Breaking News

Klimatyzatory split. Co warto o nich wiedzieć?

Zakupowi klimatyzatora przyświeca zwykle jeden cel – ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że na rynku występuje kilka rodzajów tych urządzeń. Do najpopularniejszych należą klimatyzatory split. Czym wyróżniają się spośród innych?

Klimatyzatory – informacje podstawowe

Wybór klimatyzatora zależy od powierzchni i objętości pomieszczenia, w którym zamierzamy go zamontować. Dla ułatwienia producenci często podają informację, do jakiej wielkości wnętrza nadaje się konkretny model urządzenia. Ważnym parametrem klimatyzatora jest też moc, określana zazwyczaj w kilowatach (kW). Warto zwrócić również uwagę na klasę energetyczną urządzenia i pamiętać, że klimatyzator nie zastąpi wentylacji pomieszczenia.

Klimatyzatory split – budowa

Klimatyzatory split są zbudowane z dwóch części. Pierwsza to jednostka wewnętrzna, której sercem jest parownik. W skład drugiej części, czyli jednostki zewnętrznej, wchodzi przede wszystkim skraplacz, ale także sprężarka, zawór rozprężny oraz zawór czterodrogowy. Obie części są połączone izolowanymi przewodami. Jednostkę wewnętrzną montuje się w pomieszczeniu – może być umieszczona na ścianie lub suficie. Jednostka zewnętrzna zwykle znajduje się na ścianie zewnętrznej budynku, konstrukcji nośnej dachu czy nawet betonowej wylewce na podłożu. Umieszczenie obu jednostek możliwie blisko ułatwi montaż urządzenia.

Jak działają klimatyzatory split?

Praca klimatyzatora split jest podobna do schematu działania lodówki. Za chłodzenie odpowiada czynnik chłodniczy, który przepływa z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej. W parowniku płynny czynnik paruje. Powietrze przechodzące przez jednostkę zewnętrzną się chłodzi i wraca do pomieszczenia z obniżoną temperaturą.

Zalety klimatyzatorów split

Klimatyzator split to jedno z najchętniej wybieranych urządzeń do chłodzenia pomieszczeń. Jego bardziej rozbudowaną formą jest klimatyzator multisplit, w którym do jednej jednostki zewnętrznej podłącza się kilka wewnętrznych – można je umieścić w różnych pomieszczeniach, w których potrzebna jest klimatyzacja. Panasonic to jedna z firm oferujących najpopularniejsze klimatyzatory split. Tego typu rozwiązania mają kilka zalet:

  • ciche działanie – wydająca najgłośniejsze dźwięki sprężarka jest umieszczona na zewnątrz budynku, dzięki czemu hałas jest tłumiony przez ściany,
  • miejsce nawiewu można samodzielnie wybrać, tak, by nie wpływało na komfort przebywania w danym pomieszczeniu,
  • względy estetyczne – jednostka wewnętrzna ma zwykle stylowy wygląd, natomiast jednostka zewnętrzna pozostaje niewidoczna, gdyż jest umieszczona poza pomieszczeniem,
  • możliwość ogrzewania wnętrza – funkcja przydatna zwłaszcza w okresach przejściowych między latem a zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *