Breaking News

Wawel pod śniegiem. 5 pomysłów na zimowe aktywności

Kraków

Kraków to polskie miasto, które przyciąga największą liczbę turystów. Jest połączeniem wielowiekowej tradycji, wspaniałych zabytków i nowoczesnych rozwiązań. Osoby przyjeżdżające pod Wawel w każdej ważnej części miasta bez problemu znajdą odpowiedni hotel – Borek Fałęcki, Łagiewniki czy Podgórze dysponują obiektami spełniającymi najwyższe standardy. A Kraków warto odwiedzić także zimą. I to nie tylko po to, by zobaczyć, jak prezentuje się Wawel pokryty śniegiem. Przedstawiamy pięć ciekawych pomysłów na zimowe wizyty w grodzie Kraka.

Łyżwy na Błoniach krakowskich

To propozycja dla tych, którzy nie boją się niskich temperatur. Zimą w Krakowie nie brakuje miejsc, w których można pojeździć na łyżwach – i pod dachem, i na świeżym powietrzu. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się lodowisko urządzane na Błoniach krakowskich. Latem to miejsce idealne do spacerów, jazdy na rowerze czy rolkach, zimą zmienia się w jedną z największych odkrytych ślizgawek w kraju. A wszystko to niemal tuż obok historycznego centrum miasta. Mniejsze odkryte lodowiska w Krakowie są również wytyczane w pobliżu galerii handlowych.

Spacer po Rynku Głównym

Na krakowski Rynek, będący sercem dawnej stolicy Polski, warto wybrać się o każdej porze roku. Zimowy spacer po tym szczególnym placu i otaczających go średniowiecznych uliczkach będzie jednak wyjątkowo urokliwy – to świetny pomysł na romantyczny weekend. Kraków zimą organizuje też na Rynku targ bożonarodzeniowy – jego stoiska zwykle są rozstawione przy Sukiennicach aż do 8 stycznia. Można tam kupić różnego rodzaju przedmioty związane ze świętami, ale też spróbować wyjątkowych smakołyków, które trudno znaleźć o innej porze roku. Miody, pierniki czy grzaniec – rozgrzeją nawet tych, którzy nie lubią zimy. Na Rynek można się też wybrać, by obejrzeć szopki biorące udział w tradycyjnym krakowskim konkursie.

Nie możesz doczekać się świąt? Sprawdź nasz artykuł „Choinka ośnieżona, choinka w doniczce, choinka na pniu – którą wybrać? Przegląd sztucznych choinek na tegoroczne Boże Narodzenie”!

Wizyta na Wawelu

A może by tak po obejrzeniu Rynku wybrać się na Wawel? To wyjątkowe miejsce w historii Polski większość z nas odwiedza w wieku szkolnym, gdy zwiedzanie zabytków jest często tylko dodatkiem do wycieczki ze szkolnymi przyjaciółmi. Warto odwiedzić dawną siedzibę królów również po zakończeniu nauki, już w pełni świadomie. Wizyta na Wawelu zimą może być dobrym pomysłem, bo o tej porze roku wzgórze odwiedza znacznie mniej turystów, można więc uniknąć tłoku. W dodatku zwiedzanie Wawelu w listopadzie jest darmowe, w zimowych miesiącach można z kolei liczyć na bezpłatne wejście w niedzielę.

Wyjście do teatru

Kraków można z powodzeniem uznać również za stolicę polskiej kultury. Oprócz licznych zabytków i muzeów, na terenie miasta działa wiele teatrów, w których występują czołowi polscy aktorzy. Krakowskie teatry zwykle są oblegane przez widzów, bilet na interesującą nas sztukę warto więc zarezerwować odpowiednio wcześniej. Podobnie należy postąpić z rezerwacją noclegu i już przed przyjazdem wybrać odpowiedni hotel. Łagiewniki Kraków to dzielnica, która może być dobrym miejscem na bazę wypadową.

Tężnia solankowa w Wieliczce

Ci, którzy Kraków odwiedzali już wielokrotnie, mogą wybrać się za miasto. Atrakcji nie brakuje bowiem również w miejscowościach otaczających gród Kraka. Szczególną kryje granicząca ze stolicą województwa małopolskiego Wieliczka. Oprócz standardowej wizyty w kopalni soli, można tam przespacerować się w tężni solankowej, co będzie korzystne dla dróg oddechowych. Fani zimowego szaleństwa w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa znajdą też kilka ciekawych stoków narciarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.