Breaking News

Haftowanie. Jak zacząć i co musisz o nim wiedzieć?

hafciarki

Haftowanie do sztuka ozdabiania materiałów za pomocą igły i kolorowych nici, które wyszywają piękne wzory. Upiększamy w ten sposób ręczniki, ubrania, torebki i wiele innych rzeczy. Haftować można ręcznie, ale z pomocą przychodzą nam także hafciarki komputerowe. Od czego zacząć? Który rodzaj działalności będzie dla nas bardziej odpowiedni? Co trzeba wiedzieć o haftowaniu? Szukamy odpowiedzi w tym wpisie!

Haftowanie ręczne

Jest to zadanie wymagające poświęcenia wielu godzin na naukę oraz przygotowanie pojedynczego zdobienia. Rozpoczynając przygodę z haftowaniem musimy zainwestować w kilka potrzebnych przedmiotów. Potrzebnych będzie sporo igieł do haftowania z różnymi końcówkami (zakrzywione, z tępym czubkiem, z ostrym czubkiem, z dużym oczkiem, do gobelinów itd.), tamborek lub krosno, nożyczki do tkanin, zmywalny flamaster do kopiowania wzorów oraz żelazko i deska do prasowania. Na początku wystarczy, że nauczymy się haftu krzyżykowego, potem możemy spróbować z haftem koralikowym. Ręczne robótki najczęściej wykonywane są jako hobby, dlatego nie należy przejmować się początkowymi niepowodzeniami i cierpliwie się uczyć. W takim przypadku haftowanie powinno być przede wszystkim przyjemnością i relaksem.

Hafciarka komputerowa – dla tych, którzy chcą więcej

Jeśli haftowanie ma być czymś więcej, niż tylko momentem odpoczynku – źródłem zarobku lub dodatkowego dochodu – wtedy zainwestuj w hafciarkę komputerową. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego takiego produktu?

Hafciarka jednoigłowa

Podczas haftowania na różnego rodzaju ręcznikach czy też bluzach, gdzie jest jedynie jeden lub dwa kolory napisu, użyjemy hafciarki jednoigłowej. Urządzenia pilnują używania odpowiedniego koloru nici i zatrzymują się wtedy, gdy trzeba ją zmienić. Dokonując zakupów, przyjrzyj się parametrom takim jak liczba dostępnych czcionek oraz dostępność polskich liter. W takim przypadku bez żadnego problemu wyhaftujemy każde imię i inny napis. Istotnym jest także pole haftu, które określa wielkość podczas jednego użycia – bez potrzeby wypinania materiału. Producenci decydują się także na określenie liczby gotowych wzorów. Warto wybrać taką hafciarkę, która ma ich całkiem sporo.

Hafciarka wieloigłowa

Hafciarka wieloigłowa zdecydowanie różni się od jednoigłowej. Jest w niej możliwość zamontowania kilku bądź kilkunastu kolorów haftujących. Pracując, przełącza się między konkretnymi kolorami, dlatego wiadomo, że projekt zostanie wykonany znacznie szybciej. To zdecydowanie zwiększa komfort pracy. Podobnie jak u poprzedniczki, trzeba sprawdzić, wielkość pola haftu oraz liczbę dostępnych igieł.

Podwójne maszyny

Bardzo ciekawym rozwiązaniem na rynku jest pojawiająca się jako całość hafciarka i maszyna do szycia. Brother, Minerva czy Janome to przykładowe firmy, które zdecydowały się na tego rodzaju zabieg. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy nie mają wiele miejsca w domu: dzięki niej za jednym zamachem będą mieli zarówno maszynę do szycia, jak i hafciarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *