Breaking News

Black Friday, czyli jednodniowe szaleństwo zakupów

Od kilku lat pod koniec listopada można usłyszeć w mediach o Black Friday. Co to jest za „święto” i kiedy je obchodzimy? W tym dniu bardzo wiele sklepów organizuje promocje na zakup różnego rodzaju asortymentu. Dzięki umieszczeniu na billboardach, w reklamach telewizyjnych czy internetowych banerów ogłaszających wyprzedaże, do centrów handlowych udaje się rzesza ludzi skuszonych obiecanymi niższymi cenami. Black Friday, każdego roku przypada na piątek po Dniu Dziękczynienia, który obchodzony jest w czwarty czwartek listopada. W tym roku będziemy mogli zrobić zakupy w niższych cenach już 29 listopada.

Black Friday – co to jest?

Skąd tak naprawdę wzięło się święto dużych promocji? Otóż, historii związanych z powstaniem Black Friday jest kilka. Polskie media twierdzą, że jest to okres rozpoczynający szaleństwo zakupowe związane ze świętami Bożego Narodzenia, które obchodzimy kilka tygodni później. Jednak czy te założenia są prawdziwe? I tak, i nie. Niektóre źródła podają, że termin Black Friday powstał w dniu, w którym Amerykanie odnotowali niezwykle wysokie zyski w sprzedaży, które zapisywane były za pomocą czarnego tuszu. Według innej teorii terminem tym funkcjonariusze policji i kierowcy autobusów nazwali piątek po Dniu Dziękczynienia, kiedy to ludzie tłumnie wyruszyli na zakupy powodując utworzenie się gigantycznych korków ulicznych wokół centrów handlowych. Historycy twierdzą jednak, że prawdziwą teorią związaną z powstaniem Czarnego Piątku jest sytuacja rynku złota z roku 1869. W tym czasie surowiec osiągnął niesamowicie wysoką wartość w USA. Widząc taki stan, rzeczy Rząd Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o interwencji, na skutek której nastąpił spadek cen złota.

Black Friday – gigantyczne wyprzedaże

Black Friday każdemu kojarzy się z ogromnymi wyprzedażami. Jednak polscy przedsiębiorcy nie do końca rozumieją ideę tego dnia. Czarny Piątek to święto zakupów. Tego dnia w Ameryce promocje sięgają nawet 80%. Jest to jedyny piątek w roku, kiedy sprzedawcy odnotowują znakomity zysk, ale także mogą wyprzedać mnóstwo produktów znajdujących się w magazynach. W tym dniu w Ameryce niektóre sklepy mają wydłużone godziny pracy. Można znaleźć również kilka centrów handlowych, które są czynne całą dobę. Amerykanie już w nocy poprzedzającej Czarny Piątek ustawiają się tłumnie w kolejce do sklepu, chcąc dostać się do środka jak najwcześniej. W Stanach Zjednoczonych w Black Friday można kupić za grosze produkty, których ceny w zwykły dzień są wysokie.

Black Friday, Black Weekend czy Black Week? – „wyprzedaże” w Polsce

W Polsce jednak wysokie promocje możemy dostrzec w nielicznych sklepach. Jeśli już znajdziemy marki, które oferują korzystne ceny zazwyczaj towarzyszą im jakieś drobne kruczki, typu: kup 4 rzeczy, a piątą dostaniesz za 1 grosz. Tym sposobem oferta wydaje się być korzystna, jednak tak naprawdę nakłania nas do wydania większej ilości gotówki, niż zamierzaliśmy. Ponadto Black Friday nie jest już „świętem” wyprzedaży w Polsce. Przedsiębiorcy wyczuli doskonały zysk i postanowili wprowadzić przeceny produktów już od 2 listopada. Dzięki planują zarobić więcej, udzielając niższych rabatów, ale przez dłuższy okres czasu. Jeszcze rok temu można było zauważyć napisy na billboardach, promujące Black Weekend, który miał przyciągać rzesze ludzi głodnych promocji. Obecnie możemy znaleźć miejsca, w których zauważymy hasło Black Week. Przez swoją zachłanność polscy przedsiębiorcy sprawiają, że „święto” wyprzedaży staje się czymś całkowicie powszechnym. Osoby robiące zakupy natomiast pokazują, że promocja 15% na produkt jest dla nich równie atrakcyjna co 80%. Nie sposób pominąć fakt, że często zdarza się tak, iż przed planowanymi wyprzedażami, ceny wielu produktów nieznacznie idą w górę. Następnie sprzedawcy naklejają plakietkę z napisem „przecena”, jednak zarabiają na produkcie tyle samo, ile zarobiliby przed podwyżką. Tak więc sprzedawcy wychodzą na swoje, żerując na naiwności ludzi, którzy tłumnie biegną widząc hasło „wyprzedaż”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *