Breaking News

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wady i zalety

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nazywana skrótowo sp. z o.o., to jedna z dwóch spółek kapitałowych w polskim systemie prawnym. Spółki kapitałowe od osobowych różnią się przede wszystkim posiadaniem osobowości prawnej i tym, że ich najważniejszym elementem jest kapitał. To właśnie kapitał zakładowy stanowi niejako zabezpieczenie wypłacalności spółki dla jej kontrahentów.

Jesteś nastawiony na sprzedaż w swojej działalności? Koniecznie przeczytaj: Co i w jaki sposób mierzyć w procesie sprzedaży? – czyli wszystko o wskaźnikach

Zalety

  1. Największą zaletą spółki z o.o. jest jej podstawowe założenie zawarte już w jej nazwie – ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Spółka jako osobny byt prawny sama odpowiada za swoje zobowiązania. W razie jej upadłości wierzyciele będą mogli się zaspokoić wyłącznie z majątku spółki, a majątki osobiste wspólników pozostaną bezpieczne.
  2. Bardzo dużą zaletą spółki z o.o. jest niski minimalny kapitał zakładowy wynoszący 5 000 zł. Dla porównania przy spółce akcyjnej jest to aż 100 000 zł. Ta cecha spółki z o.o. sprawia, że jest to bardzo przystępna forma prowadzenia działalności dla przedsiębiorców dysponujących niskim budżetem.
  3. W przeciwieństwie do spółek osobowych, do założenia spółki kapitałowej wystarczy jedna osoba.
  4. Bardzo dużą zaletą spółki z o.o. są spore możliwości optymalizacji podatkowej.

Szukasz pomocy prawnej? Odwiedź kancelariagrabowski.pl – Radca Prawny Proszowice

Wady

  1. Największą wadą spółek kapitałowych jest podwójne opodatkowanie. Spółka z o.o. od każdego dochodu płaci podatek dochodowy od osób prawnych CIT, a dopiero po jego odliczeniu reszta dochodu dzielona jest na wspólników. Jest to ich osobisty dochód – muszą więc od niego odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych. Na szczęście istnieje szereg legalnych sposobów na optymalizację podatkową spółki z o.o., ale to temat na osobny wpis.
  2. Spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowość, co powoduje konieczność zatrudnienia księgowego lub wynajęcia biura rachunkowego.
  3. Spółki kapitałowe są zdecydowanie bardziej skomplikowane w otwarciu i prowadzeniu od spółek osobowych czy jednoosobowej działalności gospodarczej. Zaleca się, by osoba, która nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia na tym polu, udała się po pomoc do radcy prawnego.
  4. W pewnych przypadkach odpowiedzialność członków zarządu swoim majątkiem jest możliwa. Konkretnie wtedy, gdy nie zgłoszą w odpowiednim czasie wniosku o upadłość spółki.

Kancelaria Grabowski – Adwokat Proszowice

Podsumowanie

Spółka z o.o. będzie najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który chce, by jego przedsiębiorstwo stanowiło osobny od niego podmiot, na przykład w celu ochrony majątku osobistego.

Biznesowe porady znajdziesz też na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *