Breaking News

Zaczynamy przygodę z Tatrami. Wycieczki dla początkujących

Zakopane to jeden z najczęściej obieranych przez Polaków celów turystycznych. Większość osób odwiedzających zimową stolicę Polski ma jednak w planach nie tylko spacer Krupówkami, ale też wycieczkę w Tatry. Niektórzy wybierają więc najpopularniejsze szczyty, takie jak Giewont czy Rysy, dopiero po drodze zdając sobie sprawę z trudności, jakie czekają je na szlaku. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z Tatrami bez takich zaskoczeń.

Przed wyjściem w góry

Wybierając się na tatrzański szlak, warto pamiętać, że wyprawa w góry to nie to samo, co spacer po miejskim deptaku. Na trasie nie czeka nas równa jak stół ścieżka, będą za to korzenie i kamienie. Przed wyjściem należy sprawdzić prognozę pogody i nie decydować się na wyprawę, jeśli danego dnia spodziewane są burze lub ulewne deszcze. Szczególnie warto zapoznać się z komunikatami na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ważny jest również górski ekwipunek. Oczywiście do przechadzki tatrzańską doliną nie będą potrzebne raki ani czekany, ale przed podróżą na południe Polski warto odwiedzić sklep turystyczny. Kraków, Wrocław, ale też mniejsze miasta – bez trudu znajdziemy miejsce, w którym kupimy odpowiednie buty górskie Salomon lub innej uznanej marki. W chłodniejszych miesiącach przydatne będą również kurtki Salomon. O każdej porze roku nie zapomnijmy zapakować do plecaka wody i peleryny przeciwdeszczowej.

Łatwe szlaki w Tatrach

Chyba najbardziej znanym i najczęściej uczęszczanym szlakiem w polskich Tatrach jest ten prowadzący nad Morskie Oko. Kilka kilometrów po asfalcie pozwala cieszyć się pięknymi widokami, ale zwłaszcza latem na drodze spotkamy zatrzęsienie turystów. W dodatku trzeba będzie uważać na jeżdżące w górę i dół fasiągi, czyli konne góralskie wozy. Proponujemy zatem rozpoczęcie przygody z Tatrami od jednej z trzech nieco mniej znanych tras.

Dolina Małej Łąki

To jedna z rzadziej odwiedzanych przez turystów tatrzańskich dolin, zdecydowanie mniej wydeptana niż Dolina Chochołowska czy Dolina Kościeliska. Oferuje jednak piękne widoki, a spacer nią nie jest szczególnie wymagający. Wejście na prowadzący przez nią żółty szlak znajduje się kilkanaście minut jazdy samochodem od centrum Zakopanego. Po kilkudziesięciu minutach niespiesznego marszu w łatwym terenie dotrzemy na Wielką Polanę Małołącką, z której widać Giewont oraz Małołączniak. Stamtąd bardziej wytrwali mogą kontynuować wycieczkę, na przykład do Doliny Strążyskiej lub Kościeliskiej.

Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec wcale nie jest szczególnie wysoki – ma 1328 metrów. Wyprawa na ten szczyt z Toporowej Cyrhli w Zakopanem i z powrotem zajmie tylko dwie godziny. Warto się tam jednak wybrać, bo z Kopieńca rozciąga się piękna panorama Tatr, obejmująca między innymi szlak Orlej Perci czy Kasprowy Wierch. Podejście nie powinno być szczególnie trudne, choć trzeba oczywiście być przygotowanym na spacer po skałach.

Rusinowa Polana

Rysy, Lodowy Szczyt, Gerlach – to wszystko można zobaczyć z Rusinowej Polany. Latem szlak prowadzący na nią może być najbardziej zatłoczony ze wszystkich proponowanych przez nas tras, ale i tak daleko tu do tłumów ciągnących nad Morskie Oko. By dojść do Rusinowej Polany, musimy udać się jednak do Palenicy Białczańskiej, czyli startu wypraw nad największe tatrzańskie jezioro. Alternatywą jest start wycieczki z Wierchporońca. Droga ku miejscu, gdzie można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram polskich gór, zajmie około godziny. Na polanie można rozkoszować się widokiem, siedząc na jednej z drewnianych ławek i zajadając się zakupionym w pobliżu oscypkiem.

W kolejnym artykule znajdziesz porady dotyczące spawania metodą MMA: Spawanie elektrodą otuloną. Jakich błędów unikać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *