografie. Jak robić dobre zdjęcia przy wykorzystaniu zasad kompozycji?

Zasada trójpodziału

Jest to podstawowa reguła kadrowania zdjęć. Zasada trójpodziału, choć brzmi tajemniczo, jest niezwykle prosta. Aby z niej skorzystać wystarczy podzielić ekran aparatu na 9 prostokątów takiej samej wielkości (3 w pionie oraz 3 w poziomie). W wielu aparatach znajduje się funkcja, dzięki której na ekranie może pojawić się siatka, dzieląca zdjęcia właśnie na 9 takich samych części. Zasada trójpodziału polega na tym, aby najważniejszy obiekt, który chcemy uwiecznić na zdjęciu znalazł się w miejscu, gdzie wierzchołek środkowego prostokąta styka się z lewym (górnym bądź dolnym) albo prawym (znajdującym się na dole bądź na górze) wierzchołkiem prostokąta.

zasada trójpodziału
Źródło: https://blog.edugrafia.pl/jak-kadrowac-by-zdjecia-nie-byly-banalne/

Kadr w centrum

Kadr centralny nie powinien być wykorzystywany do umieszczenia danego obiektu w środkowej części zdjęcia. Takie fotografie wyglądają nudno i nieprofesjonalnie. Jednakże w niektórych przypadkach można nagiąć tę zasadę. Jakie to sytuacje? Kadr centralny idealnie sprawdzi się podczas uwieczniania miejsc, które charakteryzuje symetria. Dzięki temu uzyskamy fotografię pełną harmonii oraz estetyki. Można w ten sposób robić zdjęcia np. korytarza lub drogi, której punkt centralny znajduje się w oddali. Pozwoli to otrzymać efekt głębi.

kadr centralny
Źródło: https://rafalskowron.pl/2018/podstawy-fotografii-czyli-robic-ladne-zdjecia-cz-2-kadrowanie-centralne/

Zasada pierwszego planu

Jeśli mowa o głębi, nie sposób nie wspomnieć o niezwykle efektownej zasadzie pierwszego planu. Ten sposób kadrowania doskonale sprawdzi się zwłaszcza podczas uwieczniania krajobrazu. Pozwala zwrócić szczególną uwagę na wybrany obiekt poprzez wyostrzenie go. Pozostałe elementy zdjęcia zostają rozmazane, dzięki czemu fotografia nabiera głębi i staje się znacznie bardziej interesująca.

jak rozmyć tło?
Źródło: https://www.jestrudo.pl/jak-rozmyc-tlo-na-zdjeciu/

Ramka prosto z natury

Niezwykle ciekawie prezentują się fotografie, które przedstawiają obiekt lub krajobraz umieszczony w naturalnej ramce. Co to takiego? Takim obramowaniem mogą być np. drzewa w lesie, zagajniki bądź skały. Oczywiście równie interesujące będą zdjęcia otoczone ramkami wykonanymi przez człowieka. Mowa tutaj oczywiście o obiektach architektonicznych. Mogą to być mosty, łuki, bramy czy otwory okienne. Ramki nie muszą być ukazane z każdej strony zdjęcia. Wystarczy, że będą otaczały niektóre jego części.

naturalna ramka
Źródło: https://podrozujacarodzina.pl/choszczowka-pociag-do-lasu/

 

Zasada trójkątów i przekątnych

Jeśli zależy nam na wprowadzeniu napięcia w fotografii, możemy wykonać zdjęcie w oparciu o zasadę trójkątów i przekątnych. Na czym ona polega? Wyobraźmy sobie przekątną ekranu naszego aparatu, a następnie uwiecznijmy obiekt znajdujący się na horyzoncie zgodnie z przekątną przebiegającą przez wyświetlacz. Dzięki takiemu kadrowi fotografia nie będzie wyglądała stabilnie i zwyczajnie. Zdjęcia robione przy pomocy pionowych i poziomych linii sprawiają wrażenie spokojnych i statycznych. Wykonując ujęcie przy wykorzystaniu przekątnych ekranu, sprawimy, że fotografia nabierze dynamicznego charakteru. Oczywiście linie ukośne nie muszą być przekątnymi prostokąta. Mogą znajdować się w rozmaitych miejscach i pod różnym kątem nachylenia do krawędzi zdjęcia.

zasada przekątnych
Źródło: http://www.historickasidla.cz/dr-cs/513-telc.html

Zasada wypełnienia

Wykorzystywana jest głównie do wykonywania zdjęć portretowych. Ma na celu skupienie całkowitej uwagi na przedstawionym obiekcie bądź osobie. Powinna podkreślać te elementy, które chcemy wyszczególnić, np. oczy, usta lub włosy. Dzięki wykonaniu fotografii w odpowiednim zbliżeniu, odbiorca może zwrócić uwagę na liczne szczegóły, jakie zostały uwiecznione na zdjęciu.

zasada wypełnienia
Źródło: http://www.banktapet.pl/detal/528060/natura-kot-fotografia-zwierzeta-makro-male-kotki-wykluwaly-zwierzeta-1920×1200-tapeta

Zastosowanie przestrzeni

Jeśli naszym celem jest skupienie całej uwagi odbiorcy na uwiecznionym obiekcie, ale nie chcemy, by znajdował się on na całej fotografii, możemy zastosować zasadę przestrzeni. Polega ona na wykonaniu zdjęcia w taki sposób, aby w jego tle znajdował się pusty krajobraz, np. niebo lub łąki. Dzięki takiemu zabiegowi, fotografowany obiekt skupia uwagę widza, a cała fotografia nabiera ciekawego wyglądu.

zdjęcie z żabiej perspektywy
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Perspektywa_%C5%BCabia

Ukryty motyw

Zasada ta polega na pokazaniu tylko fragmentu obiektu na zdjęciu. Taki zabieg pozwala wzbudzić ciekawość obserwującego. Stosując ten sposób kadrowania, sprawimy, że osoba patrząca na fotografię, będzie się zastanawiała, co znajduje się za przeszkodą zasłaniającą część obiektu znajdującego się na obrazku. Aby spotęgować skupienie uwagi na uwiecznionej istocie bądź rzeczy, wystarczy zastosować rozmycie tła, dzięki czemu fotografia będzie ciekawsza.

ukryty fragment zdjęcia
Źródło: https://blog.edugrafia.pl/jak-kadrowac-by-zdjecia-nie-byly-banalne/

Zasada perspektywy

Najczęściej wykonujemy fotografie z poziomu wzroku. Jednak, aby urozmaicić uwieczniane przez nas krajobrazy czy obiekty, wystarczy zmienić perspektywę. Niezwykle interesująco mogą się prezentować zdjęcia wykonane z żabiej perspektywy. Aby zrobić taką fotografię, należy uwiecznić elementy z poziomu podłoża. Wówczas z pewnością uzyskamy ciekawy efekt. Inną równie interesującą perspektywą jest zdjęcie wykonane z lotu ptaka, czyli patrząc z góry. Czasem wystarczy nieco oddalić się od obiektu, który chcemy uchwycić na zdjęciu bądź przykucnąć, aby otrzymać wyjątkowe ujęcie.

fotografia z innej perspektywy
Źródło: https://www.national-geographic.pl/fotografia/zabia-perspektywa

Zasada trójkątów

Polega na podzieleniu ekranu aparatu na pół poprzez utworzenie przekątnej prostokąta oraz poprowadzeniu dwóch linii wychodzących z dwóch przeciwległych wierzchołków ekranu i opadających pod kątem prostym na przekątnej. Dzięki temu uzyskujemy cztery trójkąty na monitorze, pozwalające na stworzenie dynamicznej fotografii. Jak wykorzystać zasadę trójkątów do wykonania zdjęcia? Wystarczy, że w każdym trójkącie umieścimy fragment o zbliżonym rozmiarze.

zasada trójkątów i przekątnych
Źródło: https://www.zielonabombonierka.pl/fotografowanie-ogrodow-podstawowe-rodzaje-kompozycji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *