Breaking News

Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie

Święta Bożego Narodzenia nie wszędzie są obchodzone w taki sam sposób. Każdy kraj posiada własne tradycje bożonarodzeniowe. Niektóre z nich na stałe zagościły w naszym kraju. Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie są naprawdę interesujące. Oprócz różnych tradycji również świąteczne menu jest inne niż w Polsce. W niektórych krajach ten magiczny czas jest uroczyście obchodzony, natomiast w innych, nie przykłada się do tych świąt szczególnej uwagi. Jak obcokrajowcy obchodzą święta Bożego Narodzenia?

Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie

Święta w Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy nie rozpoczynają świąt od Wigilii. Dla nich ten dzień jest zwyczajny. W przeddzień Bożego Narodzenia najczęściej przywiesza się na kominkach skarpety, w których będą znajdowały się prezenty. Mieszkańcy UK rozpoczynają święta 25 grudnia. Tego dnia zasiadają do rodzinnego, uroczystego obiadu. Głównym posiłkiem, jaki wówczas spożywają, jest nadziewany pieczony indyk. W Wielkiej Brytanii nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego Brytyjczycy rozrywają wspólnie Christmas crackers. Są to duże papierowe „cukierki”. Wewnątrz tego rekwizytu znajdują się drobiazgi, których zadaniem jest wprowadzenie komfortowej atmosfery przy stole. Do tradycyjnych dań serwowanych w święta w UK zalicza się Christmas pudding, który jest przygotowywany z dużym wyprzedzeniem (od kilku tygodniu do nawet kilku miesięcy). Kolejnym ważnym dla Brytyjczyków zwyczajem jest uroczyste odpakowywanie prezentów o poranku 25 grudnia. Upominki są zostawiane przez Mikołaja w noc wigilijną w skarpetach wiszących na kominku bądź pod choinką.

Dowiedz się: Niezbędne wyposażenie kościoła. Bez czego Msza Święta się nie odbędzie?

Boże Narodzenie w Niemczech

W Niemczech do świąt Bożego Narodzenia przykłada się szczególną uwagę. Jest to okres niezwykle rodzinny. Celebrowanie bożonarodzeniowego czasu w tym kraju rozpoczyna się podobnie jak w Polsce, czyli w Wigilię. Jednakże, Niemcy przygotowania do świąt rozpoczynają już w pierwszą niedzielę adwentu. W niemieckich domach znajdują się 4 świeczki, symbolizujące 4 niedziele adwentu. W każdy ostatni dzień tygodnia zapalana zostaje jedna świeczka. Choinka jest ubierana kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Znajdują się na niej pieczone imbirowe ciasteczka. Wigilia w niemieckich domach rozpoczyna się od wspólnego pójścia do kościoła. Po powrocie rodziny składają sobie życzenia (jednak nie mają w zwyczaju łamać się opłatkiem) i zasiadają do kolacji. Do tradycyjnych potraw wigilijnych w tym państwie należą gęś, kaczka bądź dziczyzna. W Niemczech prezentów nie znajdziemy pod choinką, jak w Polsce czy Wielkiej Brytanii. Tutaj według tradycji podarunki kładzie się na stole.

Czas świąteczny we Francji

We Francji bardzo popularne są kalendarze adwentowe. Dzieci chętnie odliczają dni adwentu, zwłaszcza, że każdy dzień to magiczne okienko, pod którym znajduje się czekoladka. Francuzi przystępują do ubierania choinki i dekorowania domów już początkiem grudnia. Wprowadza to świąteczny klimat jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jednak, gdy tylko minie 25 grudnia, drzewka i ozdoby znikają z domów. Kolacja wigilijna we Francji nie jest szczególnie celebrowana. Na stołach nie znajdziemy białego obrusu ani sianka pod nim. Wieczerza w przeddzień Bożego Narodzenia wygląda tak jak w każdy powszedni dzień. Tradycyjnym wigilijnym daniem w tym kraju jest indyk nadziewany kasztanami. Francuzi spędzają przy stole długie godziny, delektując się smakiem dobrego wina bądź szampana.

Magia świąt w USA

W Stanach Zjednoczonych okres przedświąteczny zaczyna się tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli w Black Friday. Jest to czas świątecznych zakupów i licznych promocji. Tego dnia Amerykanie przystępują do ubierania choinki i dekorowania domów. Oprócz drzewka ozdabiane są również balustrady, na których znajdują się girlandy bądź łańcuchy. Na drzwiach można zauważyć wiszący świąteczny wieniec. W ogródkach umieszczane są liczne ozdoby, takie jak bałwanki czy renifery. Już od początku grudnia można usłyszeć na ulicach dźwięki kolęd i świąteczne „Merry Christmas” wypowiadane przez sąsiadów bądź przechodniów. Mikołaj odwiedza domy w nocy między 24 a 25 grudnia. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii prezenty umieszcza w skarpetach lub pod choinką. W Stanach Zjednoczonych Boże Narodzenie to święto spędzane w gronie rodzinnym. Dzień ten rozpoczyna się od rozpakowywania prezentów (podobnie jak w UK). Najważniejszym wydarzeniem świątecznym jest wspólny uroczysty obiad. Wśród tradycyjnych dań serwowanych w USA możemy znaleźć pieczoną szynkę bądź indyka z farszem, sos borówkowy oraz mashed potatoes.

Inne ciekawe artykuły znajdziesz również na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *