Breaking News

Filtry do odkurzaczy centralnych – co warto o nich wiedzieć

Masz już dość tańca wokół długiego kabla podczas sprzątania? Odkurzacz centralny to doskonałe rozwiązanie, pozwalające na utrzymanie pomieszczeń w czystości, a także uwalniające od konieczności dźwigania ciężkich przenośnych urządzeń. Coraz częściej montowany jest w wielopoziomowych budynkach. Jedną z najistotniejszych jego części, choć niewidoczną dla oka, są filtry. Sprawdźcie, co musicie o nich wiedzieć.

Odkurzacz centralny – zasady działania

Urządzenia te przymocowane są do ściany w rzadziej odwiedzanych częściach domu, jak na przykład piwnice. I choć można je zamontować w każdej chwili, to warto zaplanować tę inwestycję już na etapie projektowania ścian. Zasysają bowiem one powietrze dzięki specjalnie przygotowanym w nich otworom i rurom. Następnie kurz i inne zanieczyszczenia lądują w worku lub wyprowadzane są na zewnątrz budynku, po uprzednim oczyszczeniu przez filtry. Od wielu lat w ścisłej czołówce znajduje się odkurzacz centralny Electrolux, sygnowany marką Beam.

Rodzaje filtrów

Istnieją cztery główne rodzaje filtrów. Każdy z nich sprawdza się w innego typu urządzeniach. Warto jego rodzaj dopasować jednak do indywidualnych potrzeb, a także budżetu, który jesteśmy gotowi przeznaczyć na odkurzacze centralne – sklep oraz zespół montujący doradzi nam wybór najlepszego systemu dla naszego domu.

Pełen cyklon

Cząsteczki wprowadzone zostają w ruch wirowy z bardzo dużą mocą i kręcą się wokół specjalnego lejka. Dzięki temu usuwane jest aż 98% zanieczyszczeń. W takich urządzeniach, poza opróżnianiem zbiornika, użytkownik nie musi nic robić, ponieważ wyrzut powietrza kierowany jest poza budynek. To jednostopniowy sposób filtracji.

Filtr poliestrowy

Ten filtr stworzony z syntetycznych włókien poliestrowych szczególnie dobrze spełni swoje zadania w pomieszczeniach, w których dominują drobne zanieczyszczenia. Jest bardzo chłonny oraz wytrzymały, co gwarantuje jego długie wykorzystanie. Filtr poliestrowy może być zmywalny lub wymienny i co jakiś czas takiego zabiegu należy dokonać.

Filtr samoczyszczący

Podobnie jak w przypadku filtru poliestrowego, stosuje się go jako drugi stopień filtracji obok ruchu wirowego. Odwrócony worek samoczyszczący zabezpiecza silnik przed kurzem i dodatkowo czyści oddawane powietrze. Worek jest wymienny, jednak zmienia się go co 5-10 lat.

Filtr wodny

Śmieci są wypłukiwane do kanalizacji, jednak należy pamiętać, że planując jego zastosowanie, trzeba zapewnić mu źródło wody oraz wpięcie do odpływu kanalizacyjnego.

Przeczytaj też: Filtracja workowa czy bezworkowa – co sprawdzi się lepiej w odkurzaczu centralnym?

Dla kogo odkurzacze centralne?

Tak naprawdę to urządzenia dla każdego, kto lubi ułatwiać sobie życie. Zamiast wyciągać odkurzacz z szafy, przenosić do pokoju, rozwijać kabel i dopiero sprzątać, bierzemy rurę PVC, wkładamy do otworu i działamy! Dodatkowo podczas ssania w powietrzu nie unosi się kurz i roztocza, dlatego jest bardzo dobry dla alergików oraz dzieci.

Prawidłowo eksploatowany, odpowiednio czyszczony oraz posiadający regularnie wymieniane filtry odkurzacz centralny, jest bardzo mądrą i długoletnią inwestycją, pozwalającą oszczędzać czas, siły, a przede wszystkim pieniądze.

Urządzasz się? Inspirujemy w tym temacie na: http://dobrewnetrza.net/

Dodaj komentarz