Breaking News

Narty do ski-touringu – backcountry czy śladowe?

Dobranie odpowiednich nart to już połowa sukcesu. Dobry sprzęt będzie mógł towarzyszyć nam przez najbliższe lata sportowej aktywności. Jednak, szczególnie na początku naszej przygody z narciarstwem biegowym, nie zawsze jesteśmy świadomi na jakich trasach i w jakim stylu zamierzamy zjeżdżać. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje nart biegowych, charakterystykę tras na jakich się sprawdzą, a także opis dla kogo będą odpowiednie.

Narty śladowe

Narty śladowe przeznaczone są do szeroko pojętej turystyki narciarskiej. Możemy wykorzystać je zarówno na przygotowanych ratrakami trasach, jak i poza nimi, jednak głównie na terenach płaskich i pagórkowatych. Są nieco szersze od sportowych nart biegowych. Mają około 50-70 milimetrów i mocniejszą konstrukcję, a także lekko uniesione dzioby, dzięki czemu nie zapadniemy się w nich pod śnieg. Środkowa część narty pokryta jest zawsze naciętą łuską, dzięki której możemy odbijać się od śniegu podczas marszu lub biegu. Śladowe narty są zawsze taliowane i nie wymagają smarowania w miejscu z łuskami.

Przeznaczone są głównie do biegania rekreacyjnego. Sprawdzą się szczególnie w przypadku osób niedoświadczonych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem i zamierzają biegać po gotowych trasach oraz poza nimi ale na łatwych terenach.

Narty skitourowe

Narty te dedykowane są do zjazdów i wspinaczek górskich. Zazwyczaj o wiele lżejsze od zjazdówek, a także nart śladowych czy typu backcountry. Nie posiadają również usztywnień potrzebnych do zjazdów po muldziastych stokach. Są zazwyczaj bardzo miękkie i elastyczne, a co najważniejsze – lekkie. Optymalna waga nart skitourowych to 1100-1400 gram, a ich szerokość to 80-90 milimetrów.

Skitouring łączy w sobie turystykę zimową, narciarstwo zjazdowe oraz właśnie biegowe. Polega na podejściu w nartach na górę (najczęściej na szczyt lub przełęcz) po czym, po przekształceniu sprzętu w zjazdowy, zjechaniu na dół. Skitouring jest odpowiednią formą aktywności raczej dla doświadczonych osób, które dobrze sobie radzą na nartach.

Zobacz również: Ruszasz w Tatry? Uważaj na najbardziej niebezpieczne miejsca w polskich górach

Narty backcountry

Narty typu backcountry są terenową odmianą nart biegowych. Zapewniają większą stabilność oraz mocniejsze trzymanie na podejściach. Służą bowiem do aktywności na trasach wyczynowych oraz w trudnym terenie, najczęściej na bezdrożach, gdzie natrafimy na strome podejścia i muldziste zjazdy. Większość nart backcountry posiada wyżłobiony rowek w ślizgu oraz metalowe krawędzie, których nie posiadają biegówki innego rodzaju. Sprawdzą się świetnie w niskich górach, szczególnie tam gdzie występuje stosunkowo dużo terenów o umiarkowanym nachyleniu.

Narty backcountry są niejakim połączeniem nart biegowych i skitourowych. Mają bowiem dość lekkie buty i wolną piętę, jednak dzięki specjalnej konstrukcji mogą być wykorzystywane w trudnym terenie górzystym oraz po prostu poza trasami.

Szukasz profesjonalnych nart do ski-touringu? Zajrzyj na https://megaoutdoor.pl/!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *