Breaking News

Jak robić dobre zdjęcia? 4 porady, dzięki którym nauczysz się fotografować

Wiele osób interesuje się fotografią. Obecnie dobrą lustrzankę można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Bardzo modne stało się wychodzenie w plener na „sesję” fotograficzną z kolegą, koleżanką lub z chłopakiem. Wśród wielu fotografów amatorów wciąż pojawia się pytanie: jak robić dobre zdjęcia? Aby wykonać fotografię dobrej jakości, należy poznać kilka zasad, dzięki którym obrazy zrobione nawet przez osobę, która nie zajmuje się tą profesją zawodowo, mogą być zachwycające. Uwiecznianie rzeczywistości na zdjęciach często jest porównywane do jazdy na rowerze. Proces nauki jest długi, trudny i wymaga włożenia ogromnego wysiłku, jednak jeśli już nabędziemy tę umiejętność, zostanie ona z nami na zawsze. Jak zatem robić zdjęcia pełne głębi i przedstawiające w ciekawy sposób otaczający nas świat?

Jak robić dobre zdjęcia?

Najważniejszy jest pomysł

Dobre zdjęcia nie biorą się znikąd. Aby fotografia przyciągała wzrok warto wyjść w plener, poszukać odpowiednich miejsc i najpierw wyobrazić sobie jak dany obiekt czy krajobraz ma wyglądać na zdjęciu. Zamiast robić 1000 podobnych fotografii wybranego budynku, z których tylko 2-3 okażą się warte pozostawienia, lepiej pospacerować wokół niego i sprawdzić z której strony najlepiej się prezentuje. Oczywiście jeśli nie możemy wyobrazić sobie jak finalnie zaprezentuje się wybrany przez nas obiekt na zdjęciu, to wykonanie kilku ujęć z różnych perspektyw na pewno nie zaszkodzi.

Zadbaj o równą linię horyzontu

Wśród młodych osób bardzo często można zobaczyć fotografie, które prezentują przekrzywioną linię horyzontu. Również pionowe obiekty takie jak drzewa czy słupy uwieczniane są pod skosem. Odbiera to głębię zdjęciu i wprowadza na nim chaos. Ponadto takie fotografie nie wyglądają profesjonalnie. Morze czy łąki sfotografowane w poziomie mogą się naprawdę rewelacyjnie prezentować. Równie dobrze mogą wyglądać drzewa i inne obiekty uwiecznione w pozycji pionowej.

Poznaj zasady kadrowania

Wykonanie dobrej jakościowo fotografii, jest możliwe tylko wtedy, gdy znamy podstawowe zasady kadrowania. Pierwszą z nich, a zarazem najważniejszą jest zasada trójpodziału. Bardzo wiele aparatów fotograficznych posiada funkcję umożliwiającą włączenie siatki, która dzieli wyświetlacz na 9 jednakowych prostokątów. Kąty utworzonego w centralnej części ekranu prostokąta, są punktami, w których powinny znajdować się umieszczane przez nas obiekty. Wówczas unikniemy uwiecznienia przedmiotu bądź osoby w środkowej części kadru, co wygląda nudno i mało profesjonalnie. Natomiast jeśli przedmiot zostanie umiejscowiony na 1/3 lub 2/3 szerokości ekranu, zdjęcie będzie znacznie bardziej interesujące. Inny sposób kadrowania jest oparty o podział ukośny. Tę zasadę charakteryzuje przekątna prostokąta, do której z dwóch pozostałych kątów zostają poprowadzone linie opadające na przekątną pod kątem prostym. W miejscach styku powstają tzw. mocne punkty tej kompozycji. Dzięki zastosowaniu takiego kadru, nadamy fotografii większą dynamikę.

Unikaj stosowania lampy błyskowej

Lampa błyskowa znajduje się niemal w każdym aparacie. Jednak korzystanie z tego dodatku nie jest wskazane. Sztuczne światło pochodzące z flasha sprawia, że obiekty na zdjęciu ulegają optycznemu spłaszczeniu, a ich kolorystyka jest bardzo nienaturalna. Istnieje jeden wyjątek, kiedy to korzystanie z reflektora jest dozwolone. W momencie, gdy fotografujemy np. postać na tle intensywnego zachodu słońca, dobrze jest użyć lampy błyskowej. Spowoduje ona doświetlenie miejsc, które będą zaciemnione na skutek światła jakie pada od zachodzącego słońca. Dzięki temu możemy liczyć na naprawdę interesującą fotografię.

Szukasz porad dotyczących spawania? Przeczytaj kolejny artykuł: Uchwyt MIG/MAG. Jak prawidłowo wybrać ten element?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *