Breaking News

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

Święta Bożego Narodzenia każdego roku niosą ze sobą wspaniały klimat. Nie tylko dzieci uwielbiają ten okres, również dorośli wyczekują z niecierpliwością tego magicznego czasu. Z Bożym Narodzeniem związane są liczne tradycje i zwyczaje. Warto zauważyć, że są one różne w Polsce i innych państwach na świecie. Polacy często znają zaledwie kilka zwyczajów związanych z tym okresem. Wiele tradycji nie jest już praktykowanych w naszych domach, jednak warto pamiętać, że nasi przodkowie pielęgnowali liczne zwyczaje dotyczące tych świąt. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe wyróżniamy w Polsce?

Zwyczaje bożonarodzeniowe

Pewnie nie zdziwi Was fakt, że święta w każdym kraju są obchodzone według innych tradycji. Nasze polskie zwyczaje bożonarodzeniowe są piękne i warto je pielęgnować. Jednak z roku na rok, napływa do nas coraz więcej nowych tradycji, które spotykają się z aprobatą społeczeństwa. Wiele z nich pochodzi z USA. W Stanach Zjednoczonych Boże Narodzenie jest wielkim wydarzeniem. Święta są tam radosne i magiczne. W Polsce natomiast obchodzimy je początkowo w sposób spokojny, oczekując Narodzenia Pańskiego. Dopiero po północy następuje radość i upragniony odpoczynek.

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce

Ubieranie choinki

Jest to z pewnością jedna z ulubionych tradycji świątecznych dzieci. W ubieraniu choinki mogą brać udział wszyscy członkowie rodziny lub domownicy, co może stać się świetnym sposobem na rodzinne rozpoczęcie świąt. Jednak często święta w Polsce są czasem przygotowywania licznych potraw, dlatego dekorowanie choinki przypada maluchom. Zazwyczaj ubieranie drzewka rozpoczyna się w wigilijny poranek. Opcjonalnie można też przystąpić do strojenia choinki 23 grudnia wieczorem. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Niemiec i na stałe zagościł w naszych domach. Każde drzewko powinno mieć umieszczoną gwiazdę betlejemską na wierzchołku. Dawniej, zamiast szklanych bądź plastikowych bombek, wieszano jabłka, przypominające opowieść o Adamie i Ewie. Choinkę uznaje się za symbol narodzin Zbawiciela.

Poznaj: Szaty liturgiczne – czym się charakteryzują?

12 potraw

Wigilijny poranek to czas pracowity, zwłaszcza dla dorosłych członków rodziny. Są oni bowiem skupieni na przygotowywaniu 12. potraw, które powinny pojawić się na wieczornej wieczerzy. Oczywiście podczas gotowania nieoceniona będzie pomoc młodszych domowników, ponieważ przyrządzenie tylu różnych posiłków wymaga poświęcenia naprawdę dużej ilości czasu. 12 potraw na stole wigilijnym symbolizuje 12. apostołów. Istnieje również przesąd mówiący, że powinno się spróbować chociaż odrobiny każdej potrawy, aby zapewnić sobie szczęście i dostatek na nadchodzący rok. Do tradycyjnych dań, jakie powinny znaleźć się na każdym stole zaliczamy:

 • karpia,
 • barszcz z uszkami lub żurek
 • kapustę z grochem
 • pierogi z kapustą i grzybami
 • kaszę z suszonymi grzybami
 • fasolę z suszonymi śliwkami
 • paszteciki z grzybami
 • kotleciki z ryżu z sosem grzybowym
 • makowiec
 • kutię
 • kompot z suszonych owoców
 • karpia w galarecie

Stół wigilijny

Tradycja głosi, że stół wigilijny należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pod obrusem należy umieścić odrobinę sianka. Jest ono symbolem narodzenia się Jezusa w ubogiej stajence. Na sianku należy położyć obrus i przygotować nakrycia. Oczywiście ważne jest, aby pamiętać o pozostawieniu jednego talerza pustego, w razie przybycia nieoczekiwanego gościa. Dodatkowe nakrycie może również być symbolem upamiętniającym  bliskich, których nie ma już wśród nas.

Pierwsza gwiazdka

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce pozwalają zasiąść do wieczerzy wigilijnej tuż po ujrzeniu pierwszej gwiazdki na niebie. Dzieci ze szczególnym zniecierpliwieniem wypatrują jej na sklepieniu. Gwiazda jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do miejsca narodzenia Jezusa.

Kolacja wigilijna

Po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie można zgromadzić się wokół stołu. Jednak zanim zaczniemy spożywać posiłki, najpierw według tradycji należy odczytać fragment Pisma Świętego. Po wysłuchaniu Ewangelii następuje czas, kiedy łamiemy się opłatkiem z bliskimi i składamy im życzenia. Dopiero po życzeniach zasiadamy do spożycia kolacji wigilijnej. Po skosztowaniu każdego dania następuje czas, kiedy wspólnie z rodziną rozpoczynamy wesołe kolędowanie przy stole.

Pasterka

Po spożyciu kolacji wigilijnej następuje czas, jaki powinniśmy spędzić wspólnie z rodziną. Możemy wtedy nie tylko wspólnie kolędować, ale również rozmawiać, grać w gry planszowe lub oglądać świąteczne filmy. W oczekiwaniu na Pasterkę, na którą powinniśmy udać się całą rodziną, można obejrzeć film „Kevin sam w domu”, który w ostatnich latach również wpisał się w zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Pasterka to Msza Święta, zazwyczaj odbywająca się o północy. To „wydarzenie” jest początkiem świąt Bożego Narodzenia. Podczas mszy głośno biją wszystkie dzwony w całej Polsce oraz śpiewane są uroczyste kolędy zwiastujące narodziny Dzieciątka Jezus.

Zapraszamy na portal: https://www.gorlice.info.pl/, gdzie też znajdziesz wiele ciekawych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *