Breaking News

Kraków dla inwestorów – sprawdź aktualne warunki dla inwestycji w mieście

Kraków to jedno z najnowocześniejszych polskich miast. Wysoko wykwalifikowany kapitał ludzki, start-upy i nowoczesna infrastruktura oraz biurowce czynią go doskonałym miejscem do rozwijania działalności i wdrażania inwestycji. Sprawdź z nami jego aktualną kondycję biznesową!

Działalność gospodarcza i największe branże

W Krakowie stale wzrasta liczba spółek prawa handlowego i osób prowadzących działalność gospodarczą. W 2015 roku wynosiła ona 82 tys., a w I kwartale 2019 roku równała już do 90 tys. Również w tym okresie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw podniosło się z 202 do 222,4 tys. osób. Z kolei stopa bezrobocia zmalała z 4,5% do 2,4%.

Branża kulturalna i kreatywna jest obecnie największa na krakowskim rynku. Zaliczają się do niej agencje reklamowe oraz firmy tworzące i sprzedające gry komputerowe, filmy, programy telewizyjne, strony internetowe i muzykę. Tuż obok niej plasuje się branża badawczo-rozwojowa.

Również sektor IT stoi w Krakowie na wysokim poziomie. W mieście stale poszukiwani są wykwalifikowani programiści, w tym m.in. Frontend Developerzy i testerzy e-commerce. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw dominuje z kolei przemysł i budownictwo.

Przeczytaj też: Kampanie billboardowe na Śląsku – które miasto będzie najlepsze?

Start-upy

Kraków jest jednym z głównych centrów start-upowych w Polsce. Dzięki nim do miasta ściągnięto już ponad 500 mln zł w inwestycjach. Start-upy z Miasta Królów nie tylko tworzą innowacyjne rozwiązania o międzynarodowym zasięgu, ale też zatrudniają setki pracowników. Obecnie w branży tej działa tu ok. 10 tys. osób w 300 różnych podmiotach.

Kapitał ludzki

Kraków jest domem dla 23 uczelni wyższych, zatrudniających łącznie 12 tys. pracowników naukowych. Kształci się na nich ok. 150 tys. studentów. Znaczna część absolwentów, zwłaszcza tych najzdolniejszych decyduje się na podjęcie zatrudnienia i stałe osiedlenie na terenie miasta. Poziom placówek takich jak UJ czy AGH sprawia, że każdego roku lokalny rynek zostaje zasilony jednymi z najzdolniejszych inżynierów i innych specjalistów w całym kraju.

Jednostki Urzędu Miejskiego W Krakowie dla przedsiębiorców

W strukturze Urzędu Miejskiego działają jednostki wspierające podmioty gospodarcze zainteresowane rozwojem biznesu w Krakowie. Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki pomagają założyć działalność, proponują programy wspierające przedsiębiorczość, a nawet wspierają firmy w projektach inwestycyjnych.

Zarezerwuj pobyt w hotelach sieci Best Western Kraków na konferencję biznesową.

Rozwój infrastruktury w Krakowie

Rozwojowi inwestycji w mieście sprzyja również jego usytuowanie geograficzne i dostosowana do niego infrastruktura. Kraków leży blisko słowackiej granicy i aglomeracji śląskiej, z którą połączony jest autostradą A4. Umożliwia ona na szybki dojazd do Wrocławia czy Drezna w kierunku zachodnim i Rzeszowa oraz Lwowa w kierunku wschodnim. Niebawem planowane jest również ukończenie drogi ekspresowej S7, które usprawni dojazd do Warszawy i Gdańska.

Kraków może pochwalić się również drugim co do wielkości lotniskiem w kraju – Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II, które łączy miasto z 90 innymi portami w 28 państwach, a także realizuje połączenia krajowe. Z kolei sieć kolejowa umożliwia transport m.in. do Warszawy, Gdańska, Pragi, Bratysławy, Berlina czy Wiednia.

Wewnątrz aglomeracji działa stale rozwijana sieć autobusowa oraz tramwajowa, której środki transportu są sukcesywnie zastępowane coraz nowszymi, ekologicznymi modelami. Postępuje także rozbudowa dróg. W samym 2019 roku miasto zaplanowało m.in. modernizację ul. Kocmyrzowskiej czy utworzenie ul. 8 Pułku Ułanów, która odciąży ruch na ul. Kobierzyńskiej i Zakopiańskiej.

Inwestycja w nieruchomości

W ostatnim czasie pojawiają się i wciąż budowane są nowoczesne budynki. W 2019 roku oddano do  użytku m.in. osiedla Supernova i Reduta oraz apartamenty przy ul. Wiśniewskiego i Novum II. W 2020 roku mają zostać ukończone m.in. Piastowska Residence czy Stawowa Przystań. Wtedy też zostaną otwarte biurowce, takie jak High5vie przy ul. Pawiej czy Unity Tower na Grzegórzkach.

Więcej o biznesie znajdziesz na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *