Breaking News

Lady chłodnicze i agregaty – co musisz o nich wiedzieć?

Większość naszych codziennych zakupów wiąże się z odwiedzeniem miejsca, w którym wędliny, ryby oraz sery przechowywane są w niskiej temperaturze. Aby klient mógł widzieć co kupuje, prezentuje się je w specjalnych witrynach chłodniczych zasilanych przez agregaty. Co warto o nich wiedzieć?

Agregaty chłodnicze

Sercem całego systemu chłodzącego jest agregat. To on odpowiada za dostarczanie czynników chłodzących w odpowiedniej temperaturze do lady chłodniczej stojącej w budynku. Wyróżnić można dwa rodzaje zasilania przez agregaty chłodnicze. Wrocław, Warszawa, Kraków i inne wielkie miasta to siedliska wielu potężnych hipermarketów, w których długie lady chłodnicze zasila się poprzez zewnętrzne systemy.

Instaluje się je z reguły na zewnątrz budynku, stawiając na dachu lub ziemi. Często też wiesza się je na ścianie lub instaluje w specjalnym pomieszczeniu zwanym maszynownią chłodniczą. Agregaty wewnętrzne z kolei są bezpośrednio połączone z chłodzonym meblem. Rzadko wbudowuje się je u góry, choć zdarzają się takie modele, ale większość z nich swoje serce posiada w dolnej części. Konieczne jest oczywiście bezpośrednie podłączenie do prądu.

Dobór zasilania

Obok wielkości sklepu w którym postawione zostaną meble chłodnicze istotny jest także rodzaj towaru, który jest sprzedawany oraz jego ilość. Warto zwrócić uwagę również na to, jaki typ mebli mamy już na stanie. Z kolei gdy planujemy otworzyć własny biznes, musimy liczyć się oczywiście z kosztami, które jesteśmy skłonni przeznaczyć na taką inwestycję.

Zasada działania agregatu

Sprężarka doprowadza do wzrostu ciśnienia czynnika chłodniczego, a sprężony gaz oddaje ciepło na zewnątrz i przepływając przez radiator – skrapla się. W parowniku następuje gwałtowne parowanie, ponieważ tam bardzo obniża się ciśnienie. Czynnik roboczy następnie ponownie pobiera ciepło, zmieniając stan skupienia i zasysany przez sprężarkę przepływa przez radiator, znowu je oddając. I cykl ponownie się powtarza.

Czym są lady chłodnicze?

Lady chłodnicze to nic innego jak miejsce, w którym prezentowany jest towar, który klienci zamierzają nabyć. W zależności od rodzaju produktu, utrzymywany jest w nim inny poziom ciepła (a właściwie chłodu). Lady chłodnicze dzieli się na grawitacyjne (statyczne) oraz wentylowane (dynamiczne). W tych pierwszych znajdują się produkty, które słabiej się sprzedają, a także takie, które nie są bardzo narażone na wahania temperatury. W drugich mechanizm w momencie otwierania drzwi, zatrzymuje wentylację i dzięki temu ciepłe powietrze nie napływa do środka – tym samym utrzymując stałą temperaturę produktów.

Gdzie sklepy wybierają duże lady chłodnicze? Wrocław, Kraków, Warszawa i inne polskie metropolie – znajdziemy w nich wiele hipermarketów, dlatego tam można spotkać się z większymi meblami. Duża część z nich wyposażona jest w przystawkę ekspediencką, dzięki której sprzedający łatwiej mogą wykładać towar klientom.

Jeśli planujecie otworzyć własny biznes, w którym będziecie sprzedawać towary wymagające chłodzenia, warto skontaktować się z ekspertami Icecool. Pomogą oni dobrać odpowiednią ladę chłodniczą dla konkretnego typu produktów. Inna odpowiednia jest dla serów i wędlin, a inna dla wyrobów cukierniczych.

W kolejnym artykule znajdziesz porady dotyczące spawania różnych metali: Spawanie aluminium, żeliwa i stali nierdzewnej – najważniejsze różnice

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *