Breaking News

Szopka Bożonarodzeniowa – co powinno się w niej znaleźć?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest szopka. Możemy napotkać wiele jej rodzajów. W wielu miejscach naszego kraju inscenizowane są żywe szopki z prawdziwymi zwierzętami. W każdym kościele, a także w większości domostw przygotowywane są natomiast nieruchome wizualizacje stajenki. Jakie postaci powinny znaleźć się w szopce bożonarodzeniowej? Podpowiadamy!

Długa tradycja szopek

Sięga ona aż epoki średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu we włoskim Greccio zorganizował pierwszą żywą szopkę w Wigilię 1223 roku. Jej celem było przybliżenie wiernym Tajemnicy Narodzenia Chrystusa. Składała się z żywych zwierząt oraz ludzi. Z roku na rok żywe szopki coraz bardziej rozbudowywano. Do Polski pomysł ten przywędrował z końcem XIII wieku. Najpopularniejszą jest ta, która wystawiana jest przy kościele Franciszkanów w Krakowie. W naszym kraju tradycja ukazywania Świętej Rodziny w stajni betlejemskiej jest bardzo mocno zakorzeniona. Każdy kościół zdobią szopki przygotowywane wspólnie przez wiernych, którzy w swoich domach także stawiają szopeczki pod choinkami.

Więcej o krakowskich tradycjach świątecznych przeczytasz w tekście: Święta pod Wawelem. Krakowskie tradycje bożonarodzeniowe 

Figury do szopki – jakie są obowiązkowe?

Trudno wyobrazić sobie wizerunek stajni betlejemskiej bez Świętej Rodziny, czyli Jezuska, Maryi oraz Józefa z Nazaretu. Te trzy postaci są wręcz obowiązkowe, wszak to właśnie wokół nich rozegrało się całe wydarzenie. W szopce znaleźć mogą się także pastuszkowie, jak również Trzej Mędrcy ze Wschodu, ponieważ mówią o nich ewangelie. Jezus narodził się w stajni i został położony w żłobie, na którym leżało siano – pożywienie zwierząt. Nie powinno więc zabraknąć czworonogów – osła, wołów, a także owieczek przyprowadzonych przez pastuszków. Na dachu stajenki stać mogą aniołowie, a ponad całą inscenizacją powinna zawisnąć gwiazda betlejemska, która była światłem dla Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Czy trzeba postawić obrazy świętych?

Rzadko zdarza się, by wśród kościelnych szopek stawiano obrazy świętych. Czasami możemy spotkać wizerunek świętego Franciszka, na cześć autora tych inscenizacji z żywymi zwierzętami. Częściej rodziny kładą obok szopki obrazek patrona swojego domu. Narodzenie Chrystusa jest jednak samo w sobie tak ważnym wydarzeniem, że nie ozdabia się go dodatkowo wizerunkami świętych i błogosławionych.

Kustodia lub monstrancja z Ciałem Chrystusa – czy trzeba wystawiać?

Tradycja wystawiania Najświętszego Sakramentu jest niezwykle istotna przy inscenizacji Grobu Pańskiego oraz ciemnicy, w której Jezus został uwięziony. Natomiast tylko nieliczni kapłani decydują się na postawienie Ciała Chrystusa nad szopką. Przepisy kościelne jednak ani nie nakazują, ani nie zabraniają uczczenia Go w ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *