Breaking News

Filtracja workowa czy bezworkowa – co sprawdzi się lepiej w odkurzaczu centralnym?

Systemy centralnego odkurzania stają się coraz bardziej popularne w polskich gospodarstwach domowych. Na tego typu rozwiązania coraz częściej decydują się też właściciele budynków komercyjnych. Przy wyborze odpowiedniego zestawu przyszli użytkownicy zwykle zastanawiają się nad ceną urządzenia, biorąc pod uwagę jego moc czy sposób instalacji. Istotną cechą odkurzaczy centralnych, która odróżnia poszczególne modele, jest jednak również zastosowana w nich metoda filtracji. Znajomość zasad ich działania pozwoli wybrać rozwiązanie, które będzie lepiej odpowiadało naszym potrzebom. 

Filtracja w odkurzaczu centralnym

Rodzaj filtracji odkurzacza centralnego ma kluczowy wpływ na efektywność sprzątania i komfort pracy. To ten system decyduje także o tym, jaki wpływ na środowisko naturalne ma dany odkurzacz. W urządzeniach tego typu stosuje się dwa podstawowe rodzaje filtracji.

Filtracja workowa

Część odkurzaczy centralnych jest wyposażona w system filtracji workowej. Przy takim rozwiązaniu powietrze od zasysanego kurzu i zanieczyszczeń jest oddzielane workiem z tkaniny. Filtr workowy jest odpowiedzialny za zatrzymywanie zabrudzeń. Dzięki temu rozwiązaniu duża część zanieczyszczeń zostaje zatrzymana i nie dostaje się do silnika jednostki centralnej. W czasie eksploatacji należy jednak pamiętać o tym, że worki będzie trzeba wymieniać. Mogą one również nieco ograniczać moc silnika.

Filtracja bezworkowa

Na rynku dostępne są również modele z systemem filtracji bezworkowej. Za filtrację zanieczyszczeń odpowiada tam separator cykloniczny, zwany również po prostu cyklonem. Nie wymaga on stosowania dodatkowych filtrów, kurz od powietrza jest oddzielany za pomocą siły odśrodkowej, dzięki której opada na dno zbiornika. Przy instalacji tego typu odkurzacza trzeba jednak pamiętać, że wyrzut powietrza powinien być umiejscowiony na zewnątrz budynku. Urządzenia z systemem filtracji bezworkowej wymagają jedynie tego, by co jakiś czas opróżnić pojemnik z nieczystościami.

Szukasz idealnego odkurzacza? Zobacz: Węże do odkurzaczy centralnych – które sprawdzą się najlepiej?

Odkurzacz centralny BEAM – filtracja bezworkowa

System filtracji bezworkowej, wzbogacony samooczyszczającym się filtrem, oferuje między innymi odkurzacz centralny BEAM. Model BEAM ALLIANCE 675 SCE z zestawem All-in-one informuje nawet użytkownika o zapełnieniu pojemnika na zanieczyszczenia komunikatem na panelu LCD. 

Odkurzacze Cyclovac – dwustopniowy system filtracji

Producenci jednostek centralnych często oferują również możliwość podwójnej filtracji – z tego rozwiązania korzystają między innymi odkurzacze Cyclovac. W wielu modelach tego producenta pierwszy stopień filtracji stanowi cyklon połączony z samooczyszczającym się filtrem, podczas gdy drugim, opcjonalnym stopniem zabezpieczenia przed zabrudzeniami jest wymienny filtr workowy.

Czeka Cię jeszcze urządzanie wnętrza? Inspirujemy w tym temacie na: http://dobrewnetrza.net/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *