Breaking News

Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Jednoosobowa działalność to coraz popularniejsza forma zatrudnienia pracowników w naszym kraju. Wiąże się ona z koniecznością prowadzenia własnej księgowości. Wielu pracowników robi to na własną rękę, ale spora część korzysta z usług księgowej lub biura rachunkowego. Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!

Pełna księgowość czy nie?

Pełną księgowość zobowiązane są prowadzić spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjne, spółki cywilne, spółki jawne osób fizycznych i osoby fizyczne, których obrót roczny netto wynosi co najmniej dwa miliony euro. Rzadko zdarza się, żeby mogło dotyczyć to jednoosobowych działalności gospodarczych, dlatego w tym przypadku najczęstszym wyborem jest prowadzenie prostej księgi przychodów i rozchodów.

Księga przychodów i rozchodów

Jest to bardzo prosta i zajmująca mało czasu ewidencja, w której na podstawie faktur i rachunków księguje się firmowe wydatki oraz sprzedaż produktów i usług. Mała księgowość nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga specjalistycznej wiedzy – można korzystać z dostępnych na rynku programów komputerowych, które znacznie ułatwiają pracę.

Posiadasz samochód służbowy? Przeczytaj: Samochód służbowy do celów prywatnych – jak wygląda rozliczenie kosztów?

Biuro rachunkowe versus samodzielne księgowanie

Samodzielne księgowanie pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, jednak kosztem sporej ilości straconego czasu, który można poświęcić innym rzeczom. Korzystając z biura rachunkowego, nie trzeba mieć pełnej wiedzy na temat przepisów – wszystkim zajmie się kompetentna osoba. Biuro może także reprezentować klienta przed urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Plusem biura rachunkowego jest też przechowywanie dokumentów właśnie w nim. Potencjalna kontrola nie przychodzi więc do domu osoby, która sama prowadzi swoją księgowość.

Więcej biznesowych porad znajdziesz na: https://www.gorlice.info.pl/

Ile kosztuje prowadzenie księgowości?

Nie można jednoznacznie określić, jaką konkretną kwotę zapłaci klient w biurze rachunkowym. Cena jest zawsze wypadkową kilku składowych. Co ma wpływ na wysokość opłat podczas ustalania kwoty obsługi księgowej?

Doświadczenie księgowej

Koszt prowadzenia rachunkowości jednoosobowej firmy jest często zależne od doświadczenia księgowej. Im bardziej doświadczona, im większe posiada biuro i im wyższe ma kwalifikacje – tym większy będzie koszt. Może on różnić się o kilka lub kilkanaście procent od placówki, w której księgowością zajmuje się osoba spełniająca wymogi prawne po deregulacji zawodu, która jednak nie ma odpowiedniego wykształcenia.

Zakres wykonywanych usług

Cena, jaką klient musi zapłacić za usługi, zależy od liczby dokumentów przedstawianych przez firmę. Im jest ich mniej, tym niższa cena.

Lokalizacja biura

Im większe miasto, tym więcej kosztuje klienta księgowość. Wieliczka dla mieszkańców Krakowa jest doskonałym miejscem, gdzie mogą znacznie mniej zapłacić. Niższe ceny wynajmu lokalu i niższe koszty w mniejszych miejscowościach przekładają się na niższą cenę obsługi przez biuro rachunkowe. Wieliczka oraz inne miasta satelickie dużych aglomeracji to doskonała lokalizacja, do której można podjechać i niewielkim kosztem zadbać o swoje księgi rachunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *