Breaking News

Zakwasy po treningu – jak im zapobiegać i jak zminimalizować ból?

Bardzo wiele osób po intensywnym treningu narzeka na powstałe podczas wykonywania ćwiczeń zakwasy. Jednak czy wiemy, co to określenie tak naprawdę znaczy i skąd się biorą owe bóle mięśni? Zakwasy powstają poprzez mikrouszkodzenia mięśni, powstałe wskutek nadmiernego wysiłku, którym obciążone zostały nieprzygotowane do niego włókna mięśniowe. Jest to specyficzny rodzaj bólu, który powstaje zazwyczaj dzień lub dwa dni po wykonaniu niedostosowanego do możliwości mięśni wysiłku fizycznego. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym zapobiegniemy powstawaniu zakwasów lub sprawimy, że ból mięśni będzie znacznie mniejszy.

Zakwasy po treningu – jak im zapobiegać?

Powstałe zakwasy mogą być uciążliwe i wpływać demotywująco na osoby, które dopiero, co rozpoczęły swoją przygodę z ćwiczeniami i muszą zmagać się z bólem mięśni. Jest kilka sposobów, dzięki którym zapobiegniemy utworzeniu się zakwasów. Aby przeciwdziałać powstawaniu bólu mięśni, bardzo ważne jest wykonanie trwającej ok. 15 minut rozgrzewki, która przygotuje rozmaite partie ciała na nadchodzący wysiłek fizyczny. Ćwiczenia poprzedzające właściwy trening, powinny być proste i pobudzające krążenie krwi. Można wykonać np. trucht w miejscu lub pajacyki, równie dobrze wpłynie na mięśnie skakanie na skakance. Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który pozwoli uniknąć przykrego bólu mięśni jest dostosowanie poziomu treningu do możliwości mięśni. Nie warto rzucać się na głęboką wodę i wykonywać trudnych ćwiczeń. Lepiej stopniowo zwiększać wysiłek, dzięki czemu z każdym kolejnym treningiem, organizm będzie gotów na więcej. Należy również pamiętać o rozciąganiu (po treningu) przede wszystkim tych mięśni, na które został nałożony największy wysiłek.

Szukasz butów trekingowych? Przeczytaj artykuł: Buty trekkingowe – jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej?

Zakwasy po treningu – jak zminimalizować ból?

Jak mówi mądre polskie powiedzenie „Mądry Polak po szkodzie”. Często przed przystąpieniem do treningu nie zastanawiamy się nad tym, co będzie po nim i czy w naszym ciele zagoszczą zakwasy. Wówczas nie wykonujemy żadnych czynności, które pozwoliłyby zapobiec bólowi mięśni. Jeśli już taka sytuacja będzie miała miejsce i przystąpimy do treningu, bez wcześniejszego przygotowania organizmu, a po zakończeniu ćwiczeń nie zrobimy nic, by rozluźnić mięśnie, możemy być pewni, że następnego dnia będziemy odczuwać dyskomfort wywołany przez zakwasy. Jest kilka sposobów, które pozwalają zmniejszyć powstały ból. Bardzo dobrym sposobem na tego typu dolegliwości jest wykonanie lekkich ćwiczeń aerobowych takich, jak: jazda na rowerze czy spacer. Te proste czynności poprawią ukrwienie mięśni i dotlenią je. Odprężająco na obolałe partie ciała będzie działał masaż lub wizyta w saunie. Jeśli nasza siłownia oferuje takie usługi, to warto z nich skorzystać. Aby poprawić ukrwienie zakwaszonych mięśni można również wziąć po treningu prysznic odkręcając na zmianę ciepły i zimny strumień wody. Nie zapomnijmy również o nawadnianiu organizmu i spożywaniu lekkich oraz zdrowych posiłków.

Zakwasy po treningu – domowe sposoby na pozbycie się bólu

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, które pomagają w walce z zakwasami. Jeśli zapomnieliśmy o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po nim, warto skorzystać  z metod, które pozwolą zmniejszyć ból mięśni. Świetnym sposobem na zmniejszenie zakwasów, jest okładanie najbardziej narażonych na ból partii mięśni ciepłymi kompresami. Warto również wypić herbatę z sodą oczyszczoną, która ma właściwości odkwaszające lub sok pomidorowy, który zawiera likopen będący wspaniałym przeciwutleniaczem. Przed lub po treningu warto również wypić sok z wiśni. Posiada on właściwości, które pomagają zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych oraz wolnych rodników. Kolejnym sprawdzonym sposobem, na zminimalizowanie bólu jest spożywanie domowych napojów izotonicznych, które powinny zostać przygotowane z wody, soku z cytryny oraz miodu i soli.

O sporcie piszemy też na: http://spilkarza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *